Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: TV Markíza

Aktuality

Koniec po 16 rokoch: Michal Kovačič definitívne odchádza z Markízy! Čo bude s Na telo?

Vedenie televízie dalo moderátorovi výpoveď napriek nesúhlasu odborov. 

Michal Kovačič o dva mesiace nebude viac zamestnancom televízie Markíza.

Najznámejší moderátor politických televíznych diskusií na Slovensku definitívne odchádza zo svojho dlhoročného pôsobiska, v ktorom strávil 16 rokov.

Výrazný bol už ako redaktor televízneho spravodajstva, od roku 2014 moderoval či spolumoderoval volebné debaty a vysielania, v ktorých zbieral skúsenosti. Od roku 2023 bol už ich hlavným moderátorom na Markíze iba on.

Vlastnú televíznu diskusiu Na telo s Michalom Kovačičom uvádzal od septembra 2018, pričom po niekoľkých sezónach sa relácia etablovala natoľko, že si s najstabilnejšou debatou O 5 minút 12 pravidelne vymieňala pozíciu najsledovanejšej politickej debaty na Slovensku.

Najznámejší moderátor končí

„Po 16-tich rokoch opúšťam najlepší spravodajský tím na Slovensku, ale veľmi mu držím palce a nielen počas dvojmesačnej výpovednej doby, ale aj potom mu budem určite pomáhať akokoľvek bude potrebovať v boji za slobodu v médiách,“ uviedol na sociálnej sieti Kovačič, ktorý dostal od televízie výpoveď.

Schyľovalo sa k nej už niekoľko týždňov, portál Mediaboom.sk o konci Michala Kovačiča v televízii písal už začiatkom mesiaca.

Podaniu výpovede predchádzali mediálne rozhovory generálneho riaditeľa Markízy Petra Gažíka, ktorý po prvý raz verejne prehovoril o napätej situácii medzi spravodajskou redakciou televízie a jej vedením.

Spory v Markíze sa stali verejnou záležitosťou po tom, čo o zásahoch do práce redaktorov prehovoril Kovačič priamo v živom vysielaní Na telo. Nasledovalo zastavenie relácie a aktuálne už podaná výpoveď.

Konanie Michala Kovačiča ako nášho zamestnanca považujeme za hrubé porušenie pracovnej disciplíny a nepočítame s ním ako s tvárou televízie Markíza,“ potvrdil už otvorene tento týždeň v rozhovore pre Postoj generálny riaditeľ Markízy Peter Gažík.

Bude sa brániť?

Michal Kovačič, zdá sa, výpoveď rešpektuje. Zdôrazňuje však, že ju dostal v rozpore so zákonom.

Moderátor je totižto predsedom odborového združenia, v takomto prípade musia rozviazanie pracovného pomeru schváliť samotné odbory.

„Bez súhlasu odborov je (výpoveď, pozn. red.) neplatná, napriek tomu sa manažment rozhodol ísť cestou porušenia zákona. Za to, že som povedal vo verejnom záujme pravdu. Brániť sa voči tomu sa, žiaľ, dá už len súdnou cestou,“ napísal Kovačič.

Odborové združenie s výpoveďou pre Kovačiča nesúhlasilo už skôr.

Ak sa manažment televízie rozhodne Michala Kovačiča prepustiť aj napriek nesúhlasu odborovej organizácie, budeme to považovať za nezákonné skončenie pracovného pomeru,“ zareagovali spravodajské odbory Markízy, ktoré v marci tohto roka zakladal Kovačič s Viktorom Vinczem a Adelom Ghannamom.

Ponúkal svoju hlavu

V kuloároch sa uplynulé dni špekulovalo, že Michal Kovačič svoj odchod ponúkal i sám.

Urobiť tak mal v čase, kedy štrajkový výbor vyjednával s vedením televízie o záväzných základných podmienkach a štandardoch slobodnej žurnalistiky v televízii.

Moderátor mal ponúknuť svoj dobrovoľný odchod v prípade, ak bude garantovaná nezávislosť Televíznych novín.

„Nebudem zverejňovať interné veci z rokovaní. (…) Michal aj svoj výstup v Na telo urobil pre redakciu a jej nezávislosť, nie pre seba,“ uviedol pre Denník N v reakcii na špekuláciu Viktor Vincze, ktorý s Michalom Kovačičom a Adelom Ghannamom zastupovali záujmy búriacej sa redakcie.

Na telo môže zachovať

Dnes je definitívne jasné, že sa nenaplní jedna zo základným požiadaviek protestujúcich zamestnancov Markízy.

Tí v priebehu ostatných týždňov konštantne žiadali, aby sa po letnej prestávke do vysielania vrátila relácia Na telo, a to s pôvodným moderátorom. U vedenia Markízy bola ale táto možnosť vylúčená.

Kým Kovačič v Markíze končí, Na telo ostáva v hre aj naďalej.

Ešte v piatok 24. mája, dva dni pred kontroverzným a posledným vystúpením Michala Kovačiča v živom vysielaní Markízy, písali Aktuality.sk o možnom úplnom konci relácie. Redakcia vychádzala priamo z vyjadrenia televízie, ktorá oznamovala skorší koniec jarného vysielania Na telo. Ako dôvody uviedla „dramaturgické výzvy“ a problematické skladanie zostavy hostí pri bojkote predstaviteľov koalície.

Pri zmienke o ďalšej budúcnosti politickej diskusie pritom Markíza vôbec Na telo nespomenula.

„Počas nasledujúcich týždňov bude TV Markíza v rámci príprav jesennej štruktúry zvažovať najvhodnejší formát nedeľnej politickej diskusie, s ktorým by sme sa chceli po letnej pauze na obrazovky vrátiť,“ uviedol PR manažér Markízy Lukáš Kočišek.

Špekulovalo sa, že televízia môže prísť aj s novou reláciou, ktorá by nahradila Na telo, pevne spojené s Michalom Kovačičom.

Keď došlo k oficiálnemu osekaniu jarných epizód Na telo, s čím Kovačič nesúhlasil, následne cez víkend v živom vysielaní otvorene skritizoval pomery v Markíze a televízii dal formálny dôvod na vyvodenie dôsledkov.

Markíza po tomto incidente pozmenila svoje stanovisko a naznačila, že dlhoročná televízna značka Na telo ostane zachovaná.

„TV Markíza bude počas vzniknutej vysielacej prestávky intenzívne pracovať na budúcej koncepcii relácie Na telo tak, aby bola platformou pre korektnú diskusiu medzi jednotlivými politickými stranami a názorovými prúdmi v slovenskej spoločnosti,“ uviedla televízia.

Zachovanie Na telo už malo predbežne odobriť vedenie televízie. 

Po rozhovoroch s manažmentom televízie Markíza a vedením redakcie som presvedčený, že program Na telo sa po tejto prestávke vráti,“ povedal člen Redakčnej rady CME Hans Mahr. Markíza je súčasťou mediálnej skupiny CME, vlastnenej českou investičnou spoločnosťou PPF Group.

Pokračovanie relácie je i v záujme Markízy.

Michal Kovačič so svojím tímom vytvoril od návratu relácie v septembri 2018 silný divácky návyk, pričom Na telo v nedeľnom čase o 13. hodine patrí pravidelne k najsledovanejším programom celého dňa. Rovnako je tak najvplyvnejšou politickou diskusiou na trhu, a to aj vďaka kritickým otázkam moderátora. S politickou diskusiou RTVS O 5 minút 12 si zároveň pravidelne vymieňa pozíciu najsledovanejšej televíznej diskusie na slovenskom trhu.

Čítať viac...
Nahor