Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Odstránia z RTVS dvojbodku? SNS navrhuje nový názov telerozhlasu, skratka pripomína vulgarizmus!

SNS si dáva v otázke zvýšenia koncesií požiadavky, prišla aj s návrhom na zmenu názvu inštitúcie.

Novela zákona, ktorá by o približne polovicu zdvihla výšku koncesionárskych poplatkov, je nateraz pozastavená. Proti zvyšovaniu koncesií sa postavila Slovenská národná strana (SNS), ktorá pred vyjadrením podpory takejto novele žiada v telerozhlase skvalitnenie vysielania a zmeny, po ktorých by sa RTVS skutočne stala národnou verejnoprávnou inštitúciou.

Súčasťou týchto zmien je pritom aj navrhovaná zmena názvu RTVS. Prichádza s ňou poslanec SNS Anton Hrnko, ktorému sa nepáči označenie Rozhlas a televízia Slovenska a tiež aktuálne používaná dvojbodka. „Chceli by sme, aby sa to v slovenčine volalo tak, ako sa to má volať – Slovenský rozhlas a televízia. Nie dvojbodka, Slováci nie sú dvojbodka,“ povedal.

Okamžite sa okolo tejto požiadavky SNS vzniesla debata, nakoľko pri názve Slovenský rozhlas a televízia by sa telerozhlas skracoval na SRaT. Vulgárne vyznenie skratky sa stalo aj za krátky čas terčom kritiky. Dá sa očakávať, že národniari budú preferovať skratku SRT, či SRTV, ako v prípade súčasného názvu.

SNS navrhuje zmenu názvu RTVS v čase, kedy táto téma nespôsobuje žiadne problémy, a teda žiadne ani nerieši. Napriek počiatočnej kritike dvojbodky v logu sa po rokoch telerozhlas v jej používaní vyšpecifikoval a spravil z nej svoj identifikátor a spojujúci prvok napríklad aj v staničnej grafike či logách televíznych a rozhlasových okruhov. Zmena názvu by vysielanie verejnoprávnej televízie ani rozhlasu neskvalitnila, stála by len daňových poplatníkov ďalšie peniaze. Tento návrh pripomína kroky bývalých riaditeľov STV, ktorí ako jeden z prvých krokov po nástupe do funkcie nechali zmeniť logo televízie, programovo a koncepčne však obrodenie nepriniesli.

Čítať viac...
Nahor