Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Foto: ilustračné; zdroj: IG Michal Kovačič, TV Markíza

Aktuality

V zákulisí vzniká nová televízia! Hlavnou tvárou môže byť Kovačič, návrat chystá Dibáková

Napätá situácia na televíznom trhu opäť vyvrcholí vznikom nového projektu.

Na začiatku roka 1993 podalo približne 50 pracovníkov denníka Smena hromadnú výpoveď na znak odporu voči zásahom štátnej moci a tlaku, ktorý vyvrcholil odvolaním vedúcich pracovníkov denníka.

Do dvoch týždňov začali spoločne vydávať vlastný Denník SME, ktorý o dva roky pohltil aj pôvodnú Smenu a zaradil sa medzi najvplyvnejšie mienkotvorné médiá.

V roku 2007 odišlo zo spravodajskej redakcie Slovenskej televízie takmer 20 redaktorov, ktorí sa postavili vtedajšiemu riaditeľovi spravodajstva Jánovi Šmihulovi. Sťažovali si na zásahy do redaktorskej práce v prospech vtedajšej vládnej väčšiny.

O rok neskôr dal výpoveď aj v tom čase najdlhšie pôsobiaci redaktor televízneho spravodajstva Ján Petrovič, do dvoch rokov sa už obmenila väčšina spravodajskej redakcie STV. Správam STV sa súčasne kontinuálne prepadávala sledovanosť, naopak, posilňovať začala súkromná Joj s novou reláciou Krimi Noviny a hlavnými Novinami.

V roku 2008 z verejnoprávnej televízie odišiel taktiež moderátor O 5 minút 12 Braňo Závodský, ktorý vyhlásil, že sa v spravodajstve STV nepracuje nezávisle. Od roku 2010 moderuje vplyvnú rozhlasovú politickú diskusiu Braňo Závodský Naživo.

Na jeseň 2014 o celé vedenie spravodajskej redakcie aj mnoho redaktorov prišiel Denník SME.

Napokon až desiatky pracovníkov sa postavili na odpor voči vstupu finančnej skupiny Penta do vlastníckej štruktúry denníka a rozhodli sa odísť. Koncom roka 2014 odídenci zo SME založili vlastný projekt Denník N.

Partnerstvo s Pentou však SME-čku napokon nevydržalo. Keď finančná skupina v roku 2021 definitívne odišla z jeho štruktúr, zakladateľ denníka a šéf vydavateľstva Petit Press Alexej Fulmek to označil za víťazstvo a veľký mentálny krok pre redakciu.

Na jar 2018 sa opäť otriasala v základoch redakcia verejnoprávnej televízie.

Nový riaditeľ už vtedy RTVS urobil sériu personálnych zmien, po ktorých sa približne 60 zamestnancov telerozhlasu vzbúrilo a označilo atmosféru v RTVS za nepriateľskú. Vedenie reagovalo vyhadzovom štyroch externých reportérov. V máji už padali hromadné výpovede, ktoré sa rozhodlo podať 12 redaktorov, spoločne so Zuzanou Kovačič Hanzelovou. Tá sa následne stala silnou personálnou akvizíciou Denníka SME, v ktorom vedie vlastnú sériu videorozhovorov ZKH.

Ako alternatíva k existujúcim médiám zas napríklad v roku 2015 vznikol konzervatívny denník Postoj.

Na jeho založení či následnej činnosti sa podieľali viaceré mená z denníka Sme či časopisu .týždeň. Za svojej existencie do svojich radov Postoj získal zvučné posily – presunul sa doň niekdajší šéf investigatívcov v Aktualitách Marek Vagovič či bývalý komentátor Aktualít Dag Daniš – ten však z denníka po rozporoch s redakciou v roku 2022 odišiel. Do Postoja prestúpil tiež moderátor Michal Magušin, ktorý sa predtým zviditeľnil moderovaním televíznej politickej diskusie Na hrane na Joj.

História sa opakuje

Príkladov, ako turbulencie na mediálnom trhu vyústili do vzniku nových projektov či vplyvných programov, je viac.

Mnohými riadkami sa do histórie zapíše súčasný rok 2024, počas ktorého dochádza k zemetraseniu najmä v televíziách. Za sedem mesiacov na svojich miestach skončili už všetci moderátori hlavných televíznych diskusií Markízy, Joj a TA3, na jeseň majú skončiť aj tváre O 5 minút 12 čoskoro zrušenej RTVS. Viac v tomto článku.

 


Exodus televíznych moderátorov pokračuje: Do roka môžu skončiť tváre všetkých diskusií!Čítajte →

Napätá situácia od začiatku roka 2024 vládne v spravodajskej redakcii Markízy, ktorá sa dostala do interných sporov s novým vedením spravodajstva.

Postupne presiakli aj na verejnosť, až Pandorinu skrinku koncom mája otvoril Michal Kovačič v živom vysielaní Na telo. Tento týždeň dostal v televízii oficiálnu výpoveď, pričom sa na jeho stranu postavilo približne 120 redaktorov a spolupracovníkov Markízy.

Nemenej neistá je opäť atmosféra vo verejnoprávnej televízii.

Tá prejde od pondelka formálnymi aj personálnymi zmenami – RTVS sa po 13 rokoch zruší a nahradí ju nová STVR s novým vedením aj novými členmi kontrolných orgánov. Deklarovaným cieľom vládnucej politickej väčšiny je získanie dosahu na spravodajské vysielanie aj personálne nominácie. Viac v tomto článku.

Nová televízia

Divoké dianie v médiách má i tentoraz vyústiť do spustenia novej konkurencie.

Už niekoľko týždňov sa v kuloároch hovorí o postupných prípravách novej spravodajskej televízie, ktorá by mala svoje vysielanie začať poskytovať na Slovensku.

Po zákulisných špekuláciách sa otvorene k prípravám nového slovenského projektu prihlásila Daniela Drtinová, moderátorka a spoluzakladateľka televízie DVTV.

„Myslím, že už môžem prezradiť, že chystáme nový projekt na Slovensku,“ povedala vo vysielaní Českej televízie.

Práve o slovenskej pobočke DVTV sa hovorí už dlhší čas.

Projekt v Česku momentálne oslavuje 10 rokov, pričom aj za jeho vznikom stojí pôvodne turbulencia na mediálnom trhu. DVTV zakladali Daniela Drtinová s Martinom Veselovským, ktorí sa v roku 2014 rozhodli podať výpovede v Českej televízii. Medzi dôvodmi sa objavovali aj spory s vedúcimi pracovníkmi.

DVTV pôvodne vysielalo ako súčasť videobsahu spravodajského portálu Aktuálně.cz, od roku 2020 tvorcovia spustili vlastný platený web s rozšíreným obsahom.

Momentálne však už DVTV neostáva iba internetovým projektom a expanduje tiež do televízneho vysielania.

V roku 2023 bol na český trh uvedený televízny kanál DVTV Extra, ktorý exkluzívne do svojej ponuky zaradil operátor T-Mobile. Súčasťou vysielania sú nielen rozhovory Drtinovej a Veselovského, ale i produkcia rôznych youtuberov a internetových tvorcov.

Zároveň televízia tento mesiac získala licenciu na terestriálne vysielanie v Česku a chystá sa na väčšiu expanziu.

„Oslovujeme ďalších IPTV operátorov, aby sme sa rozširovali aj týmto smerom. Získali sme aj licenciu na terestriálne vysielanie (v Českej republike, pozn. red.), takže chystáme celoplošnú televíziu,“ potvrdila Drtinová pre ČT ďalšie plány u susedov.

Kto bude jej tvárou?

Pripravovaná slovenská verzia DVTV by tak nemusela ostať iba v internetovom prostredí.

Jej tvorcovia v Česku získavajú nové skúsenosti s prevádzkovaním televízneho kanála, pričom naďalej rozširujú spoluprácu s internetovými autormi, ktorých tvorbou napĺňajú televízny obsah. Nie je vylúčené, že podobnou cestou sa postupne vydajú aj na Slovensku.

Slovenská DVTV by pritom mohla získať podobne výrazné tváre, aké sa postarali o úspech projektu u susedov.

Nie je náhodou, že projekt vzniká v čase, kedy dochádza k turbulenciám na slovenskom mediálnom trhu a práve v DVTV by mohli nájsť uplatnenie hneď viaceré zvučné mená.

Do novej televízie by sa v prípade pokračujúceho napätia mohli presunúť aj niektoré tváre spravodajstva Markízy.

Nie je prekvapením, že sa špekuluje najmä o Michalovi Kovačičovi, ktorý bol ústrednou tvárou sporov s vedením televízneho lídra, u ktorého už navyše dostal oficiálnu výpoveď. Skončiť by mal do dvoch mesiacov.

„Po 16-tich rokoch opúšťam najlepší spravodajský tím na Slovensku, ale veľmi mu držím palce a nielen počas dvojmesačnej výpovednej doby, ale aj potom mu budem určite pomáhať akokoľvek bude potrebovať v boji za slobodu v médiách,“ napísal Kovačič na sociálnej sieti po tom, čo si prevzal výpoveď.

Očakáva sa, že jeho ďalšia kariéra bude spojená práve s novým projektom.

Do médií sa plánuje vrátiť jeho bývalá televízna konkurentka, niekdajšia moderátorka politickej diskusie Na hrane Jana Krescanko Dibáková. Tá priznala viaceré ponuky, medzi ktorými sa má rozhodovať.

„Nebudem sa pýtať, kde ťa budú môcť ľudia pozerať naďalej, asi to ešte nechceš hovoriť,“ poznamenal začiatkom mesiaca vo svojej diskusii na Dvojke publicista Michal Havran. Hostil v nej, okrem iného, moderátorov politických debát.

Dibáková sa však chce na obraz vrátiť od jesene.

„Mám nejaké ponuky, od septembra sa plánujem v tomto zmysle znovuzrodiť, hádam to vyjde,“ povedala v televíznej debate Večera s Havranom.

Doteraz však nepotvrdila, že by smerovala práve do DVTV.

Aktualizácia: Odhalené sú detaily novej televízie DVTV aj s menom prvého moderátora.

 


Nová televízia začne vysielať čoskoro! Potvrdené meno prvého moderátoraČítajte →

Naopak, namierené by do nej nemusel mať bývalý moderátor relácie V politike Richard Dírer.

V nedávnom rozhovore uviedol, že pripravovanú slovenskú pobočku televízie DVTV nevníma ako dostatočnú konkurenciu veľkým staniciam.

„Zároveň však platí, že online alebo sociálne siete zažívajú na Slovensku rozkvet. Asi sa pri internetovej televízii nebudeme baviť o 500- až 900-tisíc divákoch, ktorých malo Na telo, ale je dôležité, aby bolo v éteri kritické spravodajstvo a nezávislá žurnalistika,“ povedal pre Denník SME na začiatku mesiaca.

Čítať viac...
Nahor