Pikošky
Jednotka a Dvojka dostanú po rokoch opäť nové logá! Zmenia sa po šiesty raz (prehľad, archívny článok)
Slovenskú televíziu v jej krátkej histórii čaká v poradí už šiesta zmena loga. Po niektorých riaditeľoch nič iné neostalo.
Logá STV sa v minulosti stali symbolom úpadku verejnoprávnej televízie a absolútneho zlyhania jej riaditeľov. Po rokoch až zľudovelo rozprávanie o bývalých šéfoch STV, ktorí po nástupe ako symbol zmeny najprv zmenili jej logo a následne televíziu nechali hniť.
Vo svojej krátkej histórii sa tak okruhy STV1 a STV2, dnes už Jednotka a Dvojka, dočkali celkovo piatich podôb loga a čoskoro sa k nim pridá ďalšia.
Súčasný generálny riaditeľ Rozhlasu a televízie Slovenska, Jaroslav Rezník, potvrdil, že pod jeho vedením prejde celá inštitúcia RTVS kompletným rebrandingom, s čím bude súvisieť aj predstavenie nového loga RTVS.
Súčasťou môže byť aj odstránenie charakteristickej dvojbodky, ktorá ležala v žalúdku niektorým predstaviteľom Slovenskej národnej strany za bývalej vlády. Rezník sa odpovedi na otázku vyhol, viac v tomto článku.
K zmene loga staníc RTVS spolu s celým novým brandingom mohlo dôjsť už v júli 2020. Nakoniec sa všetko presunie, pravdepodobne, na ďalší rok. Viac aj s konkrétnym termínom nájdete v tomto článku.
Nové logá chcela už za minulej vlády SNS
O zmene súčasného podoba lôg televíznych staníc RTVS sa špekulovalo už v roku 2015. Vtedy s informáciami prišiel portál Mediálne.sk, podľa ktorého mali byť nové logá súčasťou veľkej zmeny staničného vizuálu Jednotky a Dvojky. Informácie sa nakoniec nepotvrdili a vedenie pod Václavom Mikom tému zmeny lôg RTVS ani neotváralo.
Oveľa reálnejšie to začalo vyzerať v roku 2016, kedy sa do vlády dostala Slovenská národná strana. Jej predstaviteľ, Anton Hrnko, začal verejne presadzovať názory, na základe ktorých bolo záujmom presadiť zmenu názvu RTVS aj lôg jednotlivých televíznych a rozhlasových okruhov s cieľom odstrániť charakteristickú dvojbodku.
“Chceli by sme, aby sa to v slovenčine volalo tak, ako sa to má volať – Slovenský rozhlas a televízia. Nie dvojbodka, Slováci nie sú dvojbodka,” povedal v tom čase Hrnko.
Začínajúce tlaky smerom k RTVS, aj pri témach jej financovania, nakoniec neviedli navonok k zásadnejším zásahom. Téma sa opäť otvorila vlani pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami, pričom nakoniec ku veľkému rebrandingu verejnoprávneho rozhlasu a televízie skutočne dôjde. Viac prinášame vo veľkom článku.
Vývoj lôg STV a RTVS od roku 1993
Verejnoprávna televízia zažila v rámci novodobej histórie Slovenska od roku 1993 celkovo päť radikálnych zmien svojho loga. Po rozdelení Česko-slovenskej televízie prijalo novú identitu vedenie s Petrom Malecom. Prvá zmena nastala v roku 1996, kedy STV viedol Igor Kubiš, k ďalšej došlo v roku 1999 pod vedením Milana Materáka. Ten vtedajší koncept od roku 2001 ešte upravil. Výraznú zmenu uviedol v roku 2004 Richard Rybníček, vydarená grafika vyšla z interného prostredia televízie a vydržala vo vysielaní najdlhšie – vyše osem rokov. Zmenu urobila až Miloslava Zemková v roku 2012, vďaka ktorej trojuholník v koncepte vystriedali spočiatku kontroverzné dvojbodky. Nová grafika prišla rok po tom, čo sa verejnoprávna televízia a rozhlas spojili do jednej inštitúcie.
Logo STV po rozdelení republík od roku 1993
Zmena loga STV pod vedením riaditeľa Igora Kubiša v roku 1996
Nová vizuálna koncepcia zavedená riaditeľom Milanom Materákom od roku 1999
Materák od januára 2001 upravuje zaužívaný vizuál v rámci kampane „Váš ďalší zmysel“
Richard Rybníček od 1. januára 2004 štartuje „Nový začiatok“ STV a s ním uvádza aj novú grafiku a vizuálnu identitu. Rybníček v snahe o modernizáciu celej STV zaviedol familiárnejšie názvy staníc a skratka STV zmizla z ich identifikácie. Zanikla tak STV1 a STV2 a vznikli Jednotka, Dvojka a neskôr dočasná Trojka
Rok po spojení STV s rozhlasom uvádza 1. marca 2012 riaditeľka Miloslava Zemková novú grafiku už novej inštitúcie RTVS