Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Pikošky

Ticho okolo pokračovania Sestričiek: Markíza rozhodla o ich osude, nová séria dostala stopku!

Markíza avizovala novú sériu seriálových Sestričiek pre tento rok, pokračovať mali vo vysielaní piatu jesennú sezónu po sebe.

Dôležitú úlohu vo vysielaní Markízy zohrala ostatné roky dramatická lekárska séria Sestričky, na ktorej televízna jednotka stavala stabilitu svojho jesenného programu.

Televízia sa v nej po dlhšej odmlke vrátila do nemocničného prostredia, ktoré roky patrilo v seriálovej tvorbe k divácky vôbec najpopulárnejším.

Práve Markíza na lekárskych seriáloch dlhú dobu stavala svoj večerný prime-time, či už s Ordináciou v ružovej záhrade alebo Poisťovňou šťastia. Sama však v roku 2014 zažila veľký šok, keď prepadákom skončila dôležitá pôvodná seriálová novinka Doktori, stavajúca už na kvalitnejšom spracovaní a týždennej periodicite.

Markíza sa k lekárskemu seriálu vrátila na jeseň 2018, kedy uviedla slovenskú adaptáciu fínskeho originálu Syke pod názvom Sestričky.

Tie zabrali už s prvou sériou, pričom sa stali najúspešnejšou novinkou danej sezóny. Priemerne s prvou sériou dosiahli v komerčnej cieľovke rating 9,2 % s podielom 25,7 %, s najsledovanejšími vydaniami sa v prvej až tretej sérii najvyššie dostávali na ratingy 10 až vyše 11 % a v celkovom publiku na úroveň 530 až cez 560-tisíc divákov.

Pre Markízu sa Sestričky stali dôležitým pilierom jesennej sezóny. Novú sériu uvádzala každoročne až do minulého roka, kedy sa sledovanosť seriálu po prvýkrát otriasla.

Svoj vôbec prvý seriál z lekárskeho prostredia uviedla minulú jeseň konkurenčná Jojka, ktorá odštartovala pôvodnú autorskú sériu Nemocnica. S už zabehnutými Sestričkami sa stretla v rovnakom čase – v utorky po 20:30, v ktorých od prvého stretu mala navrch. Nemocnica stabilne prekračovala ratingovú hranicu 7 % a ako vlani tak dodnes vyskakuje aj k úrovni 9 % v komerčnej cieľovke.

Sestričky vo svojej 4. sérii po prvýkrát klesli do podpriemerov Markízy. Pôvodný programový pilier lídra sa prepadol z priemerných ratingov 8 – 10 % na svoje minimá s výkonmi na priemernej úrovni okolo 6 %, pričom v podiele na trhu sa už hýbal len okolo 16 – 18 %.

Markíza napriek vlaňajšiemu neúspechu Sestričiek ešte koncom sezóny prekvapila, keď pre rok 2022 ohlásila prípravu novej 5. série. Do vysielania sa mala dostať tento rok.

Televízia však medzitým od januára spustila novú lekársku sériu Druhá šanca, ktorá zásadne zmenila rozhodovanie televízneho lídra.

Druhá šanca sa pre Markízu stala absolútnym hitom sledovanosti, po ktorého úspechu na nič nečaká a ešte tento rok odvysiela všetky nové časti, ktoré môže aktuálne z talianskeho originálu adaptovať. Ten sa zatiaľ dočkal len dvoch sezón a 32 epizód, rovnakú porciu dielov dostane Druhá šanca v celom tomto roku na Markíze. Viac v tomto článku.

 


Tajné plány potvrdené: Markíza na jeseň odvysiela 2. sériu seriálového hitu Druhá šanca!Čítajte →

Zmenila rozhodnutie

Markíza už mala zároveň rozhodnúť, že sa Sestričky s novou 5. sériou tento rok nevrátia.

Prednosť dostane práve Druhá šanca, ktorú v prípade záujmu bude môcť Markíza dokonca vo vysielaní zdvojiť a vysielať ju dvakrát do týždňa.

Pre porovnanie, Sestričky spravidla uvádzali v jesennej sezóne po 10 epizód, Druhá šanca ponúkne nových častí 16. Pri zachovaní týždennej periodicity v pondelňajšom prime-time má Markíza možnosť jej druhú sériu odvysielať od začiatku jesene 5. septembra až do začiatku samotného vianočného týždňa 19. decembra, alebo ňou vyplniť obchodne najdôležitejšiu časť jesennej sezóny do novembra.

Špekuluje sa dokonca o možnosti, že by Markíza s Druhou šancou mohla zaútočiť priamo na jojkársku lekársku sériu Nemocnica, na ktorej si dosiaľ vylámala zuby. V jej konkurencii Markíze prepadli už viaceré niekdajšie hity, okrem Sestričiek aj Horná Dolná, 2 na 1 či Svadba na prvý pohľad.

V prípade nasadenia Druhej šance dvakrát do týždňa na utorky a štvrtky, no zároveň vynechania jej vysielania počas štátnych sviatkov, ako tomu bude aj teraz na Veľkonočný pondelok, by mohla Markíza druhú sériu štartovať 13. septembra a vrcholiť 10. novembra.

Definitívny koniec?

Po veľkom vlaňajšom prepade sledovanosti mohla byť vlaňajšia séria Sestričiek aj posledná.

Markíza však seriál dodnes oficiálne neuzavrela.

Ako už vlani uviedla, počíta s nimi do budúcna, zároveň budúci rok v jej vysielaní môže chýbať Druhá šanca. Jej taliansky originál ponúkol druhú sériu, ktorú Markíza ide len teraz adaptovať, túto jar, jeho tvorcovia prednedávnom potvrdili aj tretie pokračovanie seriálu. Nakrútia ho však až budúci rok, samotné odvysielanie 3. série v Taliansku je nateraz otvorené pre rok 2023 alebo 2024.

Markíza tak ani v prípade pokračujúcej popularity s ďalšími epizódami Druhej šance v najbližšom období nemôže počítať. Budúci rok sa k nej ale môžu dostať scenáre novej tretej série, ktoré by tak mohla stihnúť adaptovať súčasne s nakrúcaním nových častí originálu.

Osud Sestričiek môže ovplyvniť životnosť konkurenčnej Nemocnice, ktorá sa postarala o ich prepadák.

Nemocnica si nateraz drží pravidelne úroveň celkovo viac ako 500-tisíc divákov a v komerčnej cieľovke ratingy v okolí 8 %, čo ju radí na tretie miesto spomedzi všetkých večerných programov jari – hneď za Druhú šancu a Let´s Dance. Len tento utorok vyskočila na rating 8,7 % s celkovo 560-tisíc divákmi a dotiahla sa tak na úroveň svojho silného obdobia v minulom roku.

Práve po oslabení Nemocnice by sa Sestričky mohli vrátiť do hry. Markíza by mala výhodu dlhšej prestávky a obnovenia niekdajšieho úspešného projektu, ktorý by tak mohol chytiť druhý dych.

Joj by nateraz s vysielaním Nemocnice mala chcieť pokračovať aj túto jeseň, kedy seriál vstúpi do svojej tretej sezóny. Pre Jojku sa tak stane jedným zo stabilnejších intenzívnejšie nasadzovaných seriálov vysielaných dva a viackrát do týždňa. Predchodcovia ako Divoké kone, Zoo či Vlci sa dočkali jednej či dvoch sérií, tri sezóny to ostatne potiahol Nový život, pre ktorý však boli posledné mesiace trápením.

 

Čítať viac...
Nahor