Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Televízia

Trojka RTVS pozná termín návratu! Spravodajská 24 ostáva na svojom mieste natrvalo

Verejnoprávna televízia definitívne rozlúskla, ako vyrieši dočasné nahradenie archívneho tretieho okruhu spravodajským vysielaním spolu s jeho zachovaním. Na nové pozície sa nakoniec bude sťahovať Trojka.

Pôvodne len dva týždne mala v ponuke RTVS chýbať archívna Trojka, ktorú štyri dni po prepuknutí vojny na Ukrajine operatívne nahradilo nepretržité spravodajské vysielanie pod logom :24.

Verejnoprávna televízia opakovane uvádzala, že celodenné spravodajské vysielanie udrží na obraze dočasne iba krátkodobo, no už po pár týždňoch zmenila názor. Krátko po komerčnej Jojke si aj RTVS podala žiadosť o udelenie licencie na spravodajskú televíziu a potvrdila, že 24-ka ostane v jej ponuke natrvalo.

Trojka nakoniec so svojím vysielaním oddychuje už tretí mesiac. RTVS sa už aktuálne pripravuje na jej návrat, no napriek žiadosti o licenciu pre spravodajský kanál situáciu vyriešiť odlišným spôsobom.

Spravodajská 24 nikam neodchádza

Televízia už rozhodla, že spravodajské vysielanie ostane na svojom mieste.

Tretí televízny okruh RTVS sa tak definitívne zmení na spravodajskú stanicu :24, ktorú pôvodne chcela televízia spúšťať najskôr na jar budúceho roka. V rozhovore pre Stratégie to potvrdil generálny riaditeľ RTVS, Jaroslav Rezník.

Diváci, ktorí si za ostatné týždne zvykli zapínať spravodajskú 24-ku, tak o ňu neprídu, zároveň si ju už natrvalo nájdu si na rovnakej pozícii, na akej ju sledovali doteraz.

Dočasné spravodajské vysielanie sa takto postupne oficiálne zmení na plnohodnotnú spravodajskú stanicu. Sledovanosťou sa po uplynutí prvých týždňov vojny usádza 24-ka na úrovni pôvodnej Trojky, v ostatných dňoch nedosahuje ani úroveň 1% podielu na trhu, hýbe sa spravidla na úrovni 0,5 – 1 %. TA3 dosahuje úroveň v okolí 2 – 3 %. Údaje sú za univerzálnu cieľovú skupinu 12+.

Trojka sa vracia

Spolu s trvalým zachovaním spravodajskej stanice RTVS čoskoro obnoví vysielanie archívnej Trojky, na ktorej návrat si jej diváci musia počkať ešte pár týždňov.

RTVS potvrdzuje, že sa Trojka do jej ponuky vráti tento mesiac, konkrétne by sa tak malo stať koncom mája.

Práve Trojku bude zároveň čakať zmena, keď RTVS nakoniec svoj pôvodne tretí okruh bude zaraďovať do ponuky operátorov na novej pozícii. Diváci si ju tak budú musieť opätovne naladiť.

Radikálny obrat

RTVS v rozhodovaní o budúcnosti dočasne zaradeného spravodajského vysielania radikálne otočila v krátkom čase.

Ešte začiatkom marca poverený šéf spravodajstva RTVS, Attila Lovász, otvorene hovoril o chýbajúcom zázemí pre trvalú spravodajskú stanicu.

„Redakcia spravodajstva nebola uspôsobená na spravodajský kanál, a preto ambícia povedať, že Dvadsaťštvorka je už spravodajský kanál a Trojku dáme niekam inam, by bola klamstvom. Je to dočasný projekt,“ povedal Lovász pred dvomi mesiacmi. Dnes je presne opak pravdou.

Samotný riaditeľ RTVS, Jaroslav Rezník, hovorí o chýbajúcich 4 miliónoch eur na zabezpečenie plynulého fungovania spravodajského kanála.

„Na zabezpečenie kvalitného nepretržitého spravodajského vysielania na samostatnom televíznom okruhu by sme potrebovali desať miliónov, v súčasnosti je alokovaných šesť miliónov,“ uviedol Rezník pre Stratégie.

Tri spravodajské stanice

Vyše dvadsať rokov, od začiatku vysielania televízie TA3 v septembri 2001, bola na Slovensku dostupná jediná spravodajská stanica, ktorá pokrývala aktuálne dianie v pravidelných spravodajských blokoch.

Od minulej jesene, kedy oslávila 20 rokov na trhu, prešla na nepretržité 24-hodinové vysielanie a predstavila nové logo, štúdio a grafiku, tento rok zároveň prešla do rúk nového majiteľa. TA3 však od novembra 2020 nemajú možnosť sledovať všetci diváci na Slovensku, keď spravodajská televízia odišla z bezplatného balíka DVB-T. Na anténu sa vrátila minulý rok na jar, avšak do platenej sekcie. Identické kroky so svojimi stanicami urobila v minulosti Markíza.

Po dvoch dekádach dostane TA3 konkurenciu, ktorá bude mať oproti nej výhodu.

Ako prvá nový plnohodnotný spravodajský kanál začala pripravovať Jojka, ktorá naň v marci získala od Rady pre vysielanie a retransmisiu aj licenciu. Krátko na to ju nasledovala RTVS, ktorá licenčnú radu rovnako požiadala o udelenie licencie na spravodajskú stanicu.

Zaujímavosťou je, že televízie, podľa všetkého, budú zdieľať podobný názov. Komerčná televízia si nechala ešte vlani zaregistrovať ochrannú známku „24“, pričom nový kanál definitívne potvrdila pod názvom JOJ 24. RTVS by zároveň natrvalo mala udržať názov svojej stanice :24.

JOJ 24 aj RTVS 24 by mali mať od začiatku trvalého vysielania výhodu zaradenia v terestriálnom vysielaní DVB-T. Verejnoprávna spravodajská stanica je v ňom dostupná vďaka pozícii miesto Trojky už teraz, Joj zas ostáva v bezplatnom DVB-T aj ďalšie roky ako posledná komerčná skupina, pričom sa dá očakávať, že k trojici hlavných staníc Joj, Joj Plus a Wau bude chcieť pridať aj spravodajský kanál.

Markíza kanál nespustí

Z veľkých televízií na Slovensku ostane bez spravodajskej stanice, podľa všetkého, len Markíza.

Aj keď sa v minulosti podobné špekulácie objavili, Markíza nad samostatnou spravodajskou stanicou v tejto chvíli, podľa všetkého, neuvažuje. Naznačil to aj samotný šéf spravodajstva televízneho lídra, Henrich Krejča, v nedávnej debate časopisu .týždeň.

„Nesmieme mať každá televízia spravodajský kanál, lebo nemáme na Slovensku toľko ľudí,“ uviedol počas debaty. V tejto chvíli spravodajský kanál neohlásila zo slovenských televízií už iba Markíza.

Komerčná jednotka sa v súvislosti s vojnovým konfliktom na území Európy však pripravila na krízový scenár, na základe ktorého by do celodenného spravodajského vysielania prepla rovno hlavná Markíza. Viac v tomto článku.

 


Markíza je pripravená prepnúť do režimu spravodajskej televízie! Samostatnú stanicu nespustíČítajte →

 

Čítať viac...
Nahor