Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Televízia

Nová športová stanica RTVS pozná definitívny dátum štartu! Spustenia sa dočká pred Vianocami

Dlho odkladaná športová stanica verejnoprávnej televízie sa stihne uviesť ešte tento rok.

Verejnoprávna televízia definitívne končí čakanie na novú športovú stanicu.

Kým prvá informácia o prípravách športového kanála uzreli svetlo sveta už na jeseň 2019, nakoniec sa štartu nedočkal ani počas roka 2020, kedy bola dôvodom pandémia, a ani pri príležitosti veľkých športových podujatí v tomto roku, kedy zas mali jeho spustenie zastaviť chýbajúce financie.

Štart novej stanice bol už pritom na spadnutie, keď definitívne mala začať vysielať pri príležitosti futbalového Eura v júni 2021. Operátori už stanicu začali zaraďovať do ponuky, informovaní boli aj o dátume štartu. Do pár dní však boli všetky plány zastavené, nič sa nezmenilo ani s príchodom letnej olympiády.

RTVS nakoniec svoj nový športový kanál stihne spustiť ešte tento rok.

Nová stanica ponesie iba jednoduchý názov Šport, čím už teraz pred ňou stojí výzva vybudovať si dostatočný brand a byť rozpoznateľnou v narastajúcej konkurencii.

Len túto jeseň vlastný športový kanál Joj Šport odštartovala komerčná dvojka, na susednom trhu posilnil o dva ďalšie kanály vysielanie stanice Nova Šport. Zároveň dlhodobo atraktívne prenosy ponúka Eurosport, mimoriadne ostatné sezóny posilňujú stanice Sport 1 a Sport 2, ktoré nakupujú práve šité na mieru slovenskému trhu. U slovenských operátoroch je tiež dostupná stanica ČT Sport, aj keď práva pre slovenské územie nevlastní.

Nová stanica Šport spustí svoje vysielanie od pondelka 20. decembra.

RTVS to potvrdila oficiálnym spustením kampane, ktorej podobu mala pripravenú už predchádzajúcemu plánovanému štartu.

Telerozhlas nástupom športovej stanice zopakuje nastavenie zo spustenia tretieho archívneho kanála Trojka. Aj ten spúšťala verejnoprávna televízia tesne pred sviatkami, konkrétne v nedeľu 22. decembra.

RTVS sa takto znovu bude spoliehať na vôbec najväčšiu masu divákov pri obrazovkách v roku v priebehu sviatočného a koncoročného vysielania, počas ktorého bude mať príležitosť nový kanál sprezentovať väčšej mase divákov.

Stanica bude u operátorov dostupná už 17. decembra, samotné ostré vysielanie odštartuje 20. decembra o 17:00, kedy ponúkne otváraciu besedu a následne dokument zo zákulisia nekončiacich príprav stanice. Prvým prenosom bude po 18. hodine vybraný zápas hokejovej Tipsport ligy.

Ambíciou RTVS je kompletne presunúť športový obsah z tematickej Dvojky, kde roky rozbíjal pravidelný obsah.

„Vo vysielaní chýbať nebudú priame prenosy, dynamické športové spravodajstvo i archívne materiály či magazíny o zdravom životnom štýle. Príchodom štvrtého vysielacieho okruhu dostane ešte väčší priestor regionálny šport, pričom jednou z priorít nového kanála bude aj podpora vzdelávania a motivácie všetkých vekových kategórií k zdravému životnému štýlu,“ uvádza televízia.

RTVS spustí športový kanál v čase, kedy prichádza o najväčšie a najsledovanejšie športové prenosy.

Pre roky 2024 a 2028 stratila práva na vysielanie Majstrovstiev Európy vo futbale, keď exkluzívne práva na EURO získala komerčná Markíza. Rovnako tak RTVS prišla o časť prenosov slovenskej futbalovej reprezentácie v kvalifikácii na najväčšie európske a svetové turnaje, respektíve o prenosy slovenskej reprezentácie v Lige národov, vrátane časti priateľských zápasov. Oklieštený program slovenského futbalu bude na jej obrazovke minimálne 6 rokov.

Verejnoprávna televízia rovnako prišla o väčšinu prenosov zjazdového lyžovania, vrátane prenosov s Petrou Vlhovou. Od novej sezóny odvysiela iba kolá, ktoré sa konajú v Rakúsku a Švajčiarsku, zvyšné prenosy, vrátane pretekov mužov, získala komerčná stanica Joj Šport. Joj zároveň tento víkend plánuje slalomové preteky Petry Vlhovej z USA odvysielať v nedeľu aj na široko dostupnej stanici Joj Plus. Joj zároveň od roku 2024 kompletne preberie vysielanie najväčšej športovej udalosti na Slovensku – Majstrovstiev sveta v hokeji.

Čítať viac...
Nahor