Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Foto: ilustračné, zdroj: RTVS

Nové projekty

Nová televízia začne vysielať čoskoro! Potvrdené meno prvého moderátora

Slovenská pobočka DVTV sa pripravuje na spustenie.

Parlamentné voľby na jeseň 2023 a následný vývoj v slovenských médiách spustil proces vzniku nového projektu, ktorý sa v Českej republike už jedenásty rok teší vysokej popularite.

Internetová televízia Daniely Drtinovej a Martina Veselovského DVTV vznikla v roku 2014 po tom, čo obaja moderátori podali výpovede v Českej televízii a založili vlastný projekt. O desať rokov neskôr sa s ním po prvý raz dostali aj do klasického lineárneho vysielania s televíznym kanálom DVTV Extra, pričom sa aktuálne pripravujú na expanziu s prevádzkovaním celoplošnej televízie dostupnej v terestriálnom vysielaní či u súkromných operátorov.

Slovenská pobočka DVTV stojí len na začiatku svojej cesty.

Jej prípravy sa stali realitou v priebehu tejto jari, pričom pri svojom rozbehu bude svoj obsah stavať na exkluzívnych rozhovoroch na platenej online platforme.

K podobnému modelu sa postupne prepracovala aj česká DVTV, ktorej originálne rozhovory boli pôvodne súčasťou videosekcie spravodajského portálu Aktuálně.cz.

Prvý moderátor a zakladateľ

Značka DVTV je postavená na dvojici silných moderátoroch, pričom na Slovensku spoznala svoje prvé meno.

Pod slovenskú verziu sa ako prvý podpíše dlhoročný moderátor verejnoprávnej Slovenskej televízie Miroslav Frindt. Stane sa jednou z dvoch hlavných tvárí.

„Online televízia je založená na tvárach. V Čechách sú to Daniela Drtinová a Martin Veselovský, u nás to budem ja a ešte niekto iný,“ povedal pre Denník SME Frindt.

V zákulisí sa už dlhšie špekuluje, že by práve do novej televízie mohol zamieriť aktuálne najpopulárnejší moderátor politických diskusií Michal Kovačič. Od septembra nebude viazaný zmluvou v Markíze, v ktorej dostal minulý mesiac výpoveď.

Svoj návrat zároveň avizuje ďalšia moderátorka politických debát Jana Krescanko Dibáková, ktorá v Jojke skončila ešte v apríli tohto roka.

„Nehovoril som s nimi, ale sme otvorení rozhovorom o akejkoľvek spolupráci,“ vyjadril sa Frindt.

Skončil po 25 rokoch

Miroslav Frindt odišiel z verejnoprávnej televízie koncom júna. Jej súčasťou bol od roku 1999.

V rámci pravidelnej relácie Interview na spravodajskej televízii :24 bol jeho posledným hosťom symbolicky odchádzajúci riaditeľ Ľuboš Machaj – obaja tak zažili na televíznej obrazovke RTVS derniéru.

Miroslav Frindt v relácii Interview :24 (zdroj: RTVS)

Frindt otvorene kritizoval snahy súčasnej vládnej koalície ovládnuť vysielanie Slovenskej televízie, zároveň však nebol spokojný s tým, že ho vedenie spravodajstva ako moderátora odstavilo z nosných programov.

„Áno, trochu mi to pomohlo v rozhodovaní, ale nebola to hlavná príčina. O odchode z RTVS som uvažoval už vlani v novembri, keď sa zmenila politická situácia,“ priznal v aktuálnom rozhovore.

Frindt pritom vydržal v televízii za rôznych vedení.

V minulosti pôsobil aj ako vedúci domáceho spravodajstva a publicistiky, dočasne bol dokonca poverený riadením celej spravodajskej sekcie a rozbiehal plnohodnotné denné vysielanie spravodajského kanála :24.

Kedy nová televízia odštartuje

Vzniku slovenskej DVTV predchádzali mesiace rozhovorov s jej pôvodnými tvorcami.

„Danielu Drtinovú z DVTV poznám dvanásť rokov, tak som sa jej opýtal, či môžem za ňou prísť a či mi povedia, čo obnáša taká internetová televízia. (…) Po dlhých mesiacoch rozhovorov, rokovaní, prepočtov, rozhovorov sme sa nakoniec dohodli a som rád, že mi dôverujú,“ uviedol pre SME.

Financovanie zabezpečí výlučne podpora divákov – projekt tak bude závislý od úspešnosti a počtu predplatiteľov. Výška predplatného má byť v „jednotkách eur“.

Uvedenie televízie bude sprevádzať spustenie crowdfundingovej kampane, ale tiež výrazné marketingové promo v online, prostredníctvom teasrov či billboardov.

Nová televízia ponúkne pri svojom rozbehu výlučne rozhovory. Objaviť sa v nich majú aj hostia s okrajovými názormi.

„Len rozhovory. Presne také, aké robia Daniela s Martinom v Česku. Platforma má obsahovať viaceré názory, aj také menej prijateľné. Samozrejme, nehovorím o konšpirátoroch, ale možno o nejakých netypických názoroch, alebo o okrajových pohľadoch na niektoré veci,“ hovorí Frindt.

Slovenská DVTV pritom prvé rozhovory ponúkne už toto leto.

Podľa Miroslava Frindta sú v hre aktuálne dva termíny – polovica tohto mesiaca so štartom od 15. júla alebo druhá polovica leta so začiatkom 1. augusta.

Crowdfundingová kampaň, v ktorej verejnosť bude môcť finančne podporiť rozbehnutie nového projektu, by tak mala byť spustená súčasne s uvedením prvého videoobsahu.

Čítať viac...
Nahor