Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Pikošky

RTVS športový kanál neodštartuje ani s olympiádou! Prvýkrát sa presťahovala priamo do jej dejiska

Verejnoprávna televízia pre spustenie športovej stanice, podľa všetkého, nestihne ani jeden z náhradných tohtoročných termínov po vlaňajšom odklade. V prípade Letných olympijských hier RTVS unikátne po prvýkrát v histórii zabezpečí kompletné vysielanie priamo z dejiska olympiády.

MS v hokeji, ME vo futbale a Letné olympijské hry. Tieto tri veľké športové sviatky boli už vlani dôvodom na spustenie novej športovej stanice RTVS, ktorú však, rovnako ako športové podujatia, zastavila pandémia.

Plány s odštartovaním novej stanice RTVS Šport sa tak presunuli na tento rok, keď už definitívne mal športový verejnoprávny kanál začať vysielať od júna pred začiatkom futbalového Eura.

Aj z týchto plánov nakoniec iba pár hodín pred plánovaným štartom stanice zišlo. Pripravovala sa pritom naň nielen televízia, ale aj operátori, ktorí po testovacom vysielaní očakávali spustenie kanála 10. júna.

Spustenie stanice nakoniec Jaroslav Rezník v nedávnom rozhovore pre Stratégie v čase, kedy došlo k stopke pre štart RTVS Šport, podmienil dotáciou z Ministerstva financií. Bez nej nový kanál divákom nepredstaví. Zdá sa pritom, že s odštartovaním stanice RTVS nepočíta ani súbežne s posledným veľkým športovým sviatkom roka.

Do začiatku Letných olympijských hier ostáva posledný týždeň, keď odštartujú otváracím ceremoniálom už v piatok 23. júla. RTVS do dnešných dní nepredstavila žiadny program pre športovú stanicu a prenosy z letnej olympiády radí najmä na druhý televízny kanál Dvojku, ktorú v najbližších týždňoch olympiáda obsadí prakticky kompletne.

RTVS pred časom uviedla, že v prípade potvrdenia štartu nového kanála bude televízia o jeho spustení divákov informovať v predstihu. Nenechá tak jeho štart na poslednú chvíľu. Súčasťou uvedenia novej stanice by mali byť aj marketingové aktivity a kampane, ktoré by už RTVS spustiť nestihla.

„Presný dátum štartu novej športovej televízie RTVS oznámi a zároveň RTVS spustí aj promo kampaň v momente, keď budú všetky detaily súvisiace s oficiálnym štartom potvrdené a pripravené. Diváci sa všetky dôležité informácie o spustení nového televízneho okruhu RTVS Šport dozvedia v dostatočnom predstihu,“ citoval pred mesiacom telerozhlas portál Omediách.com.

Vysielanie LOH na RTVS

Napriek neustálym odkladom spustenia novej stanice je RTVS už aktuálne pripravená na zastrešenie vysielania Letných olympijských hier z Tokia, ktoré sú produkčne najnáročnejším športovým podujatím roka.

Telerozhlas prípravou na LOH strávil 14 mesiacov, pričom najnovšie informoval, že veľkosťou technologického a personálneho zabezpečenia ide o vôbec najväčší športový televíznych projekt ostatných dvoch desaťročí.

„Hry 32. olympiády sú ťažiskovým projektom multišportového roka 2021. Objem vysielania, dĺžka, náročnosť a kvantita prípravných prác, vrátane dôkladne plánovanej logistiky z neho robia najambicióznejšiu operáciu v histórii športového vysielania na Slovensku. Technologické riešenie projektu Letných olympijských hier 2020 v Tokiu je unikátne z pohľadu realizácie športových udalostí tohto typu v RTVS za posledných 20 rokov. RTVS jeho prípravou strávila 14 mesiacov. Kompletnú výrobu a vysielanie celej športovej udalosti bude RTVS zastrešovať priamo z Tokia,“ uviedol riaditeľ sekcie športu Matej Hajko.

Práve zabezpečenie vysielania celého diania LOH na obrazovke RTVS priamo dejiska olympiády je unikátom, udeje sa tak po prvý raz. Dosiaľ vysielanie zabezpečovala z Mlynskej doliny.

Priamo v Tokiu tak vzniknú 3 kompletné televízne pracoviská – televízne olympijské štúdio, hlavná technická kontrola a centrálny ingest a postprodukčné pracovisko so strižňami.

Zároveň sa bude RTVS podieľať aj na produkcii televízneho signálu, keď zabezpečí vysielanie streleckých súťaží, ktoré budú odoberať všetci vysielatelia na svete.

„RTVS na základe predchádzajúcich pozitívnych skúsenosti oslovili na spoluprácu aj producenti medzinárodného olympijského signálu z firmy OBS (Olympic broadcasting services). Vyše 20-členný štáb pracovníkov a spolupracovníkov RTVS bude produkovať kompletný program streleckých súťaží, ktorý budú odoberať všetci vysielatelia olympijských hier,“ uviedla televízia. Celkovo už RTVS do Tokia poslala vyše 2 tony techniky.

Čítať viac...
Nahor