Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Viete prví

Markíza zachraňuje vianočný program: Po rokoch získala späť najväčšiu klasiku!

Najsledovanejšie slovenské televízie žrebovali klasiky pre rok 2024.

Aj keď do tohtoročných vianočných sviatkov ostávajú necelé dva mesiace, televízie už teraz myslia na tie budúcoročné.

Tradične uprostred jesene prebehol u našich českých susedov žreb klasických filmov, ktorých práva predávajú Národní filmovy archiv a Státní fond kinematografie.

Pod správou majú množstvo česko-slovenských titulov, vrátane tých absolútne najsledovanejších, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou televíznych sviatkov.

Prvý žreb prebehol v roku 2016 a postaral sa o férové rozdeľovanie televíznych klasík.

Celé roky práva na vysielanie najatraktívnejších titulov vlastnila na Slovensku iba Markíza, ktorá v posledných rokoch prišla o väčšinu z nich.

Za sedem rokov od zavedenia žrebu došlo na televíznom trhu k viacerým historickým okamihom, keď sa na konkurenčné obrazovky Joj či Jednotky RTVS po dekádach dostali filmy ako Tri oriešky pre Popolušku, Bol raz jeden kráľ, Princezná so zlatou hviezdou alebo S tebou ma baví svet.

Markíza okrem toho začala prichádzať aj o populárne filmy, na ktoré udržiavala práva mimo českého žrebu klasík.

Ku transparentnému rozdeľovaniu filmov pristúpil od roku 2017 aj Slovenský filmový ústav, od ktorého po prvýkrát získala Jojka práva na vysielanie Perinbaby. Tá sa vysielala na Markíze prakticky od jej vzniku v roku 1996, naposledy na jej obrazovke pôjde tento rok, Joj ju premiérovo na svojej obrazovke uvedie na Vianoce 2024.

Markíza taktiež prišla o najatraktívnejšie filmy, ktoré nakupovala od Českej televízie.

Už tento rok nemá k dispozícii legendárne Pelíšky, koncom minulého roka prišla aj o dve kultové komédie Ako vytrhnúť veľrybe stoličku a Ako poslať otecka do polepšovne. Aj v tomto prípade jej filmy prebrala Joj, ktorá ich bude mať k dispozícii aj v roku 2024.

 


Markíze sa rozpadáva vianočný program: Konkurencia jej vyfúkla ďalšiu kultovú klasiku!Čítajte →

Šťastie prialo Markíze

Tohtoročného žrebu českých klasík sa už tradične zúčastnili všetky tri najsledovanejšie televízie.

Filmy žrebovali pre vysielanie v roku 2024.

Bez prekvapenia najväčšiu pozornosť na žrebe pútali Tri oriešky pre Popolušku, ktoré spravidla skončia v rukách tej televízie, ktorá si vyžrebuje právo prvého výberu.

Po dvoch rokoch, kedy si „jednotku“ vytiahla RTVS, sa tentoraz šťastie usmialo na Markízu.

Tri oriešky pre Popolušku tak po štyroch rokoch mieria späť do rúk televízneho lídra, ktorý tak aspoň čiastočne zachráni budúcoročný štedrovečerný program.

V posledných rokoch totižto stabilnú trojičku Štedrého dňa na Markíze tvorili Perinbaba, Mrázik alebo klasická Popoluška a Pelíšky.

Televízii však od budúceho roka ostanú stabilné práva len na Mrázika a zvyšný program bude skladať aj v závislosti od toho, ako sa jej bude dariť na žreboch českých a slovenských klasík.

Joj si poistila vianočné hity

Majiteľa pre rok 2024 poznajú aj ďalšie dve najsledovanejšie vianočné klasiky.

Právo druhého výberu si tento rok mala vyžrebovať Joj, ktorá si aj vďaka tomu mohla vybrať najatraktívnejšiu voľbu po Troch orieškoch. Tou každoročne býva komédia S tebou ma baví svet, ktorú si Jojka takto poistila druhý rok po sebe

Jojka sa taktisto mala dostať aj k ďalšiemu vianočnému hitu Princezná so zlatou hviezdou, ktorý už neraz sledovanosťou prekvapil a býva medzi suverénne najsledovanejšími programami Vianoc.

Od roku 2020 sa netradične medzi klasiky vysielané vo vianočnom období zaradili aj letné komédie Slunce, seno…

Na žrebe sa televízie môžu dostať k prvej dvojici filmov z trilógie, druhý rok po sebe si ich poistila Markíza. Televízie pritom ani jeden z trojice filmov nemôžu prerušovať reklamou, nakoľko tento súhlas neudelil režisér Zdeněk Troška.

K filmom, ktoré musia televízie vysielať bez reklamy, patria aj Pyšná princezná či Bol raz jeden kráľ. Rozdeliť si ich mali Markíza a RTVS.

 

Čítať viac...
Nahor