Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: Vectonauta, Freepik, koláž MB

Aktuality

RTVS po 13 rokoch definitívne končí! Machaj musí do pár dní odísť

Parlament schválil zrušenie Rozhlasu a televízie Slovenska a založenie nového média.

1. januára 2011 počas vlády Ivety Radičovej došlo k spojeniu verejnoprávnej televízie a rozhlasu a založeniu spoločného verejnoprávneho média Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS). Po necelých 13 rokoch bude táto inštitúcia minulosťou.

Národná rada SR na dnešnom rokovaní schválila na návrh štvrtej vlády Roberta Fica zrušenie RTVS a vznik novej inštitúcie Slovenskej televízie a rozhlasu (STVR), ktorá ju nahradí. Stane sa tak v expresne krátkom čase – už o 10 dní v pondelok 1. júla 2024.

Veľkému administratívnemu kroku, ktorý si vyžiada ďalšie zmeny loga, staničnej grafiky, všetkých komunikátov či formálnych dokumentov, nezabránili ani protesty zamestnancov RTVS, veľká kritika verejnosti či odbornej obce.

Machaj: Je to čierny deň

Rušenie RTVS je mocenským krokom so snahou ovládnuť vysielanie spojeného telerozhlasu.

Jedným z hlavných dôvodov založenia novej inštitúcie STVR a zániku RTVS je predčasné ukončenie mandátu generálneho riaditeľa Ľuboša Machaja, ktorého funkčné obdobie trvá do prvej polovice roka 2027.

Vládna moc ho zrušením celej inštitúcie odstráni z čela telerozhlasu bez toho, aby na to musela hľadať zákonné dôvody.

Aj viacerí predstavitelia súčasnej koalície vytrvalo na Ľuboša Machaja útočili a vyhlasovali, že „musí skončiť“. Rovnako tak prezentovali ambíciu manažovať spravodajské vysielanie telerozhlasu a dostať doň aj alternatívne názory. Tie sa pritom mnohokrát opierajú aj o alternatívne fakty.

Ľuboš Machaj v reakcii na prijatý zákon vyhlásil, že 20. jún 2024 sa stal čiernym dňom pre verejnoprávnosť na Slovensku.

„Je to čierny deň pre nezávislý verejnoprávny priestor na Slovensku. Je to čierny deň pre mediálny priestor na Slovensku. A je to čierny deň pre občiansku spoločnosť na Slovensku. Je smutné, že 35 rokov po novembri ’89 sa ukazuje, že tento štát držia vo svojich rukách politici a oligarchovia, a tí určujú budúcnosť Slovenska,“ uviedol v stanovisku.

Vedenie RTVS vôľu parlamentu rešpektuje, naďalej však zdôrazňuje riziká nového zákona.

„Schválená podoba nového zákona má množstvo nedostatkov, ktoré môžu mať negatívny dopad na poskytovanie služieb občanom zo strany verejnoprávnych médií v najbližších mesiacoch,“ napísala v reakcii RTVS.

Ako bude vysielať?

Veľkou otázkou je, ako bude vyzerať vysielanie novej STVR od jej vzniku 1. júla 2024.

Od tohto dňa má RTVS skončiť, televízia ani rozhlas sa však nepripravuje napríklad na zmenu identity svojich okruhov. Je prakticky isté, že telerozhlas prestane vo svojej komunikácii používať ikonickú dvojbodku, ktorá iritovala najmä politikov zo Slovenskej národnej strany. Je však otázne, kedy nový vizuál pre STVR vznikne.

„Zákon dostačujúcim spôsobom nerieši prechodné obdobie, v ktorom bude inštitúcia bez generálneho riaditeľa a kontrolného orgánu Rady STVR, pod vedením štatutára, ktorého právomoci budú značne obmedzené. Je potrebné zdôrazniť, že zákon sa nezaoberá systémovým riešením procesov súvisiacich s prechodom na novú inštitúciu v oblasti administratívy, ekonomického a finančného riadenia, zmenu vizuálnej aj zvukovej identity inštitúcie a televíznych a rozhlasových programových služieb,“ uvádza v stanovisku RTVS.

Logá RTVS tak môžu vo vysielaní svietiť aj po tom, čo zanikne, bizarne už na obrazovke novej inštitúcie.

Nakoľko dňom vzniku novej inštitúcie skončí aj celé vedenie RTVS, televízii a rozhlasu tiež dočasne bude chýbať časť manažmentu.

„Neurčenie presných procesov v rámci zmeny RTVS na STVR v kombinácii s absenciou plnohodnotného vedenia môže viesť k destabilizácii inštitúcie, ohrozeniu výroby, spomaleniu fungovania spoločnosti v tomto období. Nejasné sú kompetencie a úlohy novovzniknutej Etickej komisie, čo dáva priestor pre obavy z možných zásahov tohto poradného orgánu Rady STVR do vysielania, dramaturgie a najmä nezávislosti verejnoprávnych médií,“ upozornilo vedenie pod Ľubošom Machajom.

Čo sa mení

Formálne zrušenie inštitúcie prinesie súčasnej vláde možnosť zmeniť nominácie v kontrolných radách televízie a rozhlasu.

Prijatý zákon zakladá Radu STVR, mandáty tak zaniknú aktuálnej rade kontrolujúcej činnosť RTVS.

Rada STVR bude mať 9 členov – traja budú navrhovaní ministerstvom kultúry, jeden navrhne ministerstvo financií a 5 členov navolení parlament, v ktorom má vládna moc väčšinu. Nad kontrolným orgánom STVR tak získa absolútnu kontrolu.

Mení sa voľba riaditeľa telerozhlasu, ktorého bude po novom voliť práve Rada STVR. Z návrhu zákona vypadla možnosť, že by mohla rada riaditeľa odvolať bez udania dôvodu, ktorá bola v rozpore s európskymi zákonmi. Nový šéf STVR bude volený na 6 rokov.

Z návrhu zákona o STVR vypadlo tiež ostro kritizované založenie Programovej rady, kritikmi nazývanej aj cenzorský orgán.

Nahrádza ho však nová etická komisia ako poradný orgán, do ktorého budú nominantov navrhovať zástupcovia cirkvi, samosprávy, Slovenská akadémia vied, Matica slovenská, organizácie, ktoré zastupujú zdravotne postihnutých, či olympijský výbor. Etická komisia bude mať 10 členov.

Nová verzia zákona počíta s výrazným navýšením reklamy vo vysielaní verejnoprávneho telerozhlasu, ktoré má zabezpečiť zvýšenie financovania.

Čítať viac...
Nahor