Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: RTVS

Televízia

Na jeseň tam už nebudú: V RTVS sa zmráka nad viacerými menami! Odísť majú známe tváre

Rušenie RTVS bude mať priamy dopad na televízne vysielanie, v telerozhlase môžu skončiť moderátori, redaktori aj ďalší pracovníci.

Koniec Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) po takmer 13 rokoch existencie je realitou.

Parlament vo štvrtok 20. júna schválil vládny návrh zákona o verejnoprávnych médiách, ktorý zakladá novú inštitúciu Slovenská televízia a rozhlas (STVR). Účinnosť zákona je expresná, STVR vznikne od budúceho mesiaca. Formálne založenie novej inštitúcie umožní vládnej väčšine okamžite vymeniť celé vedenie telerozhlasu aj obsadenie kontrolného orgánu.

Viac o zmenách nájdete v tomto článku.

Nie je žiadnym tajomstvom, že viacerí predstavitelia koalície nie sú spokojní s vysielaním RTVS, ako ani s niektorými pracovníkmi verejnoprávneho média.

Na stole sú obsahové a personálne výmeny, na ktoré bude mať najväčší dosah ministerstvo kultúry na čele s Martinou Šimkovičovou.

Avizuje prepúšťanie

O odchode nemalej skupiny zamestnancov RTVS už otvorene prehovorila ministerka.

Urobila tak v súvislosti s historicky prvým štrajkom v histórii RTVS, ktorý sa uskutočnil v prvej polovici júna. Trval tri hodiny, približne 150 zamestnancov a spolupracovníkov telerozhlasu počas neho pochodovalo cez hlavné mesto.

Martina Šimkovičová vyhlásila, že práve táto skupina protestujúcich môže z telerozhlasu odísť.

Podľa ministerky je v RTVS prezamestnanosť a nové vedenie pristúpi k prepúšťaniu časti zamestnancov, aj z dôvodu konsolidácie financií.

Pýtala som sa kolegov, koľko ľudí na ňom (proteste, pozn. red.) bolo. Povedali mi, že tam bolo okolo 5 percent z tých zamestnancov. A v rámci konsolidácie práve 5 percent by sme mali teda prepúšťať,“ uviedla Šimkovičová v Téme dňa na TA3.

Jančkárku a Makaru už neuvidíte“

Koaliční predstavitelia neraz vyjadrujú nespokojnosť aj s konkrétnymi programami či tvárami RTVS.

V centre politického záujmu je, prirodzene, spravodajstvo a politické relácie, ktoré môže čoskoro čakať v ich zázemí veľké zemetrasenie.

Výraznými zmenami by mala prejsť napríklad hlavná nedeľná diskusia O 5 minút 12, ktorá je na televíznom trhu najstabilnejšou politickou debatou. Aj v čase vysielania Na telo bola neraz najsledovanejšou na Slovensku.

Reláciu od roku 2019 moderuje Marek Makara, od novembra 2023 sa v kresle strieda s Martou Jančkárovou, ktorá sa k moderovaniu hlavnej televíznej diskusie vrátila po desiatich rokoch.

Pre RTVS ide o jedny z najznámejších mien vôbec.

O 5 minút 12 pravidelne patrí medzi suverénne najsledovanejšie programy verejnoprávnej televízie. V silnej časti sezóny si nedeľnú debatu zapína okolo 400 až 500-tisíc divákov v univerzálnej cieľovke. Je to viac divákov, ako v uplynulej sezóne sledovalo napríklad premiéry Milujem Slovensko.

Práve o konci Marty Jančkárovej a Mareka Makaru na začiatku tohto mesiaca prehovoril poslanec za SNS Roman Michelko.

Na verejnom stretnutí vyhlásil, že už v polovici augusta bude mať telerozhlas nového riaditeľa a od jesene na svojich miestach skončia moderátori O 5 minút 12.

„V septembri a októbri už ‚Jančkárku‘ a Makaru neuvidíte,“ povedal pred fanúšikmi dezinformačného média, informoval Startitup.

V radikálnom voličskom jadre vládnej koalície je najväčším terčom útokov Marta Jančkárová.

Dlhodobo na ňu útočí predstaviteľ Smeru-SD Ľuboš Blaha. Prvý konflikt nastal vo februári 2023, kedy sa Blaha pokúšal dostať bez pozvánky do vysielania Sobotných dialógov. Moderátorka mu to neumožnila. Nasledovali obvinenia z cenzúry a internetový lynč s vyhrážkami smrťou, mučením, hromadným znásilnením aj ublížením Jančkárovej rodinným príslušníkom.

Druhý konflikt prebehol v apríli tohto roka, kedy už Blaha ako pozvaný hosť v O 5 minút 12 počas celej relácie moderátorku slovne napádal. V závere odmietol rešpektovať jej moderovanie, po viacerých upozorneniach mu Jančkárová nechala stiahnuť mikrofón. Následne sa jej Blaha venoval na svojich sociálnych sieťach, po čom sa spustila ďalšia vlna nenávistných komentárov.

Za moderátorku sa postavil Koordinačný výbor iniciatívy zamestnankýň, zamestnancov a externých spolupracovníkov RTVS, ktorý sa dôrazne ohradil voči konaniu podpredsedu parlamentu v relácii aj po nej. „Ľuboš Blaha sa po odvysielaní relácie vyjadril, že aktuálna vláda „dostala jasný mandát na to, aby urobila poriadok v RTVS, pričom sa nepriamo vyhrážal moderátorke stratou zamestnania len preto, lebo v diskusii nekonala tak, ako by si to predstavoval,“ uviedol výbor.

Mnohí redaktori sa držia stranou

V uplynulých týždňoch sa Jančkárová napokon stala najvýraznejšou tvárou odboja zamestnancov RTVS proti ovládnutiu verejnoprávnych médií.

Zapojila sa tiež do protestného videa, na ktorom si viacerí pracovníci telerozhlasu prelepili ústa čiernou páskou.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Soňa Weissová (@sona_weissova)

„Ak zákon prejde, politici verejnosti ukážu, že ak sa im nepáči vysielanie, bezostyšne do neho môžu zasiahnuť – čo je jasná hrozba nielen pre nezávislosť verejnoprávnej inštitúcie, pre slobodu médií na Slovensku, ale aj pre demokraciu ako takú,“ napísala k videu redaktorka RTVS Soňa Weissová.

Tá patrí k organizátorom protestných akcií voči pripravovaným zásahom. Verejne sa z reportérov telerozhlasu na odpor stavajú i Soňa Gyarfášová či Ivan Brada.

Väčšina známych tvárí však ostáva bokom.

Minimum spravodajských tvárí sa zapojilo aj do spomínaného protestného videa, na ktorom si zamestnanci RTVS prelepujú ústa čiernou páskou.

Všimla si to mimo iných televízna redaktora Gabriela Kajtárová, ktorá sa spolu s väčšinou spravodajskej redakcie Markízy postavila na odpor voči vedeniu televízie a zásahom do spravodajstva.

„Cieľom videa bolo ukázať rôznorodosť, nebolo to so zámerom ukázať najznámejšie tváre. Spravodajstvo sa mohlo zapojiť, zopár nás tam je. Niektorí nemohli, mnohí nechceli,“ odpovedala napokon otvorene na sociálnej sieti Soňa Weissová svojej kolegyni z Markízy.

Nastane exodus aj mimo spravodajstva?

Do nemilosti nového vedenia STVR sa môžu dostať viaceré tváre, ktoré sú k súčasnej vládnej garnitúre kritické, prípadne samé čelia kritike u fanúšikovskej základne politikov.

Na opačnej strane názorového spektra stojí napríklad Kristína Tormová, ktorá sa pravidelne zúčastňuje aj politických či občianskych protestov. V RTVS spoločne s Marcelom Ochránkom už od roku 2008 moderuje magazín Postav dom, zasaď strom.

Ešte v marci sa pridala k iniciatíve Stojím pri RTVS na podporu zachovania nezávislosti inštitúcie.

Nový manažment televízie a rozhlasu môže mať problém rovnako s ďalšími menami, ktoré sa verejne angažovali v prospech liberálneho politického tábora.

Príkladom je herec Matej Landl, ktorý hral začiatkom roka výraznú postavu v seriálovom hite Čas nádejí.

V kontexte RTVS je však v prvom rade hlasom televíznej Jednotky, keď prekvapivo, bez predošlého ohlásenia, v decembri 2023 vymenil na tomto poste po troch rokoch Mareka Majeského.

Prekvapením už ale nebude, ak pod novým vedením dôjde na mieste staničného televízneho hlasu k ďalšej výmene. Matej Landl sa tento rok dostal aj do hľadáčika poradcu premiéra Roberta Fica Eduarda Chmelára a ozvučil tak jeho meno u podporovateľov vládnej väčšiny.

Medzi podporovateľmi hnutia Progresívne Slovensko sa pred minuloročnými parlamentnými voľbami objavil tiež youtuber Peter „Explo“ Altof, známy ako Exploited. V RTVS od tejto jari moderoval vlastnú šou pre mládež Superveda.

Aj bez vyjadrenia politickej podpory konkrétnej strane s ním konzervatívnejší diváci mali problém, keď sa pohoršovali nad jeho vzhľadom. Kritike sa venoval dokonca mládežnícky magazín Refresher.

„Divákom prekáža najmä youtuberov vzhľad. Kritizujú jeho tetovania aj to, že má nalakované nechty. Podľa mnohých by verejnoprávna televízia nemala dávať priestor takýmto osobnostiam,“ napísal internetový časopis.

Spomedzi ďalších tvárí RTVS sa už verejne hovorí o pravdepodobnom konci publicistu Michala Havrana, ktorý má od roku 2014 na Dvojke vlastnú diskusiu Večera s Havranom.

„Píšte nám, dokiaľ sme ešte tu,“ povedal Michal Havran začiatkom tohto mesiaca na konci debaty, v ktorej okrem iných diskutovali odídení moderátori politických relácií Jana Krescanko Dibáková a Richard Dírer. „Dúfam, že tu ešte niekedy prídem a budem pozvaný na Slovensko,“ pridal sa s narážkou na dianie v slovenských médiách ďalší z hostí relácie, moderátor Českej televízie Václav Moravec.

Čo urobí Adela?

V prípade ovládnutia telerozhlasu môže otáznik visieť i nad krokmi najväčšej moderátorskej hviezdy Adely Vinczeovej.

Pre RTVS moderuje rozhlasovú reláciu Spojky, vlastnú talkshow Trochu inak, roky je tiež tvárou Milujem Slovensko či spomienkových programov ako Hit roka alebo Boli sme pri tom.

Vinczeová sa síce na verejnosti k politickej situácii prakticky nevyjadruje, v uplynulom období však prejavila svoj hodnotový postoj počas turbulencií v Markíze. Dokonca ako spoluiniciátorka výzvy vyjadrila s ďalšími osobnosťami televízie podporu spravodajskej redakcii.

Ani nám, tváram zo zábavných formátov nie je jedno, ako sa situácia v spravodajstve vyvíja. Ctíme si slobodnú žurnalistiku, ktorá je kľúčovým demokratickým pilierom v celom civilizovanom svete,“ uviedlo 23 signatárov, medzi ktorými boli s Vinczeovou mnohé veľké hviezdy z Dunaja či takí herci ako Tomáš Maštalír, Gabriela Marcinková alebo Táňa Pauhofová. Neskôr vlastné stanovisko pridal aj Ján Koleník.

Vinczeová má byť dokonca pripravená odísť z Markízy v prípade, ak bude situácia v spravodajstve eskalovať.

„Ak by vedenie pokračovalo v krokoch, ktoré boli dôvodom na vyhlásenie štrajkovej pohotovosti, tak áno, aj moja manželka si vie predstaviť, že o túto prácu príde. Spolupráca s firmou, ktorá by zanevrela na svoje dlhoročné hodnoty, by ani pre ňu nedávala ďalší zmysel,“ uviedol v nedávnom rozhovore pre Denník N jej manžel Viktor Vincze. Ten je rovno jednou z hlavných tvárí, ktorá sa v Markíze postavila na odpor.

Ak sa podobné obavy naplnia vo vznikajúcej STVR, je ťažko predstaviteľné, že by Vinczeová uplatnila odlišné princípy ako pri Markíze.

Zrušenie RTVS a založenie STVR má uľahčiť cestu súčasnej vláde zmeniť pomery práve v spravodajstve verejnoprávneho média. Najmä Slovenská televízia má bohatú skúsenosť s normalizáciou vysielania, v minulosti bola istý čas otvorene provládnym médiom, ktoré eliminovalo hlasy kritikov aj opozičných politikov.

Čítať viac...
Nahor