Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

V RTVS sa chystajú veľké zmeny: Pred voľbami môže SNS presadiť zmenu loga aj názvu verejnoprávnej televízie!

Názov aj vizuálnu podobu verejnoprávnej televízie ostro pred tromi rokmi kritizoval podpredseda SNS, kedy bola RTVS veľkou témou, teraz pred voľbami môže národná strana docieliť svoje.

RTVS môže narýchlo pred voľbami predstaviť veľké zmeny. Po vzore niekdajších riaditeľov verejnoprávnej televízie, po ktorých mnohokrát okrem dlhov ostalo už len nové logo STV, sa môže vybrať aj súčasný riaditeľ Rozhlasu a televízie Slovenska, Jaroslav Rezník. Nominant vládnej Slovenskej národnej strany, pod ktorého vedením už aj analýza Tranparency International Slovensko konštatuje nadŕžanie národnej strane  pod vedením Andreja Danka v spravodajstve RTVS, seriózne krátko pred voľbami otvoril v televízii tému novej vizuálnej identity.

Aktuálnu podobu loga RTVS aj verejnoprávnych kanálov zaviedla ešte v marci 2012 Miloslava Zemková po tom, čo sa pod jej vedením spojila STV so Slovenským rozhlasom a vznikla inštitúcia Rozhlas a televízia Slovenska. Kritizovaným prvkom zmeny bola najmä dvojbodka, ktorá mala v logu RTVS znázorňovať písmeno „s“, a teda Slovensko. Už vtedy sa použitiu interpunkčného znamienka ako znázornenia písmena mnohí vysmievali a logo bolo pod paľbou kritiky.

Nakoniec sa však táto dvojbodka stala pre RTVS nadčasovým charakteristickým prvkom, ktorý zjednotil všetky okruhy verejnoprávneho rozhlasu a televízie, a zároveň aj vizuálne funkčným, keď za kreatívnu prácu s dvojbodkou v idente Jednotky a Dvojky dostala RTVS dokonca medzinárodné ocenenie.

Práve dvojbodka, ale aj názov verejnoprávneho rozhlasu a televízie, sa stala tŕňom v oku vládnej SNS, ktorá krátko po parlamentných voľbách v roku 2016 rozprúdila okolo RTVS veľkú debatu. V čase, kedy ešte vládu tvorili všetky štyri pôvodné strany, sa začalo politicky vyjednávať o budúcnosti RTVS, keď sa horúcou témou stala otázka zvyšovania koncesionárskych poplatkov, ktoré presadzoval vtedajší minister kultúry Marek Maďarič. Cieľom mala byť udržateľnosť financovania RTVS ako nezávislej inštitúcie. SNS s Andrejom Dankom dlhodobo presadzuje model financovania závislého od štátu s cieľom úplného zrušenia koncesií.

Hlavým kritikom sa v tom čase  stal podpredseda SNS, Anton Hrnko, cez ktorého si Slovenská národná strana začala klásť vlastné podmienky pri téme zvyšovania koncesií. Ich súčasťou bola aj požiadavka zmeny názvu RTVS a taktiež vizuálnej identity. “Chceli by sme, aby sa to v slovenčine volalo tak, ako sa to má volať – Slovenský rozhlas a televízia. Nie dvojbodka, Slováci nie sú dvojbodka,” povedal Hrnko. SNS sa okamžite dočkala veľkej kritiky. Okrem toho, že začala riešiť problém, ktorý neexistoval, na základe jej názvu by sa RTVS po novom skracovala na SRaT. V hre boli aj skratky SRT alebo SRTV po vzore súčasnej úpravy.

Dnes práve táto téma po troch rokoch ožíva. V RTVS sa aktuálne má viesť skutočná debata o zmene vizuálnej komunikácie verejnoprávnej inštitúcie, ktorá by mala predstaviť nové logo a vypustiť z neho dvojbodku podľa požiadavky SNS. Informoval portál Aktuality.sk. „Podľa informácií Aktuality.sk sa totiž v Mlynskej doline schyľuje k veľkým vizuálnym zmenám. Nie však vo vedení RTVS, ale v grafike. Z loga by tak mala zmiznúť aj spomínaná dvojbodka,“ uviedol portál. Nateraz sa tak hovorí o vizuálnej zmene a nespomína sa zmena názvu inštitúcie, za ktorú sa rovnako SNS zasadzovala.

Dochádza k tomu pritom iba dva a pol mesiaca pred voľbami, po ktorých v prípade nového vládneho zloženia bez účasti Smeru či SNS môže Jaroslav Rezník ako riaditeľ RTVS skončiť. V takom prípade by už SNS svoj zámer vo verejnoprávnej televízii, v ktorej môže mať aj politický vplyv, nemohla realizovať.

Vývoj lôg STV a RTVS od roku 1993

Verejnoprávna televízia zažila v rámci novodobej histórie Slovenska od roku 1993 celkovo päť radikálnych zmien svojho loga. Po rozdelení Česko-slovenskej televízie prijalo novú identitu vedenie s Petrom Malecom. Prvá zmena nastala v roku 1996, kedy STV viedol Igor Kubiš, k ďalšej došlo v roku 1999 pod vedením Milana Materáka. Ten vtedajší koncept od roku 2001 ešte upravil. Výraznú zmenu uviedol v roku 2004 Richard Rybníček, vydarená grafika vyšla z interného prostredia televízie a vydržala vo vysielaní najdlhšie – vyše osem rokov. Zmenu urobila až Miloslava Zemková v roku 2012, vďaka ktorej trojuholník v koncepte vystriedali spočiatku kontroverzné dvojbodky. Nová grafika prišla rok po tom, čo sa verejnoprávna televízia a rozhlas spojili do jednej inštitúcie.

Logo STV po rozdelení republík od roku 1993
loga stv 1993 - 1996

Zmena loga STV pod vedením riaditeľa Igora Kubiša v roku 1996
loga stv 1996 - 1999

Nová vizuálna koncepcia zavedená riaditeľom Milanom Materákom od roku 1999
loga stv1999 - 2001

Materák od januára 2001 upravuje zaužívaný vizuál v rámci kampane „Váš ďalší zmysel“
loga stv 2001 - 2003

Richard Rybníček od 1. januára 2004 štartuje „Nový začiatok“ STV a s ním uvádza aj novú grafiku a vizuálnu identitu. Rybníček v snahe o modernizáciu celej STV zaviedol familiárnejšie názvy staníc a skratka STV zmizla z ich identifikácie. Zanikla tak STV1 a STV2 a vznikli Jednotka, Dvojka a neskôr dočasná Trojka
loga stv 2004 - 2012

Rok po spojení STV s rozhlasom uvádza 1. marca 2012 riaditeľka Miloslava Zemková novú grafiku už novej inštitúcie RTVS
loga rtvs 2012 - sucasnost

Čítať viac...
Nahor