Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: TV Markíza

Aktuality

Napätie v Markíze neskončilo: S moderátormi sa už nevyjednáva, na stole prvá výpoveď!

Okolo diania v najsledovanejšej televízii nastalo ticho, dôvera medzi časťou redakcie a vedením je naďalej na bode mrazu. Aktualizované.

Ešte začiatkom mesiaca bola Markíza na pokraji prvého štrajku zamestnancov, ktorý mohol ochromiť vysielanie hlavných Televíznych novín.

Štrajkový výbor, ktorý tvoria moderátori Michal Kovačič a Viktor Vincze, spoločne s redaktorom Adelom Ghannamom, síce doteraz štrajkovú pohotovosť neukončil, po elementárnej dohode s vedením televízie ale nateraz hrozby ostrého štrajku nenaplnil.

„Rozumiem, že by bolo pre verejnosť atraktívnejšie, keby sme išli štrajkovať, liezli na barikády a posielali výpovede. Ale my hráme podľa pravidiel. Naším cieľom nikdy nebolo ohroziť vysielanie spravodajstva a ani inak poškodiť televíziu. No v čase, keď interne manažment súhlasil so všetkými našimi podmienkami, jednoducho štrajkovať nevieme. To isté by platilo, keby sme chceli štrajkovať za zachovanie konkrétnej relácie alebo človeka. Takýto štrajk zamestnancov nie je na Slovensku možný. My si ctíme zákony,“ uviedol v nedávnom rozhovore pre Denník N Viktor Vincze.

Dočasné prímerie však neznamenalo bodku za celým konfliktom.

Ešte začiatkom júna portál Mediaboom.sk informoval, že po výstupe v Na telo bude musieť Michal Kovačič v Markíze skončiť. Tá to zakrátko potvrdzovala verejným vyhlasovaním nedôvery voči moderátorovi.

„Konanie Michala Kovačiča ako nášho zamestnanca považujeme za hrubé porušenie pracovnej disciplíny a nepočítame s ním ako s tvárou televízie Markíza,“ potvrdil už otvorene tento týždeň v rozhovore pre Postoj generálny riaditeľ Markízy Peter Gažík.

V rovnakom čase sa vedenie televízie snaží vysporiadať s Michalom Kovačičom aj formálne.

Markíza už mala napísať výpoveď pre Michala Kovačiča a poslať ju na prerokovanie spravodajským odborom, informoval Denník N. Tie zakladal ešte v marci tohto roka práve Kovačič spoločne s Vinczem či Ghannamom. Nakoľko Kovačič je v odboroch rovno predákom, jeho prepustenie musí odborová organizácia schváliť. Tá však s výpoveďou nesúhlasí.

Ak sa Markíza rozhodne Kovačiča napriek tomu vyhodiť, spor môže skončiť na súde.

„Ak sa manažment televízie rozhodne Michala Kovačiča prepustiť aj napriek nesúhlasu odborovej organizácie, budeme to považovať za nezákonné skončenie pracovného pomeru,“ citoval reakciu odborárov Denník N.

Odbory žiadajú, aby vedenie Markízy cez leto situáciu prehodnotilo a od jesene vrátilo Na telo aj s pôvodným moderátorom Michalom Kovačičom. V takom prípade ukončia štrajkovú pohotovosť a zaviažu Kovačiča, že vysielanie Markízy nenaruší spôsobom, ako z konca mája tohto roka.

Je však málo pravdepodobné, že by súčasný manažment Markízy napokon Kovačiča ešte do živého televízneho vysielania niekedy pustil.

Aktualizácia: Markíza napriek nesúhlasu odborov doručila Kovačičovi výpoveď. Ten o dva mesiace definitívne odíde z televízie, v ktorej strávil 16 rokov. Viac v tomto článku.

 


Koniec po 16 rokoch: Michal Kovačič definitívne odchádza z Markízy! Čo bude s Na telo?Čítajte →

Šéf Markízy prehovoril

Riaditeľ Markízy Peter Gažík v čerstvom rozhovore pre Postoj priznal spory redakcie s jej vedením zo začiatku roka. Tie však mali byť urovnané.

„Odvtedy som situáciu vnímal ako stabilnú, keďže problémy zo začiatku roka sa uzatvorili v rámci Redakčnej rady CME, navyše sme viedli aj diskusie s odborovou organizáciou, ktorá na jednom zo stretnutí konštatovala, že relevancia protestného listu redaktorov zo začiatku roka už nie je aktuálna a vývoj v redakcii je uspokojivý. Nič nenasvedčovalo, že by mali pomery eskalovať,“ povedal pre Postoj.

Z Gažíkových slov vyplýva, že pred vystúpením Michala Kovačiča v Na telo nemalo dôjsť k novým zásadným sporom.

„Ako som povedal, bolo nejaké dianie na začiatku roka, to sme usporiadali tak, že sme využili vnútorné novinárske inštitúty, ktoré som ja ako manažér garantoval. Dosiahli sme nový stav, v ktorom nemal nikto dôvod spochybňovať nezávislosť redakcie, až prišla akcia na záver Na telo,“ dodal.

Zamestnanci televízie však zásahy do ich práce popísali aj z priebehu jari.

„Riaditeľ (spravodajstva, pozn. red.) otvorene hovoril, že predseda strany Hlas (Peter Pellegrini, pozn. red.) dostane u nás vo vysielaní pred prezidentskými voľbami väčší priestor ako Ivan Korčok, pretože je predsedom parlamentu, a teda má mocenský bonus. Päťdesiat členov redakcie prosilo generálneho riaditeľa, aby nám pomohol. Odmietol to s tým, že on žiadne zásahy nevidí. Povolali Redakčnú radu CME, teda orgán, ktorý má formálne dohliadať na dodržiavanie pravidiel v redakciách patriacich pod nášho majiteľa, aby vyšetrila, čo sa u nás stalo. Výsledok bol, že nevidia žiadne zásahy, iba „komunikačné problémy“. Pred prezidentskými debatami si pýtali kompletný zoznam otázok od moderátora diskusií (Michala Kovačiča, pozn. red.) výmenou za to, že mu dajú „dôveru“ ich moderovať,“ popísal spory z jari tohto roka Vincze.

Prvé kolo prezidentských volieb sa konalo 23. marca, druhé kolo, ktoré vyhral Peter Pellegrini, prebehlo 6. apríla.

„Chcem sa držať premisy, že tak ako sa manažment snaží posilňovať fungovanie redakcie, nebudem interpretovať jednotlivosti, pretože pre mňa je podstatné, že máme nastavený proces a orgán, ktorý je povolaný riešiť problémy v redakcii,“ uviedol v reakcii na konkrétnu situáciu z prezidentských volieb Gažík.

Stála za Na telo?

Podľa šéfa Markízy prebehlo štandardným spôsobom aj ohlásenie skoršieho ukončenia vysielania politickej diskusie Na telo v jarnej vysielacej sezóne.

Moderátor Michal Kovačič až následne vystúpil v relácii so svojím prejavom.

„Reláciu Na telo sme podporovali formátom prázdneho kresla niekoľko týždňov aj s vedomím, že ani v nasledujúcom období sa to nezmení. Aj napriek tomu sme si povedali, že udržíme našu líniu a urobíme dve diskusie aj v kampani počas európskych volieb. Vedeli sme, že tam neprídu zástupcovia koalície, a vopred sme komunikovali, že z týchto dôvodov to budú posledné dve relácie pred štandardnou letnou prestávku, ktorá tu bola vždy. V zásade sme povedali len to, že neodvysielame dve relácie, ktoré potenciálne mohli byť ešte do konca júna.“

Gažík zdôraznil, že až do Kovačičovho prejavu televízia úplný koniec Na telo nenaznačovala.

„Náš zámer vo vzťahu k relácii Na telo sme komunikovali transparentne, dva týždne dopredu a vôbec sme nenaznačovali, že to má byť koniec relácie.“

Markíza skorší ukončenie Na telo v jarnej sezóne ohlásila na verejnosti 24. mája netradične v tlačovej správe venovanej spomínanej dvojici diskusií pred voľbami do europarlamentu. Napokon sa uskutočnila iba jedna.

„Vzhľadom na objektívne dramaturgické výzvy v posledných týždňoch a s tým súvisiacu potrebu zabezpečiť názorovú pluralitu budú tieto dve relácie pred voľbami do Európskeho parlamentu poslednými v jarnej časti našej programovej štruktúry. Počas nasledujúcich týždňov bude TV Markíza v rámci príprav jesennej štruktúry zvažovať najvhodnejší formát nedeľnej politickej diskusie, s ktorým by sme sa chceli po letnej pauze na obrazovky vrátiť,“ uviedol v máji PR manažér Markízy Lukáš Kočišek.

Faktom je, že sa o budúcnosti Na telo začalo špekulovať práve po tomto vyjadrení Markízy.

Portál Aktuality.sk už v ten deň uvažoval, či oznámenie, ktoré nehovorilo o najvhodnejšom formáte samotného Na telo, ale nedeľnej politickej diskusie všeobecne, nebude znamenať zrušenie relácie s Michalom Kovačičom.

„Markíza odvysiela počas televíznej jari posledné dve vydania politickej debaty Na telo. Priznáva, že po lete tradičný formát s Michalom Kovačičom nemusí pokračovať,“ napísal pred mesiacom portál.

Nasledoval Kovačičov prejav v nedeľnej relácii a jej predčasné pozastavenie pred uskutočnením druhej predvolebnej diskusie k eurovoľbám.

S moderátormi už nevyjednávajú

Gažík zároveň uviedol, že vedenie viac nevedie rokovania so štrajkovým výborom.

„Nevidíme v tom aktuálne zmysel,“ povedal.

Práve riaditeľ Markízy mal vzniesť požiadavku na vytvorenie pracovnej skupiny, v ktorej nebudú napríklad moderátori Viktor Vincze a Michal Kovačič.

„Na jednej strane manažment tvrdí, že má záujem rokovať, ale zároveň žiada, aby som v pracovnej skupine nebol ja alebo ktokoľvek zo štrajkového výboru, lebo sme údajne zaujatí. To je nepochopenie vážnosti situácie. My máme od redakcie mandát, takže na ďalšie rokovania budeme tlačiť,“ uviedol Vincze v spomínanom rozhovore pre Denník N.

Napriek tomu však ďalšie vyjednávania bude viesť už nová pracovná skupina zložená z členov spravodajskej redakcie a vedenia.

Podľa Gažíka vznikne o niekoľko dní,  oficiálne rokovania s nespokojnými zamestnancami by tak mali po novom prebiehať výhradne na tejto úrovni.

 


Na jeseň tam už nebudú: V RTVS sa zmráka nad viacerými menami! Odísť majú známe tváreČítajte →
Čítať viac...
Nahor