Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: Markíza

Aktuality

Markíza už môže rátať s ďalšou SuperStar! Novú generáciu spevákov však nahnala konkurencii

Spevácka šou dostala po sklamaní z roku 2021 netradične dlhú prestávku, vyrastajúce talenty hľadali príležitosť inde.

Najstaršia talentová šou na našich obrazovkách svoj príbeh nekončí.

Spevácka šou SuperStar, ktorá sa po prvýkrát v slovenských končinách objavila v roku 2004, odvysielala v slovenskej či federálnej verzii už 10 ročníkov, čím sa radí k najdlhšie vysielaným programom.

Spomedzi veľkých šou programov sa viac ročníkov dožil už iba formát Got Talent – a to vďaka jednej sérii Slovensko má talent na Markíze v roku 2008 a doterajším 10 ročníkom Česko Slovensko má talent na Jojke a Prime. Túto jeseň televízie pridajú už jedenásty vo federálnej verzii.

Zrod talentových legiend

Éru talentových súťažných programov u nás odštartovala netradične vlastná novinka Jojky Dievča za milión.

Vysielala sa v sobotné večery od septembra 2004 ako vôbec prvá reality šou na Slovensku. Vtedy ešte stále mladej televízii priniesla postupne nevídaný úspech a v živých finálových kolách ovládnutie bulvárnych titulkov. Počas dvoch mesiacov trvajúcich priamych prenosov podiel na trhu programu stúpol z 19 % v prvom kole na 49,3 % v samotnom finále, ktoré s miliónovou sledovanosťou prebehlo v druhej polovici decembra.

Následne už trhu dominovali prevzaté formáty zo zahraničia.

Ešte pred finále Dievčaťa za milión sa na obrazovkách objavila prvá talentová šou zo sveta Slovensko hľadá SuperStar. Zaujímavosťou je, že sa vysielala na prelome rokov – od konca októbra 2004 do apríla 2005, a to na STV 1 každý piatok.

Vysielanie čisto komerčného formátu na obrazovke Slovenskej televízie spôsobilo veľký rozruch a množstvo kontroverzií, o to viac, keď sa STV snažila umiestniť do programu čo najviac komerčných prvkov spoločne s reklamami. Keďže verejnoprávna televízia nemôže svoje programy prerušovať reklamou, Slovensko hľadá SuperStar v priebehu večera umelo rozdeľovala. Jedno finálové kolo napríklad rozdelila na 4 „uzavreté časti“, aj keď skutočne samostatným programom bolo len záverečné Rozhodnutie.

Fenomén však bol na svete.

Slovensko hľadá SuperStar už s prvou časťou šokovalo svojou úspešnosťou tvorcov a televíziu. Programu mohlo pomôcť aj skôr odštartované Dievča za milión, vďaka ktorému sa slovenskí diváci už zoznámili s novým atraktívnym typom televízneho programu. Jojkárska šou zároveň vyvolala hlad po podobných projektoch.

Na miliónovú sledovanosť sa prvá slovenská SuperStar dostala v priebehu prvých troch dielov.

Divácka pozornosť oslabla len vo sviatočnom vianočnom období, kedy sa vysielali aj najmenej atraktívne semifinálové prenosy.

S nástupom legendárnych živých finálových kôl sledovanosť vystrelila na extrémne hodnoty.

Finále prvej série Slovensko hľadá SuperStar sledovalo až 1,8 milióna divákov a podiel na trhu trhol 70-percentnú úroveň. Podobné počty divákov neboli neobvyklé ani v predošlých finálových kolách.

Rekordy padali aj v počte poslaných SMS hlasov.

Kým semifinálové kolá štartovali na úrovni vyše 100 až 300-tisíc diváckych hlasov, postupne zapojenie divákov rástlo a bežne posielali okolo 400 až 600-tisíc smsiek.

Vo finále, v ktorom diváci rozhodovali o víťazke medzi Katarínou Koščovou a Martinou Šindlerovou, padol magický milión, keď bolo zaregistrovaných celkovo 1,056 milióna platných diváckych hlasov.

Slovensko hľadá SuperStar je dodnes najsledovanejšou šou v histórii peoplemetrového merania, ktoré bolo na Slovensku spustené práve v roku 2004.

Netradične dlhá prestávka

Od svojho historického úspechu sa SuperStar objavuje na obrazovkách pravidelne dodnes.

Na STV sa šou dočkala ešte jednej série, vysielala sa od novembra 2005 do apríla 2006.

Následne šou prešla na Markízu a začala sa vysielať takmer v pravidelných 2-ročných cykloch.

Tretiu sériu Slovensko hľadá SuperStar odvysielala komerčná televízia na jeseň 2007, v septembri 2009 sa už Markíza spojila v jej realizácii s českou sesterskou televíziou Nova a predstavila prvú Česko Slovenskú SuperStar.

Federálna verzia následne nechýbala na jar 2011, v jarnej sezóne 2013, na jeseň 2015 a ani o dva roky neskôr na jar 2018.

Vo februári 2020 televízie predstavili v poradí už 6. spoločnú sériu, ktorá priniesla extrémny nárast sledovanosti šou, a to aj vďaka zavretiu domácností do karantény po prepuknutí pandémie koronavírusu. Výsledkom bola expresná realizácia 7. série už na jeseň 2021, ktorá však, naopak, znamenala pre Markízu veľké sklamanie a historicky najslabší ročník.

Teraz bude formát na obrazovkách prvýkrát chýbať viac ako štyri sezóny.

Kedy sa SuperStar vráti

Práve po veľkom páde sledovanosti SuperStar spred dvoch rokov totiž šou zažíva vôbec najdlhšiu prestávku v histórii vysielania.

Nová federálna SuperStar sa s určitosťou neobjaví v tomto roku, pričom televízie nový ročník nepripravujú ani pre budúcu jar.

S kastingami a hľadaním nových speváckych talentov by museli začať už počas leta, v minulosti prvé výzvy zverejňovali na začiatku prázdnin. Posledne nábor do SuperStar štartoval dokonca takmer rok pred začiatkom vysielania šou.

Markíza zároveň podľa našich informácií počíta pre budúcu jar s 9. sériou tanečnej šou Let´s Dance.

Prvé informácie naznačujú, že Markíza a Nova by mohli 8. sériu česko-slovenskej SuperStar predstaviť na jeseň 2024.

Markíza však už aj pre tento rok počítala s realizáciou novej série Tvoja tvár znie povedome, ktorú napokon po vlaňajšom prepadáku šou zrušila.

Uprednostnila prípravu úplnej novinky Možné je všetko a zmenu vysielacieho dňa veľkých šou, ktoré presúva z nedeľného večera na soboty. S Možné je všetko vyrukuje od 2. septembra, pričom na nedele netradične nasadí duely Farmy.

 


Tvoja tvár či Superstar dostali košom: Markíza od septembra s utajovanou šou Možné je všetko!Čítajte →

Talenty prebehli ku konkurencii

Odkladanie realizácie novej SuperStar pripravilo Markízu a Novu o časť nových talentov.

V prípade talentových programov je známe, že na ich kvalitné obsadenie, najmä na malých trhoch, televízie potrebujú, aby im dozrela nová generácia súťažiacich. Aj preto viaceré súťaže dostávajú prestávky a nekonajú sa pravidelne každý rok.

Ideálom je realizácia talentových formátov každé dva roky.

Najmä šou ako SuperStar je postavená na úzkej špecifickej mladej generácii vo veku medzi 15 – 20 rokov. Mnohokrát sa v súťaži objavia nadaní aj mladší súťažiaci, ktorým porota odporúča ešte rok či dva počkať a trénovať.

Posledný kasting SuperStar však Markíza ohlásila v apríli 2021. S prvým hľadaním súťažiacich do ostatnej série začala dokonca ešte skôr v októbri.

Odvtedy tak uplynuli viac ako dva roky, v priebehu ktorých na Slovensku aj v Česku dozrela nová skupina mladistvých spevákov. Odchovaní na sociálnych sieťach sú stále otvorenejší prezentácii pred verejnosťou, a tak aj účasti v televíznych šou, čo ich počet len zvyšuje.

V ostatnom období sa však ani v jednej z krajín spevácka šou nekonala a ani nie je ohlásená.

Nová generácia mladých spevákov si to tak tento rok namierila do šou Česko Slovensko má talent, ktorá je jediným talentovým formátom v tohtoročnom televíznom vysielaní.

Joj a Prima začali s kastingovými výzvami do nového ročníka ešte vlani, veľký kastingový víkend prebehol v marci. Poslední súťažiaci sa mohli prihlasovať aj krátko pred júnovým nakrúcaním 11. série.

Detský Talent

Mladí speváci mali doslova dominovať divadelným kolám tohtoročnej série.

„Prišlo veľmi veľa spevákov a najmä 15 – 16-ročných mladých ľudí,“ povedala v rozhovore pre Aktuality.sk porotkyňa Talentu Diana Mórová.

Speváci v tomto vekovom rozmedzí sú ideálnymi účastníkmi SuperStar.

„Celkom nás to prekvapilo. Pýtali sme sa medzi sebou, či to nemáme limitovať, aby to vyznievalo, že už to začína byť detský Talent.“

Za návalom mladých speváckych čísel v Talente vidí porotkyňa práve absenciu SuperStar na Markíze.

„Prišli veľmi dobré spevácke čísla. Možno aj preto, že v konkurenčnej stanici chýba tradičná spevácka šou. Ale mali sme plnú hlavu starostí, koho z mnohých speváckych talentov posunieme ďalej do top kôl – v nich už budú rozhodovať diváci,“ dodala porotkyňa.

Jojka štartuje novú sériu Česko Slovensko má talent od nedele 3. septembra.

 

 

Čítať viac...
Nahor