Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: Markíza

Sledovanosť

Markíza prichádza o ďalší hit: Pán profesor potvrdzuje prepad, Nemocnica naberá divákov!

Televízny líder útokom na Nemocnicu oslabil Pána profesora, kým seriál Jojky postupne rastie, niekdajší seriálový hit Markízy potvrdzuje najslabšiu sériu. Po mesiaci prišiel o náskok dvoch ratingov.

Už od začiatku roka Markíza skúša nájsť recept na lekársky seriál Joj Nemocnica, ktorý minulú jeseň a tohtoročnú jar suverénne ovládal utorňajšie a štvrtkové večery. Celý rok sa televíznej jednotke nepodarilo proti Nemocnici nájsť účinnú konkurenciu, keď si na nej zuby vylámala so Sestričkami, Hornou Dolnou, Svadbou na prvý pohľad aj s 2 na 1.

Od tejto jesene líder proti Nemocnici vytiahol svoj najsilnejší kaliber minulého roka – Pána profesora.

Seriál s Tomášom Maštalírom sa stal televíznym fenoménom krátko po odvysielaní prvých častí. Seriál štartoval v marci 2020, kedy sa s prvými dvoma časťami hýbal ešte okolo 7 ratingov a Markíza s ním dokonca rátala len ako druhým večerným programom za Susedmi. Po presune na 20:30 okamžite vystrelil a stabilne sa už držal nad 10 – 12 ratingami. Najsledovanejšie obdobie zažil vlani, kedy na jar v druhej sérii priemerne prekročil rating 12 % a priemerný podiel 32 %. Na jeseň poklesol k priemernej úrovni okolo 10 ratingov a podiel 29 %.

Pán profesor sa na obrazovky vrátil po polročnej prestávke túto jeseň.

Nakoľko medzičasom jeho pôvodný vysielací deň v pondelok obsadila suverénna Druhá šanca, Markíza chcela jeho vysielanie presunúť na stredy, nakoniec však najsledovanejším seriálom minulého roka zaútočila na seriál Nemocnica.

Pán profesor v novej konkurencii stráca

Pán profesor rozbiehal 4. sériu oslabený na ratingovej úrovni okolo 8 % v komerčnej cieľovke. Podielovo sa hýbal okolo 24 – 26 %.

Oproti svojim predošlým výkonom tak padol o pätinu až štvrtinu, súčasne však oslabila sledovanosť väčšiny programov na trhu, keď je medziročne aj medzisezónne menej divákov pri obrazovke.

Seriálu sa však podarilo cenné víťazstvo, keď napriek strate časti divákov Pána profesora dokázala Markíza prvýkrát jasne poraziť konkurenčnú Nemocnicu. Následne sa jej podarilo aj ďalšie utorky, ale aj štvrtky, kde viedla Výnimočná Nikol.

Ostatné dni sa situácia opäť otáča v prospech Jojky.

Už minulý týždeň Pán profesor prvýkrát padol aj z tohtoročnej oslabenej úrovne, keď klesol na rating 7,3 %. Zároveň vo štvrtok už prvý raz prehrala večerný súboj s Nemocnicou Výnimočná Nikol, ktorá spadla do pozície dvojky na trhu v komerčnej cieľovke.

Nemocnica stiahla veľkú stratu

Pán profesor pritom tento týždeň potvrdil pokles.

Seriál v utorok so štvrtou časťou 4. série opäť málo stratil, keď Pán profesor aktuálne uhral rating 7,1 % pri podiele 24,4 % v komerčnej cieľovke. Podielovo tak udržuje pozíciu zo štartu, ratingovo už stráca na úkor Nemocnice.

Tá totiž medzitýždenne porástla o pol ratingu, keď Nemocnica stúpla na rating 6,6 % s podielom 22,8 % v komerčnej cieľovke.

Pánovi profesorovi sa Nemocnica priblížila dosiaľ najvýraznejšie.

Pri štarte jesenných sérií oba seriály delilo koncom augusta 2,5 ratingového bodu, teraz, po mesiaci vysielania, to je už len 0,5 ratingového bodu.

V celkovom publiku je Nemocnica pravidelným lídrom od začiatku sezóny, tentokrát ju sledovalo priemerne 454-tisíc divákov, Pána profesora 301-tisíc.

Druhá šanca výstrel nezopakovala

Suverénom tohtoročnej jesennej sezóny ostáva pondelňajšia Druhá šanca.

Tá minulý týždeň zaznamenala absolútne rekordný trhový podiel, s ktorým vylepšila dovtedajšie maximum o štyri podielové body, tento týždeň už však opäť zaznamenala svoju priemernú úroveň.

Druhá šanca s treťou časťou 2. série dosiahla rating 9,4 % s podielom 30,4 % v komerčnej cieľovke. Vrátila sa tak na úroveň sledovanosti štartu tejto série. V celkovom publiku ju sledovalo 490-tisíc divákov.

Jojke sa v pondelky napriek valcu Markízy naďalej darí držať priemernú sledovanosť Hranice, tá tentokrát dosiahla rating 5,3 % s podielom 17 % v komerčnej cieľovke. Celkovo ju sledovalo 323-tisíc divákov.

Suverénom pondelňajšieho vysielania bol aj takmer šesťhodinový prenos Rozlúčky s kráľovnou Alžbetou II. na Markíze, ktorý bol najsledovanejším spomedzi všetkých televízií s priemerne celkovo 256-tisíc divákmi pri podiele 28,3 % v univerzálnej cieľovke.

Extrémne premeny na rekorde jesene

Ako na hojdačke sa zatiaľ musí cítiť Markíza pri vysielaní 4. série stredajších Extrémnych premien.

Pri návrate na obrazovky sa im darilo uspieť s ratingom 6,6 % a podielom takmer 26 %, už o týždeň však padli o viac ako rating s podielom 21,5 %.

S treťou časťou 4. série Extrémne premeny, naopak, vystrelili najvyššie v doterajšom priebehu jesene, keď porástli na rating 7,1 % a podiel až 28,2 % v komerčnej cieľovke. Celkovo ich priemerne sledovalo 341-tisíc divákov v univerzálnej cieľovke.

Jojka v stredu potichu zdvojila večernú Kriminálku Kraj.

S prvou časťou dosiahla Kriminálka Kraj zatiaľ najlepší rating 5,3 % s podielom 18,6 %, pri druhej večernej epizóde poklesla na rating 4,1 % s podielom 17,2 %. V celkovom publiku seriál sledovalo 331 a 282-tisíc divákov.

Zdroje dát: oficiálne dáta zdroj PMT/KANTAR SLOVAKIA, tlačové správy TV Markíza, JOJ, RTVS, teletext, portály Stratégie.sk, Mediálne.sk, Aktuality.sk, Facebook, Instagram
Vysvetlivky: komerčná cieľovka, mladí diváci – obchodná cieľová skupina divákov vo veku 12-54 rokov, spravidla uvádzaný rating v percentách (%) a podiel na trhu v %; celkové publikum – všeobecná trhová sledovanosť divákov vo veku 12+, uvádzaný počet divákov v tisícoch a prípadne podiel na trhu v %
*od jesene 2014 je do údajov sledovanosti započítavaná aj oneskorená sledovanosť, od januára 2017 aj „hostia“

Čítať viac...
Nahor