Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: TV JOJ

Pikošky

Nemocnica ide do súboja s Dunajom! Jesennú sezónu odštartuje vo veľkom

Joj sa chystá zabojovať o utorňajší a štvrtkový večer, v ktorom Markízu porážala tri sezóny po sebe.

Najzaujímavejší seriálový súboj posledných rokov bude pokračovať.

Od čias Búrlivého vína, ktoré najprv odstavilo od dlhoročného úspechu najdlhšie vysielaný seriál na Slovensku Panelák, dokým vínnu ságu rovnakou zbraňou nezosadila z trónu Jojka s Divokými koňmi, nedošlo na trhu k takému seriálovému stretu ako tento rok.

Joj sa na jeseň 2021 podaril husársky kúsok, keď na jej pomery netypická stávka na klasický nemocničný seriál po niekoľkých vlnách pandémie zabrala a spôsobila vrásky na čele trhovému lídrovi.

Markíza sa trápila už v prvej sezóne Nemocnice, ktorá porazila dovtedy úspešné seriály Sestričky a Horná Dolná, na jar 2022 zas doslova prepadákom skončili niekdajšie hity Svadba na prvý pohľad a 2 na 1. Na jeseň zas nezabrala veľká novinka s Táňou Pauhofovou Výnimočná Nikol a ani presun Pána profesora do priamej konkurencie Nemocnice, v ktorej sám stratil divákov.

Nakoniec sa potvrdilo známe pravidlo – klin sa klinom vybíja.

Nemocnici dokázala Markíza úspešne konkurovať až túto jar, kedy vytiahla na rovnakého diváka zameraný dobový seriál Dunaj, k vašim službám.

Výpravná, no stále vzťahová telenovela v prvých týždňoch na Nemocnicu síce nestačila, novší projekt, navyše v atraktívnej dobe aj prostredí, postupne učaroval divákom.

Tí sa o novinke rozprávali stále viac aj vo svojom okolí a voči dva roky vysielanej Nemocnici, ktorá už rovnako rozohrala vzťahové linky na všetky strany, sa Dunaj stal atraktívnejším projektom.

Dunaj bol nakoniec po väčšinu jari sledovanejší než nemocničný seriál.

Nemocnica ide do útoku

Po prvej sezóne, v ktorej Nemocnica skončila za konkurenciou, sa opäť chystá zabojovať o diváka.

Jej úsilie bude musieť byť o to väčšie, že zo seriálu po Richardovi Autnerovi odchádza aj druhá ústredná herecká tvár Nela Pocisková. V seriáli tak skončí celá pôvodná romantická dvojica.

 


V Nemocnici skončili obe ústredné tváre: Jojka prehovorila o osude postavy Nely Pociskovej!Čítajte →

Televízia by mala staviť na novú energiu v podobe výrazných hereckých posíl.

Do seriálu mieria štyri výrazné herecké mená – Juraj LojĽuboš Kostelný a Robo Jakab, ktorí stvárnia trojicu nových doktorov, a Barbora Švidraňová ako nová sestrička. Súčasne do deja pribudnú noví medici, od ktorých si televízia sľubuje svieži vietor aj komické situácie.

Príchod nových hercov by mala televízia podporiť výrazným promom.

Joj totiž súčasne pripravuje pre jesenné vysielanie seriálu imidžové promo, ktoré by mala odštartovať v priebehu augusta.

V kampani na novú sériu by sa mala zamerať práve na nové postavy.

Joj už potvrdila, že nakrúcanie upútavky pre jesennú sériu Nemocnice absolvovala, z prvých záberov budú jej ústrednými tvárami nové herecké mená.

Televízia doposiaľ promovala Nemocnicu skôr tradičnými ukážkami zo seriálu.

Špecifické promo dostal seriál až pred novou jarnou sériou 2023, aj v tom prípade sa tak mohlo stať pre novú konkurenciu Dunaja, ktorá sa v tom čase ešte len chystala na obrazovky.

Televízia vtedy nasadila do vysielania niekoľko kratších hraných spotov naznačujúcich, kam sa budú vyvíjať linky jednotlivých postáv.

Dunaj sľubuje veľké drámy

V čase, kedy musí Jojka zabojovať o svojho diváka, Markíze stačí nesklamať tých, ktorých už Dunajom oslovila.

Dobový seriál má za sebou jedinú sezónu a sľubne rozohrané dejové linky, ktorých pokračovanie je momentálne podobne očakávané ako nové časti Druhej šance alebo Ivety.

Tvorcovia Dunaja už majú skúsenosť, ktoré dejové linky zaujali divákov, pričom do nových častí plánujú ešte viac napínavých zvratov.

„Vždy, keď dostanem nový scenár, tak kričím, že chcem ďalší, tak som zvedavá, čo bude ďalej. Ja sama som z toho hotová a myslím si, že diváci budú ešte prekvapení,“ povedala k pripravovanej novej sérii Dunaja herečka Jana Majeská, ktorá stvárňuje postavu Schatzi – Helgu Klausovú.

Viac o novej sérii Dunaja v tomto článku.

 


Nakrúcanie Dunaja je v plnom prúde: Veľké zvraty v jesennej 3. sérii!Čítajte →

Hrozila mu aj stopka vo vysielaní

Markíza misii poraziť konečne nemocničný seriál Joj podriadila všetko.

Stavila na osvedčený recept Jojky a z Dunaja spravidla intenzívnejšie nasadzovaný seriál dvakrát do týždňa a Nemocnici tak nenechala priestor. Česká verzia Dunaja beží iba raz do týždňa. Zároveň sa Markíza prispôsobila konkurencii, keď zareagovala na návrat Nemocnice už začiatkom januára a urýchlila štart Dunaja o približne mesiac.

Televízii pritom hrozili viaceré komplikácie, ktoré sa mohli odraziť aj v samotnom prerušení vysielania.

 


Exkluzívne: Ohrozené vysielanie Dunaja? Markíza nové časti nestíha podľa plánu!Čítajte →

Uponáhľanie štartu Dunaja sa odrazilo na seriálovej výrobe, ktorá stíhala pripravovať nové časti na poslednú chvíľu. Markíza nemala epizódy k dispozícii včas ani na Voyo, postprodukciu dokončovala iba krátko pred vysielaním.

Ani štart Dunaja pritom neoslnil.

Aj keď Markíza aj tvorcovia oficiálne zakaždým deklarovali spokojnosť a vyvracali správy o tom, že sledovanosť Dunaja interne zaostáva za očakávaniami, ako najväčší projekt v histórii Markízy si spočiatku pripisoval iba priemernú sledovanosť.

Televízia tak spočiatku o úspechu musela skôr presviedčať.

Veľkými titulkami o rozdrvení konkurencie oslavovala rozdiely na úrovni iba pár tisíc divákov či desatín ratingového bodu a úspech argumentovala tesným postavením lídra voči Nemocnici v obchodnej cieľovke. Samotný seriál pritom dosahoval iba priemery a Nemocnica si prakticky držala svojich divákov. Navyše častokrát porážala Dunaj v celkovej popularite v univerzálnej cieľovke.

Skutočný úspech si dobový seriál začal pripisovať až od marca.

Seriál si prešiel úvodnými týždňami, kedy si vytvoril stabilnú základňu divákov, pričom tí stále častejšie prejavovali nadšenie zo svojho nového obľúbeného programu. Postupne sa k Dunaju nabaľovali noví diváci, ktorí neraz odišli od jojkárskej Nemocnice.

Rozdiel medzi seriálmi sa začal zväčšovať.

Kým prvé dva mesiace delili seriály iba desatiny ratingu, v druhej polovici jari už Dunaj dokázal Nemocnicu porážať rozdielmi 2 ratingových bodov. Dunaj sa od marca pravidelne dostával nad 7-percentnú hranicu ratingu a v podiele na trhu porástol z pôvodného priemeru okolo 22 % na úroveň 24 – 26 %. Tú si držal od marca do konca sezóny. Nemocnica, naopak, klesla, a častejšie dosahovala ratingy pod úrovňou 6 % a podiely okolo 20 %.

 

Čítať viac...
Nahor