Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Pikošky

Ticho okolo športovej stanice RTVS: Skončiť ho môže neskorší štart v starej grafike!

Z prvých náznakov z plánu predstaviť s novou športovou stanicou aj veľký rebrand RTVS nateraz veľa neostalo.

Už iba posledné dni ostávajú do začiatku Majstrovstiev Európy vo futbale, ktoré sa stále častejšie skloňovali ako športová udalosť, pri ktorej by malo dôjsť k definitívnemu spusteniu viac ako rok očakávanej novej športovej stanice RTVS.

Blížiaci sa termín štartu okrem rozbehnutia najväčších športových udalostí – MS v hokeji, futbalové EURO a LOH v Tokiu, naznačovalo aj spustenie testovacieho vysielania krátko pred hokejovým šampionátom a zaradenie stanice do ponuky prvých operátorov.

Napriek tomu, že MS v hokeji už spoznali víťaza, do ME vo futbale ostávajú posledné dni a do letnej olympiády necelé dva mesiace, okolo novej stanice RTVS Šport nastalo opäť ticho.

Televízia sa už podľa prvých informácií pripravovala na kampaň spojenú s heslom „Nalaďte sa na šport“, ktorá bude aktivizovať široké publikum k naladeniu stanice či k povšimnutiu jej zaradenia do ponuky u operátorov.

Ako sme už skôr informovali, RTVS by mala mať záujem spustiť novú športovú stanicu ešte túto jar súčasne s futbalovými Majstrovstvami Európy, ktoré sa otvárajú prvým večerným zápasom v piatok 11. júna. Skloňoval sa termín krátko pred začatím majstrovstiev, k čomu by už však telerozhlas kampaň spustiť nestihol.

Vo finále tak môže dôjsť k poslednému možnému termínu, a teda pred letnou olympiádou. Tá odštartuje 23. júla. Naznačuje to už aj rozloženie vysielania zápasov EURA.

Ako bude RTVS vysielať futbalové EURO

RTVS už zverejnila programovú štruktúru, podľa ktorej zápasy európskeho šampionátu vo futbale rozhodí medzi hlavné stanice Jednotku a Dvojku.

V základnej časti sa denne odohrajú tri stretnutia – vždy o 15:00, 18:00 a 21:00. RTVS k nim začne vysielanie pravidelne o polhodinu skôr.

Pravidlom tiež bude, že prvé dva zápasy dňa pobežia na Dvojke, bez ohľadu na to, aký tím bude hrať, vrátane Slovenska. Pri hokejovom šampionáte je, naopak, zvykom, že bez ohľadu na čas zápasu, striktne RTVS vysiela zápasy Slovenska na Jednotke, aj keď musí vyhodiť správy z ich vysielacieho okna.

Tentokrát sa diváci verejnoprávnej televízie musia pripraviť na to, že od 11. júna až do 11. júla sa každý večerný zápas odohrá na hlavnej Jednotke. S minimálnymi prestávkami tak futbal od 20:30 pôjde na Jednotke prakticky denne až do 3. júla, následne budú pred finále medzi hracími dňami väčšie prestávky.

Kedy stanica odštartuje?

Naďalej platí, že RTVS na spustení kanála intenzívne pracuje.

Jej štart sa dlhšie v zákulisí spájal s nástupom ME vo futbale, k jej spusteniu by tak došlo už tento týždeň, najskôr vo štvrtok. Pre ostré spustenie kanála však RTVS neuviedla ani spomínanú kampaň, ani neprispôsobila program. Diváci sa tak skôr môžu dočkať ďalšieho testovacieho vysielania.

Aj podľa najnovších informácií dôjde k spusteniu až v najbližších týždňoch, tento mesiac to potvrdil operátor Kuki, ktorý zaradil stanicu do ponuky s oznamom o čoskorom začatí vysielania. Informoval Český rozhlas.

Nakoniec tak aj tento rok podľa všetkého padne finálny termín ostrého spustenia vysielania RTVS Šport súčasne s letnou olympiádiou, ako tomu malo byť aj vlani, kým došlo k jej zrušeniu a následne aj odkladu štartu športovej stanice.

Stanica zaradená do ponuky Kuki TV

Logo po starom

Zaujímavosťou pritom je, že s novou stanicou nakoniec nemusí prísť aj veľká avizovaná zmena vizuálu celej RTVS.

Podľa prvých zverejnených spracovaní loga nadväzuje RTVS Šport na štýl súčasnej grafickej identity využívanej od roku 2012, a to s využitím doterajšieho korporátneho fontu či charakteristickej dvojbodky. Práve tá bola v minulosti predmetom sporov, generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník pritom nevylúčil, že dvojbodka ako súčasť vizuálu verejnoprávnej televízie a rozhlasu skončí úplne.

Podoba loga je ilustrovaná v titulnom obrázku, zhoduje sa s verziou, ktorú televízia poslala operátorom pre zaradenie stanice. Za tip ďakujeme čitateľovi Lukášovi.

Stanica RTVS Šport zaradená do služby operátora UPC

Práve Rezník pritom avizoval, že s novým športovým kanálom chce telerozhlas predstaviť aj veľký rebrand celej RTVS. Ohlásil ho minulý rok, venovali sme sa mu prednedávnom v tomto článku.

Kompletný rebranding RTVS pritom chcel Rezník predstaviť práve s novou stanicou. Pripravený na nasadenie mal byť už vlani. “Áno, je pravda, že sme ho chceli urobiť pri príležitosti spustenia športového kanála. Máme ho hotový,” uviedol v lete 2020 v rozhovore pre Denník N Rezník.

Napriek tomu, že bol hotový už minulý rok, telerozhlas ho nepredstavil.

“Rebranding nemá zmysel robiť teraz. Malo by to zmysel len pri spustení športového kanála,” dodal riaditeľ RTVS v rozhovore z júla 2020.

Čítať viac...
Nahor