Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: TV JOJ

Televízia

Rozhodnuté o osude seriálového hitu Nemocnica: Vieme, či dostane ďalšiu sériu!

Kľúčový večerný seriál Joj je aktuálne vo svojej tretej sezóne, predchádzajúci dlhodobý projekt po nej ohlásil svoj koniec.

Mimoriadne dôležitou súčasťou večerného programu Jojky sa stala lekárska séria Nemocnica, z ktorej sa stal najúspešnejší seriál televízie od čias denného Paneláku.

Televízna dvojka sa vo svojom vysielaní posledné roky vyznačuje skôr krátkodobejšími projektami, ktoré častejšie začala uvádzať vo forme minisérií. Z pravidelnejších projektov posledne najdlhšie vysielala rodinné seriály ako Prázdniny alebo Naši.

Nemocnica sa zaradila k intenzívnejšie nasadzovaným seriálom akými boli kedysi Divoké kone alebo Zoo. Patrí medzi ne aj rodinná séria Nový život, ktorá sa vysielala v podobnej intenzite ako Nemocnica.

Končili po dvoch či troch sezónach

Všetky spomínané seriály z dielne kreatívnej producentky Danice Hričovej sa vo vysielaní Jojky dočkali maximálne troch sezón.

Kým Divoké kone a Zoo dostali po dvoch sériách, najdlhšie televízia potiahla posledne menovaný Nový život. Kontinuálne ho vysielala tri sezóny po sebe od jari 2020, kedy jeho vysielanie uprostred zastavila pandémia, až do jari 2021.

Všetky seriály však sprevádzal postupný pokles diváckeho záujmu.

Pri svojom rozbehu dosahovali aj úroveň súčasnej Nemocnice, Nový život sa vo svojej prvej sérii hýbal na ratingoch okolo 6 – 8 %. Po prerušení z dôvodu pandémie už následne nenachádzal pôvodnú formu, v poslednej sérii jeho sledovanosť spadla len do okolia 4 – 5 %. Podobne na tom bola celá druhá séria Divokých koní, ktoré sa po vyvrcholení dejovo uzavretej prvej série už obsahovo vyčerpali.

 


V siedmom nebi sa po roku vráti na obrazovky! Poznáme dátum štartu, dostane viac častí?Čítajte →

Drží divákov

Nemocnica na rozdiel od predchádzajúcich seriálov drží väčšinu svojich divákov dodnes.

V minuloročnej prvej jesennej sérii dosahovala v komerčnej cieľovke spravidla ratingy na úrovni 8 – 9 %, pričom tohtoročnú jar potvrdila úspech s výkonmi najčastejšie v okolí 7 – 8 %.

Počas aktuálnej jesene sa s diváckou stratou musia vysporiadať všetky programy na trhu, keď ich sledovanosť ovplyvňuje pretrvávajúci odliv časti divákov od obrazoviek. Nemocnicu to stlačilo k výkonom okolo 6 – 7 %, no s ostatnými časťami už začala vyskakovať na sezónne rekordy.

 


Nemocnica sa vracia do formy: S rekordom jesene zatlačila na dno ďalší hit Markízy!Čítajte →

Nemocnica by sa tak vďaka stabilnej diváckej priazni nemusela na rozdiel od svojich predchodcov sťahovať do troch sezón z obrazoviek.

Jojka chce pokračovať

JOJ podľa našich informácií už plánuje ďalšie pokračovanie nemocničného seriálu a Nemocnica by sa tak mala dočkať novej série aj na jar 2023.

Stane sa tak najdlhšie vysielaným seriálom Danice Hričovej na obrazovke JOJ a súčasne jej tretím najdlhším seriálom celkovo.

Viac na obrazovke vydržal najúspešnejší denný seriál v histórii Markízy Búrlivé víno, ktoré sa dočkalo až deviatich sérií. Jeho úspech však, paradoxne, skončil s príchodom Divokých koní. Z produkcie Danice Hričovej rovnako štyri série, ako Nemocnica, dostal na obraze Markízy aj denný seriál Chlapi neplačú.

 


Oteckov vystrieda denný romantický seriál: Markíza potvrdila hlavnú hereckú dvojicu!Čítajte →

Najúspešnejší od čias Paneláku

Pre Jojku je Nemocnica najúspešnejším seriálom od ukončenia dennej série Panelák.

Ten svoju zlatú éru zažil v rokoch 2008 – 2011, následne už jeho pozíciu prevzalo práve spomínané Búrlivé víno. Po rokoch sa podobný kúsok podaril Joj, a to rovno pri viacerých programoch konkurencie.

Nemocnica je totiž pre televíznu dvojku o to cennejšia, že „zostrelila“ viaceré hity z obrazovky Markízy.

Minulú jeseň z dlhoročnej vedúcej pozície zosadila niekdajšie seriálové hity Markízy – po troch úspešných rokoch o popularitu prišli dramatické Sestričky, ako aj dlhodobá stálica Horná Dolná.

Oba seriály zažili svoje najhoršie sezóny, prepadli sa na obdobné výkony na ratingovej úrovni 6 – 6,5 % v komerčnej cieľovke. Sestričky ešte v predošlej tretej sérii dosahovali rating 8 – 11 %, Horná Dolná sa vedela hýbať na výkonoch 7 – 9 %. Túto jar už Horná Dolná klesla po viacerých zmenách vysielacieho dňa na úplne dno len okolo ratingových 4 %. Oba seriály sa po prepadákoch, aj v konkurencii Nemocnice, dočkali stopnutia avizovaného pokračovania či dokonca úplného zrušenia.

Tento rok sa Markíza pokúsila na Nemocnicu zaútočiť novými časťami Svadby na prvý pohľad a 2 na 1. Miesto úspechu ale taktiež zažili svoju suverénne najhoršiu sezónu.

Veľkým prekvapením sa pre televíziu stal neúspech tretej série reality šou Svadba na prvý pohľad, ktorá len pred rokom bola jedným z jej nečakaných televíznych hitov. Práve až v minuloročnej druhej sérii Svadby Markíze poriadne zabrali, keď po presune na piatkový prime-time dosahovali pravidelne ratingy na úrovni 9 – 11 %. Stali sa jedným z najúspešnejších programov celého roka.

Posmelená úspechom televízia pre tretiu sériu pripravila ešte viac epizód a v pozícii hitu presunula reality šou priamo proti neporaziteľnej Nemocnici na Jojke. Tá si však poradila aj s novou konkurenciou, pričom Svadby sa prepadli aj na polovičné výkony oproti minulému roku.

Tretia séria Svadieb na prvý pohľad sa Markíze už od štartu neodlepila od dna. Štartovala na ratingu 6,2 % s podielom 17,7 %, okolo podobných výkonov sa hýbala v celom priebehu série. S blížiacim sa koncom už dokonca padala k 5% hranici, finále tretej série prepadlo s ratingom len 5 % a podielom 14,8 %, podobne na tom bol aj bonusový diel s podtitulom „Stále spolu“.

Ešte horšie na tom bola šou 2 na 1.

V minulosti skôr programový pilier Markízy zažil svoju najhoršiu sezónu od uvedenia pilotného dielu v roku 2018. Šou 2 na 1 zažila túto jar celkovo viac neúspešných vydaní, s ktorými sa ratingovo hýbala na slabej úrovni len 5 – 6 % s podielmi okolo 15 – 18 % v komerčnej cieľovke. Ešte minulú jar dosahovalo 2 na 1 v stredajšie večery ratingy okolo 7 – 9 %.

Na rozdiel od Svadieb sa šou 2 na 1 s blížiacim sa jarným finále sledovanosťou skôr dvíhala.

Trikrát, z celkovo ôsmich jarných premiérových častí, sa relácii podarilo vyskočiť. Po prvýkrát ešte v začiatkoch série po silnej mediálnej kampani vystrelilo vydanie s Dominikou Kavaschovou, ktoré porástlo na najvyšší rating tohtoročnej série 7,8 %.

Najnovšie už Nemocnica dokázala po prvýkrát podobne oslabiť aj minuloročný najväčší seriálový hit Markízy Pán profesor.

Minuloročnú jar Pán profesor vystrelil Markíze na absolútne rekordy, keď sa vo svojej druhej sérii pohyboval na ratingoch 11 – 13 %. Rekord seriálu padol v 9. časti druhej série ratingom 13,5 %. V prvej a tretej sérii sa spravidla seriál hýbal na úrovni 9 – 11 %.

Túto jar dostal Pán profesor prvýkrát prestávku, pričom po nej sa mu nedarí vrátiť do vlaňajšej formy.

Najvyšším výkonom štvrtej série je rating 8 % z druhej časti, po ktorej už spadol na priemernú úroveň okolo 7 %, spravidla sa hýbal nad ňou.

Aktuálne však už aj Pán profesor padol v konkurencii Nemocnice na najhorší výkon od svojho štartu.

Tento utorok klesol na najslabšie čísla od začiatku vysielania v marci 2020, keď uhral na rating 6,5 % s podielom 22,5 % v komerčnej cieľovke. Doterajším minimom seriálu bol rating 6,7 %, ktorý zaznamenal ešte pri svojom rozbehu v spomínanom marci 2020 s 2. časťou prvej série. Vysielal sa však vtedy ešte v druhom pásme o 21:30 po Susedoch.

Čítať viac...
Nahor