Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: TV Markíza

Aktuality

Exodus televíznych moderátorov pokračuje: Do roka môžu skončiť tváre všetkých diskusií!

V priebehu viac ako pol roka na svojom mieste skončil už štvrtý moderátor hlavnej televíznej politickej debaty.

Aktuálne najznámejší moderátor politických televíznych diskusií na Slovensku definitívne odchádza zo svojho dlhoročného pôsobiska.

Michal Kovačič oznámil, že po 16 rokoch končí v televízii Markíza, ktorá mu doručila výpoveď.

„Po 16-tich rokoch opúšťam najlepší spravodajský tím na Slovensku, ale veľmi mu držím palce a nielen počas dvojmesačnej výpovednej doby, ale aj potom mu budem určite pomáhať akokoľvek bude potrebovať v boji za slobodu v médiách,“ uviedol na sociálnej sieti.

Dôvodom bolo vystúpenie Michala Kovačiča v živom vysielaní Na telo koncom mája, v ktorom kritizoval pomery v televízii a prehovoril o zásahoch vedenia do práce redakcie.

Kovačič podľa vlastných slov dostal výpoveď v rozpore so zákonom – nakoľko je predsedom odborového združenia, rozviazanie pracovného pomeru musia schváliť samotné odbory. Tie to však odmietli.

„Bez súhlasu odborov je (výpoveď, pozn. red.) neplatná, napriek tomu sa manažment rozhodol ísť cestou porušenia zákona. Za to, že som povedal vo verejnom záujme pravdu. Brániť sa voči tomu sa, žiaľ, dá už len súdnou cestou,“ napísal Kovačič.

 


Koniec po 16 rokoch: Michal Kovačič definitívne odchádza z Markízy! Čo bude s Na telo?Čítajte →

Exodus, aký nemá obdoby

Už na jeseň môže na televíznom trhu dôjsť k absolútne bezprecedentnej situácii.

Koniec Kovačiča v Markíze a tiež v diskusnej relácii Na telo je už štvrtým odchodom moderátora televíznej politickej debaty v krátkom čase a tretím iba v jednej sezóne.

Na svojich miestach za uplynulých sedem mesiacov pritom skončili už úplne všetci moderátori hlavných politických diskusií na súkromných staniciach.

Ešte v novembri 2023 najprv z relácie V politike TA3 odišiel Rastislav Iliev, v apríli toto roka po 22 rokoch ohlásila odchod z Jojky Jana Krescanko Dibáková. S tou na obrazovke skončila aj televízna relácia Na hrane.

V máji koniec oznámil druhý moderátor V politike Richard Dírer. V úplnom závere jarnej sezóny skončil Michal Kovačič z Na telo.

Nasledujú tváre O 5 minút 12

Nasledovná jesenná sezóna môže priniesť zemetrasenie takisto v poslednej televíznej debate, ktorá ostala zatiaľ nedotknutá.

Tentoraz už bude mať zmeny vo vlastných rukách politická moc, ktorej rozhodnutím bude do konca tohto týždňa zrušená verejnoprávna RTVS. Od 1. júla ju nahradí nová inštitúcia Slovenská televízia a rozhlas.

Zmena je len formálna – cieľom je okamžité ukončenie mandátu súčasného generálneho riaditeľa RTVS a taktiež kontrolného orgánu Rady RTVS. Viac v tomto článku.

 


RTVS po 13 rokoch definitívne končí! Machaj musí do pár dní odísťČítajte →

V centre politického záujmu je, prirodzene, spravodajstvo a politické relácie verejnoprávneho telerozhlasu, ktoré má čoskoro čakať v ich zázemí zemetrasenie.

Výraznými zmenami by pritom mala prejsť hlavná nedeľná diskusia O 5 minút 12, ktorá je na televíznom trhu najstabilnejšou politickou debatou. Aj v čase vysielania Na telo bola neraz najsledovanejšou na Slovensku.

Zároveň ide o jeden z najsledovanejších programov RTVS – v silnej časti sezóny si nedeľnú debatu zapína okolo 400 až 500-tisíc divákov v univerzálnej cieľovke. Je to viac divákov, ako v uplynulej sezóne sledovalo napríklad premiéry Milujem Slovensko.

Do hľadáčika koaličných politikov sa dostali obaja moderátori O 5 minút 12, ktorí by mali skončiť v priebehu tohtoročnej jesene.

Reláciu od roku 2019 moderuje Marek Makara, od novembra 2023 sa v kresle strieda s Martou Jančkárovou, ktorá sa k moderovaniu hlavnej televíznej diskusie vrátila po desiatich rokoch.

O ich konci na začiatku tohto mesiaca na verejnom stretnutí prehovoril poslanec za SNS Roman Michelko.

„V septembri a októbri už ‚Jančkárku‘ a Makaru neuvidíte,“ povedal pred fanúšikmi dezinformačného média, informoval Startitup.

Terčom najmä Jančkárová

V radikálnom voličskom jadre vládnej koalície najväčším útokom čelí hlavne Marta Jančkárová.

Venujú sa jej viaceré tváre koaličného tábora či jeho podporovateľov, moderátorka si už prešla aj vlnou najhrubších vyhrážok, ktorými sa musela zaoberať aj polícia.

V apríli tohto roka sa dostala priamo v živom vysielaní do sporu s dnes už bývalým podpredsedom parlamentu Ľubošom Blahom zo smeru, ktorý bol hosťom O 5 minút 12.

Blaha sa na moderátorku viackrát počas relácie obracal s narážkami na vedenie diskusie a jej profesionalitu, ako aj celej RTVS. V závere relácie odmietol rešpektovať jej moderovanie, po viacerých upozorneniach mu Jančkárová nechala stiahnuť mikrofón.

Podpredseda parlamentu sa moderátorke venoval na svojich sociálnych sieťach aj po relácii. Výstup z nej, aj Blahovu reakciu, následne kolovali po viacerých spriaznených stránkach, pričom na Jančkárovú sa zakrátko zo sociálnych sietí začala plaviť vlna vulgarizmov. Paradoxom je, že k poslednému stretu Blahu s Jančkárovou v relácii došlo pri téme nenávisti vo verejnom priestore.

Za moderátorku sa postavil Koordinačný výbor iniciatívy zamestnankýň, zamestnancov a externých spolupracovníkov RTVS, ktorý sa dôrazne ohradil voči konaniu podpredsedu parlamentu v relácii aj po nej.

„Ľuboš Blaha sa po odvysielaní relácie vyjadril, že aktuálna vláda „dostala jasný mandát na to, aby urobila poriadok v RTVS, pričom sa nepriamo vyhrážal moderátorke stratou zamestnania len preto, lebo v diskusii nekonala tak, ako by si to predstavoval,“ uviedol výbor.

Útokom a vyhrážkam čelila Jančkárová aj vo februári 2023, kedy sa chcel Ľuboš Blaha bez pozvania dostať do diskusnej relácie Sobotné dialógy. Moderátorka to odmietla, strana Smer ju pred budovou RTVS obvinila z cenzúry. Jančkárovej začali chodiť vyhrážky fyzickou likvidáciou, mučením, hromadným znásilnením či ublížením jej rodinným príslušníkom.

Čítať viac...
Nahor