Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Pikošky

Doma chystá radikálne zmeny: S telenovelami o 20:30 natvrdo končí! Skrytú vášeň posúva

Desaťročná programová stratégia menšej stanice Doma prejde ešte tento mesiac zásadnými zmenami.

Vlani na jar bola najsledovanejšou menšou stanicou na Slovensku, od jesene sa programovo trápi.

Dlhodobo stabilná ženská televízna stanica Doma prechádza v posledných mesiacoch turbulentným obdobím, keď sa jej od októbra 2022 rozpadáva večerná štruktúra.

Tú už pred viac ako desaťročím začala v hlavnom vysielacom čase o 20:30 stavať na premiérových telenovelách.

Primárne sa zamerala na uvádzanie čerstvej produkcie z Turecka, s ktorou sa jej podarilo zaplniť dieru na trhu a nájsť široké divácke jadro. Doma si uvádzanie premiérových telenoviel na Slovensku prakticky privlastnila a nenašla v tomto smere konkurenciu. Aj popri neustále rozširujúcej sa ponuke televíznych staníc si tak vybudovala silnú pozíciu.

Medzi prvými premiérovými telenovelami Doma v hlavnom vysielacom čase patril Sultán, ktorého dopĺňala dokonca vlastná pôvodná romantická séria Druhý dych. Doma ju vysielala po skončení hlavných programov na Markíze či Joj.

K najúspešnejším telenovelám vo večernom vysielaní, spravidla uvádzaných od 20:30 do pol jedenástej večer, patria okrem Sultána aj Feriha, Sila Vymenené životy, Sila ženy, Láska na prenájom, Cennet, Zakázaná láska či Láska na druhý pokus.

Skrytá vášeň zmizne z večera

Už v priebehu minuloročnej jesene sa Doma uchýlila k prekvapivému kroku, keď po dlhých rokoch s novými telenovelami o 20:30 skončila.

V reakcii na slabú výkonnosť vtedajšej nosnej premiérovej tureckej telenovely Zachránené životy zosunula tento seriál do noci a do hlavného času medzi 19:40 a 21:40 pridala ďalšie vysielanie retro telenovely Divoký anjel. Tá mala úspech pri svojom letnom návrate na obrazovky v popoludňajšom vysielaní, od nasadenia aj na večer oň prišla v oboch dôležitých slotoch.

Od tohto roku dokonca Divokým anjelom obsadila rovno celý večerný čas s vysielaním od 20:30 do 22:30 a premiérové telenovely v hlavnom vysielacom čase absentujú úplne.

Na prelome januára a februára Divokého anjela ako podvečer tak v prime-time vystriedala ďalšia archívna telenovela Skrytá vášeň.

Markíza s jej vysielaním začala v súvislosti s kúpou minuloročnej novej 2. série Skrytej vášne, ktorú plánuje nasadiť v tomto roku. Zároveň sa telenovela dočká mimoriadneho proma priamo v ťažiskovej sezónnej šou Markízy Let´s Dance, do ktorej televízia zlákala ústrednú hviezdu kultovej telenovely, Maria Cimarra.

Skrytú vášeň však po mesiaci z večerného vysielania stiahne.

Markíza na svojej ženskej stanici opäť plánuje pristúpiť k zásadnej zmene a čerstvo rozbehnutú telenovelu už na konci februára vyškrtne z času o 20:30 a 21:30. Udeje sa tak od pondelka 27. februára.

Doma ponechá Skrytú vášeň iba v popoludňajšom slote, kde ju posunie do časov medzi 15:55 a 17:55. Bude tak končiť presne zo začiatkom Mamy na prenájom na Markíze.

Práve popoludňajší čas pôvodne ešte minuloročné leto výhradne obsadzoval Divoký anjel, kde sa mu darilo dosahovať rekordné úspechy. O tie ho Markíza pripravila až pridaním vysielania aj na večer.

Skrytá vášeň bude zároveň pokračovať v skorších ranných reprízach.

S telenovelami o 20:30 skončí úplne

Súčasťou stiahnutia Skrytej vášne z prime-time bude aj najradikálnejšia zmena programu Doma od zavedenia večerných premiérových telenoviel.

Ženská stanica totižto po novom sťahuje z hlavného času po 20. hodine všetky telenovely.

Markíza pristupuje k ďalšiemu nečakanému kroku a od pondelka 27. februára vystrieda o 20:30 premiérové či reprízové telenovely na Doma reprízami kultového sitkomu Krok za krokom.

Televízia tak robí po tom, čo vlani ohlásila veľké upratovanie žánrov medzi stanicami.

Po zavedení novej televíznej stanice Markíza Krimi práve z Doma či Dajto presunula krimiseriály Mentalista, Monk alebo Kobra 11, zároveň oznámila, že sa každá stanica bude viac zameriavať na svoje seriálové či filmové žánre. Dajto tak prischli sitkomy a akčné tituly, Doma zas ženské seriály, filmy a reality šou. Kriminálky prešli na spomínanú Markíza Krimi.

Doma však i tak od konca tohto mesiaca vytvorí rovno v hlavnom vysielacom čase ženskej Doma sitkomový hodinový slot, a to hneď po konci celodenného bloku na Dajto.

Nové telenovely zosúva

Doma sa po novom začína s kľúčovými telenovelami zameriavať na neskorší čas po pol desiatej.

Vlani na jeseň takto až po 21:40 ponúkala premiérovú tureckú telenovelu Láska, rozum, pomsta. Neskôr ju v tomto čase vystriedali romantické vianočné filmy.

Televízia najnovšie potvrdila, že s balíkom programových zmien od 27. februára nasadzuje aj prvú tohtoročnú premiérovú telenovelu Veľvyslancova dcéra, ktorú bude vysielať práve v druhom večernom pásme od pondelka do piatka o 21:40.

Ponúkať ju bude v dvoch častiach za sebou, vrcholiť tak bude polhodinu pred polnocou.

Na rozdiel od Zachránených životov však bude Doma reprízovať Veľvyslancovu dcéru aj v popoludňajších hodinách.

Viac o novej telenovele Veľvyslancova dcéra aj s počtom častí či dátumom finále Zachránených životov nájdete v tomto článku.

 


Zachránené životy idú do finále: Odštartuje Veľvyslancova dcéra, hlavný čas neobsadí!Čítajte →

Prečo sťahuje telenovely?

Nový trend neskoršieho vysielania premiérových seriálov si diváci Doma všímajú už dlhšie.

Stanicu podrobujú ostrej kritike, ktorú Markíza schytala za zosunutie nového seriálu Zachránené životy do noci, kým v hlavnom čase vysielala starého Divokého anjela.

Kritike sa však nevyhol ani vysielací čas jesennej kratšej série Láska, rozum, pomsta práve pri vysielaní o 21:40. Opäť z dôvodu, že o 20:30 neponúkala stanica inú novinku ale retro seriál.

Doma sa môže odsúvaním telenoviel programovo vyhýbať hlavnej Markíze.

Tá sa v tohtoročnom jarnom programe zameriava v prime-time výraznejšie na ženského diváka, v utorky a štvrtky o 20:30 vysiela svoju nákladnú dobovú ságu Dunaj, k vašim službám, už o vyše týždeň v pondelky pribudne dramatický seriál Klamstvo a od marca piatková reality šou Ruža pre nevestu.

So všetkými týmito projektami by sa premiérové telenovely mohli prekrývať svojou cieľovou skupinou a brať si medzi sebou divákov.

Posunom telenoviel až za 21:40 môže Doma navyše cieliť aj na pôvodných divákov Markízy, ktorým tak ponúkne možnosť predĺžiť si večer pri obrazovke novým tureckým seriálom.

Už dlhodobo táto taktika vychádza konkurenčnej Joj na menšej kriminálkovej stanici Wau.

Jej sledovanosť spravidla rastie po 21. hodine a skončení hlavných programov na Markíze, Joj či Jednotke. S kriminálkami po 22. hodine dokáže aj v týchto týždňoch dosahovať vysoko nadpriemerné podiely na trhu na úrovni aj okolo 7 – 10 %.

Pre porovnanie, neúspešné Zachránené životy na Doma v podobnom čase uhrávajú podiely okolo 1 – 3 %.

 

Čítať viac...
Nahor