Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: RTVS

Nové projekty

RTVS budúci rok s novým seriálom: Nakrúca rodinnú ságu plnú historických míľnikov Slovenska!

Ide o posledný seriálový projekt nakrúcaný pod vedením Jaroslava Rezníka.

Verejnoprávna televízia pracuje na novom pôvodnom seriáli.

Tentokrát staví na netradičný žáner, keď dala zelenú historickej rodinnej ságe s pracovným názvom Niekde v Európe, ktorá diváka prenesie do obdobia 1. a 2. svetovej vojny.

„Seriál mapuje osudy slovenskej rodiny v priebehu rokov 1914 až 1951. V dramatickom príbehu plnom emócii a napínavých situácií budú mať diváci možnosť sledovať najvýznamnejšie historické míľniky nášho národa: prvú svetovú vojnu a rozpad Rakúsko – Uhorska, vznik Československej republiky, druhú svetovú vojnu, Slovenské národné povstanie či Február 1948,“ uvádza RTVS.

Všetky významné udalosti bude spájať ústredná postava Géza Viola, syn nemeckej evanjeličky Gréty a Slováka Jana Violovského, ktorý si zmení meno a národnosť (Jánoš Viola), aby dostal licenciu na svoju vysnenú krčmu.

„Na začiatku všetkého stála snaha prerozprávať príbeh osudov rodiny krčmárov, tak ako ho determinovala doba. Spojiť malé, súkromné rodinné dejiny s tými veľkými. Ukázať ľudskú snahu, túžbu po láske a obyčajnom naplnenom živote i za cenu vzdoru a vzoprenia sa a zároveň ukázať, čo sa nám deje so životmi, keď nám do nich vstúpia geopolitické zmeny,“ povedala autorka scenárov Scarlett Čanakyová.

Nový seriál prinesie nabité herecké obsadenie a v ústredných postavách Daniela Žulčáka, Dominiku Morávkovú, Zuzanu Mauréry, Martina Šalachu, Mateja Landla, Danu Košickú, Romana Poláčika, Judit Bárdos, Dana Fischera, Petra Kočiša, Adyho Hajdu a ďalších.

Historická sága dostane na RTVS celkovo 8 častí. Do vysielania by sa mala dostať na jeseň 2023.

RTVS s nakrúcaním začala 1. júla tohto roka, pričom absolvuje celkovo 80 natáčacích dní.

Režisérom novej historickej rodinnej ságy RTVS je Ján Sebechlebský, kameramanom Tomáš Stanek.

Dosluhujúci riaditeľ RTVS, Jaroslav Rezník, vyzdvihuje na projekte jeho rozmer mapujúci významné míľniky slovenskej histórie.

„Historický seriál zo začiatku 20. storočia Niekde v Európe je po veľmi dlhom čase návratom RTVS k mapovaniu našej histórie filmovými prostriedkami. Som veľmi pyšný na to, že padla prvá klapka tohto rozsiahleho diela. RTVS na ňom veľmi intenzívne pracovala uplynulých 5 rokov a bude to najväčší seriál RTVS v histórii. Som presvedčený, že po takých dielach ako je Vivat Beňovský! alebo Alžbetin dvor si aj seriál Niekde v Európe nájde toľko priaznivcov ako tieto dve klasiky zlatého fondu RTVS,“ povedal Rezník.

 

Čítať viac...
Nahor