Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Informácie o nových logách Jednotky a Dvojky: Vieme, či dôjde k zmene! (história lôg STV)

V médiách sa začiatkom roka objavili informácie, že spoločne s novou grafikou by mala RTVS predstaviť aj nové logá televíznych okruhov.

Portál Mediálne.sk v januári informoval, že spoločne s redizajnom televíznych staníc Jednotka a Dvojka uvedie RTVS aj nové logá. Vyrobiť ich rovnako ako celú grafiku mala spoločnosť Oficina. Portál túto informáciu priniesol napriek tomu, že v zmluve RTVS s Oficinou zmienka o nových logách nepadla.

Zisťovali sme, či telerozhlas skutočne v tichosti nepripravuje ďalšiu zmenu logotypov. Šlo by už o piaty radikálny redizajn vizuálnej identifikácie verejnoprávnej televízie v jej samostatnej histórii. Podľa našich informácií však RTVS o zmene logotypov momentálne vôbec neuvažuje a nezamýšľala sa nad nimi ani v rámci pripravovaného nového vizuálneho konceptu.

Telerozhlas tak dodržiava vyjadrenia, ktoré Václav Mika pred rokom prezentoval vo verejnej diskusii s divákmi. „Sľúbil som, že ako prvé neurobíme zmenu loga, ale najskôr sa zacielime na program RTVS a to dúfam robíme. Osobne nemáme rád osvedčené postupy, ako napr. u mojich predchodcov, ktorí najprv zmenili logo a potom v celku… urobte si vlastnú predstavu :) Ak bude viditeľná zmena v programe, na logo máme čas,“ povedal generálny riaditeľ RTVS v apríli 2014.

Vývoj lôg STV a RTVS od roku 1993
Verejnoprávna televízia zažila v rámci novodobej histórie Slovenska od roku 1993 celkovo päť radikálnych zmien svojho loga. Po rozdelení Česko-slovenskej televízie prijalo novú identitu vedenie s Petrom Malecom. Prvá zmena nastala v roku 1996, kedy STV viedol Igor Kubiš, k ďalšej došlo v roku 1999 pod vedením Milana Materáka. Ten vtedajší koncept od roku 2001 ešte upravil. Výraznú zmenu uviedol v roku 2004 Richard Rybníček, vydarená grafika vyšla z interného prostredia televízie a vydržala vo vysielaní najdlhšie – vyše osem rokov. Zmenu urobila až Miloslava Zemková v roku 2012, vďaka ktorej trojuholník v koncepte vystriedali spočiatku kontroverzné dvojbodky. Nová grafika prišla rok po tom, čo sa verejnoprávna televízia a rozhlas spojili do jednej inštitúcie.

Logo STV po rozdelení republík od roku 1993
loga stv 1993 - 1996

Zmena loga STV pod vedením riaditeľa Igora Kubiša v roku 1996
loga stv 1996 - 1999

Nová vizuálna koncepcia zavedená riaditeľom Milanom Materákom od roku 1999
loga stv1999 - 2001

Materák od januára 2001 upravuje zaužívaný vizuál v rámci kampane „Váš ďalší zmysel“
loga stv 2001 - 2003

Richard Rybníček od 1. januára 2004 štartuje „Nový začiatok“ STV a s ním uvádza aj novú grafiku a vizuálnu identitu. Rybníček v snahe o modernizáciu celej STV zaviedol familiárnejšie názvy staníc a skratka STV zmizla z ich identifikácie. Zanikla tak STV1 a STV2 a vznikli Jednotka, Dvojka a neskôr dočasná Trojka
loga stv 2004 - 2012

Rok po spojení STV s rozhlasom uvádza 1. marca 2012 riaditeľka Miloslava Zemková novú grafiku už novej inštitúcie RTVS
loga rtvs 2012 - sucasnost

Čítať viac...
Nahor