Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Tretí športový kanál RTVS realitou už budúci rok! Potvrdený názov, štart bude pripravený v dvoch termínoch

Verejnoprávna televízia by sa po zrušení Trojky mala po rokoch znovu dočkať tretieho kanála. Tentoraz už udržateľného.

Tretí televízny kanál RTVS je dlhodobou témou, ktorá rezonovala aj v čase voľby generálneho riaditeľa RTVS. Aj jej víťaz, Jaroslav Rezník, mal vo svojich plánoch spustenie tretej stanice, ktorá by sa opäť mala venovať prioritne športu, no nielen tomu.

Napriek tomu, že stále prevládajú hlasy o finančnej podvýžive telerozhlasu, pričom sa RTVS navyše dočká zoškrtania príjmov z koncesionárskych poplatkov (nahrádzať ich má štát, čím sa môže zoslabovať nezávislosť inštitúcie patriacej verejnosti od vládnych politikov), tretí kanál má byť finančne zabezpečený. Ako, zatiaľ nikto neprezradil. Práve bývalá športová Trojka zlyhala na peniazoch, keď nebolo zabezpečené jej prisľúbené priebežné financovanie.

Tretí kanál svojím názvom nenadviaže na aktuálne etablované pomenovania Jednotka a Dvojka. Názov Trojka sa tak definitívne nedočká reinkarnácie, pričom RTVS zvolila najjednoduchší a najvýstižnejší názov pre svoju tretiu stanicu, ktorá sa bude volať Šport. Presne rovnaký postup chcelo pôvodne zvoliť aj bývalé vedenie, ktoré spúšťalo Trojku, zámerom bolo nazvať stanicu STV Šport, a to napriek tomu, že kanály STV1 a STV2 sa na Jednotku a Dvojku už dávnejšie premenovali.

Známy je rovnako aj termín, v ktorom by športový kanál RTVS mal začať vysielať. Riaditeľ sekcie športu RTVS a rovnako riaditeľ projektového tímu na prípravu športového kanálu RTVS, Matej Hajko, známy z komentovania hokejových zápasov, pre denník Šport už skôr potvrdil dva možné scenáre.

Podľa prvých plánov mohol kanál Šport začať vysielať už v čase domáceho hokejového šampionátu, riadnym očakávaným termínom je aktuálne začiatok letných olympijských hier v Tokiu. Tie sa oficiálne začnú otváracím ceremoniálom 24. júla 2020. Tím nového kanála však pracuje aj na alternatíve, že stanica Šport začne vysielať aj skôr. Udialo by sa tak v prípade, ak by slovenská futbalová reprezentácia postúpila na európsky šampionát, ktorý sa rovnako bude konať budúci rok. EURO 2020 o vyše mesiac skôr, ako olympiáda, 12. júna.

Programovo chce verejnoprávny kanál Šport dobehnúť deficit, ktorý napríklad aj oproti Česku máme. Kým tam má český šport veľký verejnoprávny priestor, ku ktorému majú prístup všetci diváci, prostredníctvom stanice ČT Šport, na Slovensku sú dostupné len platené športové stanice. RTVS chce v tomto smere plniť verejnoprávnu úlohu, aj za cenu nákladného nákupu vysielacích práv a byť tak pri najväčších úspechoch Slovákov vo svete, zároveň chce výrazný vysielací priestor venovať domácim ligám naprieč športovými odvetviami, riaditeľ projektu, Matej Hajko, sa rovnako zaviazal vyčleniť priestor aj pre mládežnícky, detský, seniorský či amatérsky šport, súčasťou vysielania majú byť aj videá o správnom stravovaní, cvičení a motivovaní detí, ktoré chce takto viesť ku zdravej športovej aktivite.

Čítať viac...
Nahor