Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: IG Petra Dubayová

Televízia

Nakrúcanie Dunaja je v plnom prúde: Veľké zvraty v jesennej 3. sérii!

Herci avizujú, že v živote seriálových postáv dôjde k dramatickým udalostiam.

Aj v týchto týždňoch naplno pokračuje výroba 3. série seriálu Dunaj, k vašim službám, ktorý sa na televíznych obrazovkách presadil v najsledovanejších mesiacoch jarnej sezóny.

Dobová séria začala naplno divácky zaberať od marca a po Ivete, vysielanej v prvých dvoch mesiacoch roka, postupne prevzala štafetu najvýraznejšej novinky sezóny.

Markíze sa k Dunaju podarilo nalákať rovno státisíce verných fanúšikov, ktorí netrpezlivo čakajú na pokračovanie seriálových príbehov. Dunaj sa na obrazovkách opäť rozbehne od septembra 2023 so spomínanou v poradí už treťou sériou.

Prvé dve stihla televízia odvysielať naraz počas jari, keď pôvodne mala počítať s vysielaním Dunaja iba jedenkrát do týždňa. Práve iba s jednou časťou do týždňa sa vysiela česká obdoba Dunaja – Zlatá labuť na TV Nova.

Markíza sa však nakoniec rozhodla s dobovým seriálom pokryť konkurenčný seriál Nemocnica, ktorý po troch úspešných sezónach našiel stabilného premožiteľa.

Dunaj by sa mal aj na jeseň vysielať v dvoch častiach týždenne v už stabilných dňoch – v utorky a štvrtky.

O to intenzívnejšie je tak letné nakrúcanie.

Sľubujú veľké zvraty

Na seriálovej výrobe sa postupne stretávajú všetky kľúčové tváre seriálu, ktoré pre novú sezónu sľubujú šokujúci vývoj deja.

„Vždy, keď dostanem nový scenár, tak kričím, že chcem ďalší, tak som zvedavá, čo bude ďalej. Ja sama som z toho hotová a myslím si, že diváci budú ešte prekvapení,“ povedala k novej 3. sérii herečka Jana Majeská, ktorá stvárňuje Schatzi – Helgu Klausovú.

Za pravdu jej dali aj ďalšie výrazné herečky seriálu.

„Naše natáčanie je v plnom prúde a myslím si, že dôjde k veľkým dramatickým zvratom,“ povedala ešte pred letom v priestoroch seriálového obchodného domu Petra Polnišová.

„Nové diely sú super,“ pridala sa priamo z nakrúcania Monika Hilmerová.

Posunie sa v čase?

Markíza sa pri otvorení príbehov 3. série môže o čosi posunúť v čase oproti koncu jarného vysielania.

Urobila tak práve medzi 1. a 2. sériou, kedy tvorcovia poskočili v čase o 2 mesiace. Dej druhej série sa začal odohrávať presne 1. septembra 1939, teda v deň, kedy nacistické Nemecko napadlo Poľsko.

Katalyzátorom dejových zvratov nových častí bude plné prepuknutie 2. svetovej vojny.

Seriál však bude aj naďalej dominantne postavený na vzťahoch a pokračovať v štýle výpravnej telenovely či rodinnej ságy.

„Prítomná história si žije akoby v pozadí svoj život. Napriek tomu prirodzene vplýva na vzťahy, ktoré sa tam odohrávajú. A teda keď v rámci seriálu riešime vzťahy, riešime aj vplyv historického kontextu,“ povedal k seriálu pre Slovoplus.sk predstaviteľ Petra Kučeru, herec Marek Rozkoš.

Johanka mala byť v deji iba krátko

Práve okolo Petra Kučeru sa toho bude veľa diať.

Na konci 2. série sa oženil s Johankou (Mária Schumerová), po ktorej však skončil v náručí s jeho životnou láskou Klárou (Kristína Svarinská).

Herečka Mária Schumerová po skončení jarného vysielania Dunaja naznačila, že jej postavu Johanku skutočne čakajú posledné mesiace života.

„Je smrteľne chorá, má nedostatok času, ale chce veľa stihnúť. (…) Dokonca hoci vníma, že pre Petra Kučeru nie je tou pravou životnou láskou, je ochotná aj odpúšťať a veľa tolerovať…“ povedala Mária Schumerová v rozhovore pre Šarm.

V prípade, ak sa seriál medzi sériami opäť posunie o niekoľko mesiacov v čase, udalosti okolo Johanky môžu nabrať rýchly spád.

Keby som bola na jej mieste, možno by som konala takisto. Ak by mi niekto povedal, že mám len pár mesiacov života, chcela by som sa s ním nejako vyrovnať a asi by som si chcela naplniť ešte to, čo môžem, a žiť tak „normálne“, ako sa len dá. A ona to robí.“

Johanka sa pritom v deji mala pôvodne zdržať iba krátko.

„Malo to byť pre mňa krátke natáčanie, no scenáristi moju postavu rozpísali na niekoľko mesiacov,“ prezradila.

Príležitosť si užíva o to viac, že v seriálovom manželstve skončila práve s hercom Marekom Rozkošom.

„S Marekom sme sa poznali už predtým, ešte na škole. Keď som bola prváčka, on bol štvrták. Všetky sme k nemu vzhliadali, bol to jeden z najslušnejších, najskromnejších, najzodpovednejších a aj najlepších hercov. Mám radosť, že sme sa po rokoch stretli, je to s ním super. A som rada, že práve s ním mám v seriáli taký vzťah,“ priznala pre Šarm.

Helga proti Eve

Markíza aj naďalej drží v tajnosti, čo sa stalo s postavou Evy Dušekovej, ktorú hrá mladá študentka herectva Petra Dubayová.

Ako je už známe, Eva sa určite vráti do deja, pričom televízia počíta aj s tým, že sa opäť stretne so svojimi najbližšími priateľkami – Klárou a Alenkou (Lesana Krausková).

Eva sa nevyhne Walterovi Klausovi (Ján Koleník), ktorý po nej pátra popri tom, čo mu nôž na krku drží jeho žena Helga, ktorej prischla prezývka Schatzi.

Okolo Helgy a Waltera Klausa sa budú diať viaceré kľúčové udalosti.

Kým na jednej strane bude naplno prebiehať nacistická vojna v Európe, život budú obom komplikovať osobné problémy. Helga by pritom v nových častiach mohla dostať väčší priestor a začať sa viac prejavovať.

„Tá postava nie je hlúpa. Rozmýšľa, rieši a čaká ju ešte veľa vecí, aj ťažkých,“ prezradila pre Markízu k pripravovanej sérii herečka Jana Majeská.

Ako dcéra najvplyvnejšieho nacistického pohlavára využije svoje možnosti, aby dosiahla vlastné ciele.

„Schatzi má páky. Ešte bude veselo,“ povedala k tomu, ako sa Schatzi vyhrážala Walterovi po tom, čo prišla na jeho neveru.

Po krku však pôjde aj Eve.

„Helga voči Eve nemá pochopenie a bude ju riešiť,“ pridala Majeská.

Ako sa dostala do seriálu?

Jana Majeská do tohto roka nebola na televíznej obrazovke výrazne populárna. Objavila sa skôr v epizódnych seriálových úlohách, častejšie pôsobila v dabingu.

Do seriálu sa dostala po sérii konkurzov.

„Prešla som si kastingom, bola som viackrát s rôznymi kolegami robiť kasting, až mi nakoniec zavolali, že budem Schatzi,“ priblížila, ako vyzeralo jej angažovanie do seriálu.

Spočiatku sa pritom obávala, že jej angažovanie budú niektorí vnímať skôr cez protekciu jej známejšieho manžela, herca Mareka Majeského. Ten sa však nakoniec usadil v konkurenčnom seriáli Nemocnica.

„Našťastie to vyšlo tak, že je v úplne inej televízii, v úplne inom projekte,“ poznamenala s úsmevom.

Nakrúcanie seriálu aj jej postavu si mimoriadne užíva. Osobne s ňou pritom nemá nič spoločné.

„Schatzi nemám rada, ale hrám ju veľmi rada.“ 

Nakrúcanie ju baví o to viac, že sa môže prezliekať do najkrajších kostýmov v seriáli a zároveň hrať po boku Jána Koleníka.

„Janíček, to je môj milovaný kolega, ktorého mám veľmi rada. Je neuveriteľne vtipný, častokrát nevieme povedať ani jednu vetu, lebo robí tak smiešne veci,“ dodala.

 

Čítať viac...
Nahor