Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Ďalší televízny útok: Markíza proti Nemocnici presúva svoj seriálový hit!

Dosiaľ neporaziteľná Nemocnica bude opäť čeliť snahám o oslabenie sledovanosti, napriek nevydareným pokusom z tejto jari sa Markíza pripravuje na ďalší útok.

Dve sezóny po sebe patrila seriálová Nemocnica k najsledovanejším programom na slovenskom trhu, pričom z Jojky spravila vo svojich vysielacích dňoch často silného lídra na trhu.

Joj zároveň v Nemocnici našla mimoriadne silnú programovú oporu, ktorá jej s každým dielom prinášala nadpriemerné výkony sledovanosti a pomáhala napĺňať obchodné záväzky voči svojim klientom.

Čo viac, Nemocnici sa podarilo v oboch sezónach suverénne poraziť svoju konkurenciu.

Na jeseň 2021 v utorky do podpriemeru zatlačila dovtedy úspešný nemocničný seriál Sestričky, vo štvrtok sa zas prvýkrát od štartu v roku 2015 Markíze prepadla do podpriemeru Horná Dolná. Väz jej však definitívne zlomila až sama tento rok, keď ju ešte aj oproti minulej jeseni pripravila o takmer polovicu divákov v komerčnej cieľovke.

Prvý útok na Nemocnicu nevyšiel

Po nevydarenej druhej polovici minulého roka sa Markíza pre tohtoročnú jar na Nemocnicu pripravila.

Proti seriálu v utorok postavila svoj televízny hit Svadba na prvý pohľad, ktorý ešte minulý rok s druhou sériou zaznamenal značný nárast sledovanosti. Na Markíze sa stal dokonca jedným z najsilnejších programov roka s pravidelnými ratingami na úrovni 9 – 11 %. S novou treťou sériou však Svadby túto jar proti Nemocnici vôbec nezabrali a Markíze sa taktiež prepadli do podpriemeru. Dokonca v druhej polovici série prepadli aj za vlaňajšiu úroveň Sestričiek a Hornej Dolnej, keď padali pod úroveň 6 ratingov.

Vo štvrtok Markíza proti Nemocnici postavila novú sériu zábavnej šou 2 na 1, ktorá taktiež predtým patrila k jej sledovanejším programom. S prehľadom v minulosti dosahovala ratingy na úrovni 8 – 9 %. Túto jar zaznamenala šou Adely Vinczeovej a Dana Dangla absolútne najhoršiu sezónu, keď vo väčšine častí prepadávala výkonmi len okolo 5 – 6 %. S najslabším dielom dokonca podliezla aj túto hranicu.

Markíza na jar podriadila snahe oslabiť Nemocnicu aj stabilitu svojich kedysi úspešných programov.

Zoznamke Svadbe na prvý pohľad aj šou 2 na 1 totiž zmenila vysielací deň, a to napriek tomu, že obom šou deň vysielania menila už vlani. Svadby 1. sériu v roku 2020 odvysielali vo štvrtkovom prime-time, minuloročnú jar ich Markíza presunula na piatky. Tam zažili raketový nárast sledovanosti, napriek tomu s ich vysielacím dňom tento rok pohla. Šou 2 na 1 zas Markíza najčastejšie vysielala v stredy, pred dvomi rokmi ju presunula na nedeľu pri absencii veľkého šou programu v štruktúre.

Napriek trpkej jarnej skúsenosti sa Markíza chystá svoj pokus zopakovať.

Vytiahne nové zbrane

Televízny líder podľa našich informácií ani túto jeseň neopustí snahu zlomiť neporaziteľnosť Nemocnice.

Oproti jari však zmení konkurenciu, keď miesto dvoch zábavných šou proti najsledovanejšiemu seriálu Jojky vytiahne vlastné dva silné seriály.

Markíza totiž do priamej konkurencie Nemocnice plánuje presunúť svoj seriálový hit Pán profesor. 

Rodinno-komediálny seriál sa najmä v druhej sérii, vysielanej na jar 2021, stal absolútnym fenoménom na obrazovke Markízy. Už od priebehu prvej série dokázal pravidelne naberať divákov, rástol postupne z úrovne 9 ratingov až na maximá okolo 12 – 13 % v komerčnej cieľovke, ktoré dosahoval pravidelne práve počas druhej série.

Tretia séria minulú jeseň zaznamenala pokles k úrovni 9 – 11 %. Podobnú sledovanosť tento rok dosahovala Druhá šanca, ktorá Pána profesora v pondelky nahradila. Túto jeseň televízia odvysiela oba seriály.

Pôvodne na stredy

Podľa pôvodných informácií pritom mohla Markíza v prípade Pána profesora zvažovať jeho presunutie na stredy.

Práve do stredu týždňa totiž na začiatku tohto roka umiestnila komediálne programy vysielané dlhé roky pôvodne v pondelky.

Z pondelka na stredu preložila Susedov, ktorí v nový večer prepadli a najnovšie už padlo rozhodnutie o definitívnom ukončení ich nakrúcania, rovnako tak v strede týždňa etablovala dve komediálne novinky Šťastní vs. Šťastní a Svätý Max. V minulosti nové komediálne seriály uvádzala taktiež v pondelky.

Na utorky, naopak, presunula svoje reality šou. Najprv v nich počítala so Survivorom, ktorý po pár častiach o 20:30 skončil, následne v nich vysielala spomínanú Svadbu na prvý pohľad.

 


Markíza potichu zrušila ďalší televízny seriál: Susedia na obrazovke definitívne skončia!Čítajte →

Televízny líder však nakoniec upúšťa od od programovej rošády z tohtoročnej jari, kedy vysielacie dni zmenil prakticky všetkým večerným programom a žánrom.

Na stredy by sa od novej sezóny mali podľa prvých informácií vrátiť Extrémne premeny a Markíza tak v snahách etablovať reality šou v utorky pokračovať nebude.

Pán profesor dostáva nový vysielací deň prvýkrát.

Doteraz sa vo všetkých sériách vysielal v pondelňajšom prime-time, kde sa však túto jar skvelo etablovala nová dramatická séria Druhá šanca.

Tá sa na pondelky dostala pre vôbec prvú absenciu Pána profesora od svojho štartu v programe Markízy. Dôvodom bolo nakrúcanie Tomáša Maštalíra v Česku, kde pre Novu vyrábal miestnu verziu Druhej šance. Jeho absenciu využila televízia na zmenu žánru, keď pondelňajšie večery obsadila práve vlastnou verziou dramatického seriálu Druhá šanca. Ten v tento deň suverénne zafungoval a Markíze zachránil jarnú sledovanosť, keď sa stal najúspešnejším seriálom sezóny.

V prípade Druhej šance Markíza riskovať podľa prvých plánov nebude.

Ponechať by ju mala v pondelňajšie večery, kde na jar čelila konkurencii polovične výkonnej Hranice.

Proti Nemocnici aj nová Horná Dolná

Návrat Markízy k podobe zloženia hlavného večerného programu ešte spred tohtoročných nevydarených pokusov naznačuje aj plánovaná štvrtková konkurencia Nemocnice.

Vo štvrtky sa totiž televízia chce vrátiť k dlhodobému komediálnemu seriálu, akou bola Horná Dolná. Práve tá sa vo štvrtkové večery vysielala niekoľko sezón po sebe ešte do konca minulého roka.

Markíza najnovšie vo svojich plánoch počíta od septembra vo štvrtky s novým komediálnym seriálom Chatári.

Potvrdzuje tak informácie Mediaboom.sk, že by sa mali stať nástupcom dlhoročného piliera jej večerného programu Hornej Dolnej. Chatári zároveň snahu o úspech postavia na podobnej stratégii, ako ich predchodca.

Horná Dolná využila pri svojom úspechu jednoduché prostredie a výrazné charaktery v bežnom vidieckom prostredí, podčiarknuté nabitým hereckým obsadením. Práve to sa Markíza pokúsila dať dokopy aj pri komediálnej novinke.

 


Sľubuje hviezdne obsadenie: Toto je herecká zostava pripravovanej novej Hornej Dolnej!Čítajte →

Jojka zaútočí na Farmu

Markíza nie je jediná, kto sa od jesene pripravuje na svoju konkurenciu.

Po dlhých rokoch bez televízneho rivala čaká nový súper na dennú reality šou Farma, ktorej tentokrát neplánuje Joj nechať prázdny priestor.

Ako sme exkluzívne informovali, Jojka by proti nej mala plánovať vytiahnuť obdobnú zbraň v podobe reality zoznamky Láska na chate, ktorá by sa nemala stať klasickou zoznamovacou šou postavenej na týždennej periodicite.

Naopak, Joj by s novinkou Láska na chate mala počítať takmer denne, a to trikrát do týždňa. Novú reality zoznamku by pritom mala nasadiť do priamej konkurencie Farmy v druhom večernom pásme pod 21:40.

 


Exkluzívne: Farma po rokoch dostane konkurenciu! JOJ proti nej vytiahne podobnú zbraňČítajte →
Čítať viac...
Nahor