Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Televízia

Večerné zmeny na Doma skončili fiaskom: Zažíva prepad na dno, rekordného Divokého anjela oslabila!

Ženská stanica od začiatku jesene dosahuje s premiérovými telenovelami hlboko podpriemerné výkony sledovanosti, najnovšie zmeny vo vysielaní jej priniesli aj oslabenie jediného hitu sezóny.

Kým minulú jar zažívala Doma jednu z najúspešnejších sezón od zavedenia pravidelného vysielania tureckých premiérových telenoviel, už na jeseň sa misky váh preklopili na presne opačnú stranu.

Jarný rozkvet vystriedalo jesenné ochladenie, keď ženskej stanici hlboko nezafungoval ani jeden z premiérových seriálov – od septembra sa jej prepadávajú Zachránené životy aj Láska, rozum, pomsta.

Najslabšie premiérové telenovely

Pre Doma sa táto dvojica telenoviel stala absolútnym prepadákom, keď sa pravidelne s nimi hýbe len na podieloch okolo 1 – 3 % v komerčnej cieľovke.

K uspokojivým výkonom by Doma potrebovala dosahovať podiely okolo 4 – 5 %, najsledovanejšie premiérové telenovely vyskakujú aj na úroveň 7 – 10 %. Takto na tom bola aj jarná Láska na prenájom.

Doma však doslova zachránila archívna argentínska telenovela Divoký anjel, ktorá bola fenoménom televízneho vysielania na začiatku nového milénia a Markíza ju na obrazovky vrátila po dvadsiatich rokoch.

Divoký anjel s vysielaním okolo 16. hodiny už od letného návratu vystrelil do vysokých nadpriemerov, pričom pravidelne ďaleko prevyšoval sledovanosť nielen večerných premiérových telenoviel Doma, ale aj jej ostatných programov.

Podielovo sa vedel hýbať na úrovni aj 8 – 10 %, čím dokonca porážal ako ostatné menšie stanice, tak v niektorých dňoch aj hlavnú Joj, ktorej sa v týchto slotoch darí najmenej v celom dni.

Úspech poobedného Divokého anjela bol v priamom kontraste k sledovanosti hlavných večerných telenoviel, ktoré sa často nevedeli odlepiť od hranice jedného či dvoch podielových bodov.

Po necelom mesiaci trápenia v prime-time Doma ohlásila radikálnu zmenu.

Najslabší článok večerného programu – dramatickú sériu Zachránené životy, odsunula z hlavného vysielacieho času 20:30 do noci až na 23:30. Telenovela Láska, rozum, pomsta, ktorá chcela nadviazať na odľahčenejší žáner úspešnej Lásky na prenájom, ostala na svojom mieste s dvomi časťami o 21:30.

Markíza sa však rozhodla zariskovať a využiť mimoriadny úspech Divokého anjela na pozdvihnutie sledovanosti svojho večera.

Divokého anjela síce ponechala v pôvodnom čase o 16. hodine, zároveň ho však v „predpremiére“ pridala aj do kľúčového času na 19:30 a 20:30.

Doma sa po zmenách prepadla ešte viac

Doma si týmito zmenami prakticky nepolepšila, naopak, v sledovanosti sa oslabila.

Divoký anjel vo večerných časoch dosahuje podobnú aj dokonca slabšiu sledovanosť ako predtým vysielaný Dobrý doktor o 19:30, o 20:30 neprekračuje tieň predtým vysielaných Zachránených životov. V oboch slotoch sa Divoký anjel pohybuje na podpriemernej úrovni 1,5 – 2,5 %.

Sledovanosť nezlepšila ani Láska, rozum, pomsta, ktorá sa naďalej hýbe v okolí 1,5 – 3 %, Zachránené životy v noci stanici napriek premiére vôbec nefungujú, hýbu sa len okolo 1 %.

Doma sa však zároveň prepadla rekordná sledovanosť Divokého anjela popoludní.

Od programovej zmeny, ktorá nastala koncom septembra, sa Divoký anjel len počas prvých troch dní ešte hýbal na pôvodnej úrovni 7 – 8 %, následne sa začal prepadávať k úrovni 3 – 5 %. Popoludní už dokonca spadol aj k okoliu dvoch percent.

Doma si takto radikálnou zmenou programu večer nepomohla a popoludní o divákov prišla.

Kým predtým divákov od 19:30 lákala na iné telenovely a Divokého anjela sledovali jeho priaznivci po 16-tej, teraz divákov argentínskej telenovely stanica rozdelila do dvoch slotov. V prime-time sa jej tak iba obmenilo zloženie divákov a noví nepribudli.

 

Čítať viac...
Nahor