Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Horúca správa: RTVS historicky prišla o MS v hokeji, šampionát na päť rokov získala exkluzívne Joj!

Verejnoprávna televízia nezískala každoročne najsledovanejšiu športovú udalosť aj na ďalšie roky, preplatila ju súkromná Joj.

Joj získala svoju najväčšiu športovú akvizíciu vo svojej histórii. Kým v minulosti z najvýznamnejších udalostí prinášala najmä prenosy Ligy majstrov či v poslednom čase vďaka platinovému partnerstvu so Slovenským futbalovým zväzom stretnutia slovenských futbalových reprezentantov, tentokrát sa jej podarilo získať pravidelne najväčšiu športovú udalosť na Slovensku.

Televízia už potvrdila, že uspela pri vyjednávaní o kúpu balíka práv na Majstrovstvá sveta v hokeji na celkovo päť rokov od roku 2024. Až do roku 2028 tak bude výhradným majiteľom exkluzívnych práv na Slovensku pre televízne aj online vysielanie, ktoré dosiaľ mala v moci RTVS.

Verejnoprávna televízia tak po rokoch prichádza o najväčší športový televízny sviatok. Kontinuálne ich vysiela od roku 2000, aktuálne práva jej vypršia v roku 2023. Niekdajšiu ešte STV dokázala v minulosti vystriedať vo vysielaní MS v hokeji Markíza, ktorá získala práva na roky 1998 až 2000.

RTVS pritom dlhodobo už aj za bývalého vedenia deklarovala záujem vlastniť práva na najvýznamnejšie športové podniky so slovenskou účasťou, aj keď sa čoraz väčším problémom stávala stúpajúca cena práv. Len za MS v hokeji musela Joj zaplatiť milióny eur.

Joj nakupovala športové práva, podľa všetkého, tak, ako aj v minulosti RTVS, vo väčšom športovom balíku. Podľa informácií z televízie bude Joj na svojich obrazovkách vysielať aj iné športové udalosti, aké, nateraz nekonkretizovala. Pôjde pritom o výraznú zmenu v programovom ladení televíznej dvojky, na ktorej obraze sa v ostatných rokoch športové prenosy objavovali skôr sporadicky, výnimkou bola participácia na značke Oktagon, ktorej popularita stúpa a s ostatným finále dosiahla na menšej Plus rekord.

Joj pri zisku práv na MS v hokeji, pravdepodobne, výrazne pomohlo aj zotrvanie v bezplatnej anténe, keď vďaka DVB-T je jej pokrytie na rovnakej úrovni, ako RTVS. Zároveň sa dá očakávať, že kým zápasy Slovenska bude vysielať na hlavnej Joj, na ďalšie stretnutia využije vo veľkom spomínanú menšiu stanicu Plus, na ktorej rôzne prenosy bežali v minulosti najčastejšie. Rovnako v prípade internetových práv Joj disponuje konkurenčnou výhodou v podobe rozbehnutej internetovej televízie Huste.tv, na ktorej sa dá očakávať, že ponúkne celý hokejový turnaj. Pre Huste by to bola veľká vzpruha po tom, čo od tejto sezóny prišla o svoju najväčšiu akvizíciu – domácu hokejovú extraligu.

Pre RTVS je nepredĺženie práv na hokejový šampionát veľkou stratou. O to viac, že už v lete plánuje spustiť po rokoch opäť športovú stanicu, ktorá mala prebrať aj vysielanie MS v hokeji. Dlhodobo športové prenosy narúšali stabilitu vysielania menšej Dvojky, kde počas športových podnikov bežala väčšina vysielania. Jednotka zväčša vysiela len najatraktívnejšie súboje slovenských reprezentantov.

Športové prenosy sú zároveň cenným televíznym artiklom, keď ako jedny z mála televíznych programov nezaznamenávajú negatívnu tendenciu sledovanosti ale, naopak, záujem divákov stúpa. Dôvodom je najmä exkluzivita a dostupnosť prenosov, ktoré v priamom prenose diváci vyhľadávajú práve v televízii.

Veľký nárast sledovanosti oproti minulým rokom zaznamenali vlani aj práve MS v hokeji, ktoré na Jednotke lámali niekoľkoročné maximá. RTVS prepisovala rekordy od roku 2012, komplexný prehľad nájdete spracovaný v tomto článku.

RTVS už raz o veľký hokejový sviatok prišla. Prekvapenie sa dostavilo v roku 2013, kedy Markíza s Novou oznámili kúpu práv na hokejový olympijský turnaj v roku 2014 a preplatili tak ako skupina verejnoprávne televízie. Situácia však nabrala následne zaujímavý spád, keď sa Nova nakoniec drahého olympijského turnaja zriekla a Markíza si ním miesto prestíže spôsobila skôr hanbu.

Podarilo sa jej to nápadom vysielať zápasy na námestí v Bratislave. Na prvý duel jej totiž neprišiel prakticky nik a televízia odvysielala živý vstup z prázdneho námestia. Neskôr sa naň už napriek sľubom nevrátila. Na druhý z troch zápasov v základnej časti sa už mala Markíza poistiť a doniesť si na námestie komparzistov, ktorých odhalili zábery mimo televíznych kamier. Televízia to vtedy dementovala.

Čítať viac...
Nahor