Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Nové projekty

RTVS definitívne spúšťa spravodajský portál! Známy finálny názov aj dátum spustenia

O realizácii portálu exkluzívne pred rokom informoval portál Mediaboom.sk, verejnoprávna televízia po odhalení plánov zmenila jeho kritizovaný názov.

V prvej polovici februára roku 2020 sme exkluzívne informovali o definitívnej príprave vlastného spravodajského portálu verejnoprávnej televízie a rozhlasu.

Pre chýbajúci web bola RTVS dlhodobo pod paľbou kritiky, keď v online prostredí nevyužívala vlastný bohatý materiál a rovnako informovanie zabezpečovala iba prostredníctvom svojich spravodajských facebookových profilov.

Portál Mediaboom.sk informoval aj o plánovanom názve spravodajského webu RTVS, ktorý sa mal nazvať K veci. Už vtedy ho komentoval ako mimoriadne nešťastný, k čomu sa nakoniec pridali aj ďalší novinári.

 


V RTVS ustúpili kritike, veľký spravodajský web zmení názov! Jeho štart sa poriadne odsunulČítajte →

Generálny riaditeľ RTVS, Jaroslav Rezník, nakoniec o polroka neskôr, v polovici júla, priznal, že nápad nazvať portál K veci pochádzal od neho a kolegovia sa s ním stotožňovali iba ťažko. Nakoniec ustúpil odporu vo vnútri televízie aj mimo nej.

“Poviem to tak, že ľudia, ktorí na tom robia, súhlasili s názvom K veci len so zaťatými zubami. Keď som sa potom spýtal, kto je za názov „Správy RTVS“, všetci zdvihli ruky. Tak som povedal, okej, ale prineste mi „šém“, ktorý ten web odlíši od iných,” povedal v rozhovore pre Denník N.

RTVS svoj spravodajský web nakoniec spustí na doméne spravy.rtvs.sk.

Televízia sa tak úplne odklonila od snahy vymýšľať niečo nové a budovať novú značku, naopak, po rokoch konečne rozšíri značku Správy RTVS naplno aj do online priestoru.

Vybudovanie spravodajského portálu bolo záväzkom samotného Rezníka v jeho projekte pri voľbe generálneho riaditeľa RTVS v roku 2017. Vtedy mal ambíciu spustiť ho v roku 2019, nakoniec príde na zaplnený trh so spravodajskými webmi o dva roky neskôr.

Už vlani vo februári mala pritom RTVS pripravenú testovaciu verziu webu, vtedy ešte postavenom na značke K veci. Televízia bola pripravená na jeho skoré spustenie, nakoniec ho však začala prerábať.

Po novom sa nový spravodajský portál telerozhlasu dočká spustenia o rok neskôr. RTVS jeho štart naplánovala na pondelok 1. februára 2021, potvrdila agentúra TASR.

Dôležitou súčasťou spravodajského webu telerozhlasu bude, ako aj pri iných portáloch televízií, unikátny video conent, ktorý televízie v spravodajstve vyrábajú dennodenne. Rovnako bude web stavať na vlastnom streamovaní tlačových konferencií, čím konkurenciu vytvorí zabehnutej TA3, kvalitné streamy sa však snaží ponúkať čoraz viac médií ako napr. Hospodárske noviny.

RTVS bude pri novom spravodajskom webe zdôrazňovať nezávislosť, objektivitu, vyváženosť a vyhýbanie sa bulvárnym témam. Prinesie spravodajské aj publicistické témy, pričom celý obsah bude prístupný zadarmo a zároveň by mal byť rovnako bez akýchkoľvek reklám.

Nemalou súčasťou nového spravodajského projektu majú byť aj podcasty. Práve tie mali byť jedným z hlavných dôvodov zdržania spustenia webu. Priznal to samotný Rezník v reakcii, prečo sa oproti jeho záväzkom v projekte pri voľbe generálneho riaditeľa nový web tak oneskoril. „Keď som písal svoj projekt, neboli rozšírené podcasty. To je vec posledných dvoch rokov,“ povedal vlani.

Práve podcasty patria medzi hlavný obsah, na ktorý sa RTVS chce zamerať. Veľký priestor majú dostať aj v pripravovanej nosnej aplikácii RTVS venovanej obsahu televízie aj rozhlasu súčasne, ktorej súčasťou už bude aj televízny archív alebo rozhlasové vysielanie práve v podobe podcastov. O aplikácii a jej podobe sme exkluzívne ako prví informovali taktiež vlani vo februári.

Čítať viac...
Nahor