Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Exkluzívne

Už tento rok môžu na Slovensku odštartovať dva veľké športové kanály! Od najväčších televízií

Popularita športových prenosov na Slovensku stále stúpa, pre tradičné televízie sa stávajú stále dôležitejším artiklom.

Televízny trh so športovým obsahom sa v ostatnom období mimoriadne rozšíril.

Stále atraktívnejší šport, ktorý sa stáva čoraz silnejším motívom sledovania klasickej televízie, sa stal strategickým prvkom v ponuke viacerých operátorov, ktorí vytvorili priamo vlastné športové stanice výhradne pre svojich predplatiteľov. Iba pre nich tak získali exkluzívne práva napríklad na prenosy britskej Premier League či dokonca Ligy majstrov, ktorá ešte donedávna bežala pre všetkých na verejnoprávnej obrazovke.

Pre väčšinu divákov, ktorí nie sú predplatiteľmi operátorov s vlastnými športovými kanálmi, sa tak v ostatnom období ponuka priveľmi nerozšírila. V niektorých prípadoch práve naopak.

Pre slovenských divákov popri verejnoprávnej televízii sú najsledovanejšími kanálmi stanice Eurosportu a Sport TV, u mnohých operátorov je príjemným bonusom pre divákov dostupná česká verejnoprávna športová stanica ČT Sport.

Už čoskoro by však záujem o športové prenosy mohli aj na Slovensku saturovať nové celoplošné kanály, ktoré navyše vzídu od najväčších slovenských televízií.

Ako je už známe, svoju novú stanicu Šport dlhodobo pripravuje verejnoprávna RTVS, ktorá sa tak chystá na druhý pokus s vlastným športovým kanálom.

Po nezdare so športovou Trojkou z rokov 2008 – 2010 si dala televízia za cieľ pripraviť udržateľný koncept, ktorý bude obsahovo postavený na najväčších prenosoch slovenského športu, podpore slovenských športovcov aj z dosiaľ menej známych súťaží, no rovnako sa chce sústrediť na osvetu ohľadom zdravého životného štýlu a vedenie verejnosti k športu.

Štvrtý televízny okruh RTVS v podobe športovej stanice plánovala televízia odštartovať už vlani pri príležitosti Letných olympijských hier v Tokiu. Pri rovnakej udalosti štartovala aj v spomínanom roku 2008 Trojka, kedy sa LOH uskutočnili v Pekingu.

Po náročnom vlaňajšom roku sa predbežné odhady RTVS ohľadom spustenia novej stanice Šport presunuli do obdobia polovice tohto roka. Závisí to od toho, čo bude s koronou, ale aj od toho, ako na tom budeme s peniazmi,” povedal vlani pre Denník N generálny riaditeľ RTVS, Jaroslav Rezník.

Stanica Šport by sa tak mala spustenia dočkal buď pri presunutej letnej olympiáde, ktoré sú zatiaľ naplánované od 21. júla 2021 alebo už o dva mesiace skôr v máji pri príležitosti Majstrovstiev sveta v hokeji, ktoré sa môžu pre zmeny v organizácii presunutého turnaja ešte stále konať opäť aj na Slovensku. Práve odštartovanie športového kanála počas MS v hokeji v domácom prostredí bolo snom viacerých v RTVS. Začiatok presunutých hokejových majstrovstiev je naplánovaný na 21. mája 2021.

Niekoľko odkladov spustenia športovej stanice RTVS jej však môže už čoskoro zároveň priniesť aj novú konkurenciu.

Iba na konci minulého roka vytvorenie vlastného športového kanála nevylúčil obchodný riaditeľ komerčnej skupiny Joj, Martin Heržo, nakoľko televízia začala v poslednom období s nákupom veľkého balíka športových práv.

Heržo pripustil, že by vlastný športový kanál mohol vzniknúť v prípade, že komerčná skupina získa aj ďalšia práva a vytvorí tak dostatočný základ pre obsahové naplnenie takejto stanice.

Podľa najnovších informácií by nový športový kanál Joj mohol dostať skutočne zelenú.

Televízna skupina s vôbec najväčším počtom staníc v ponuke by pritom s ďalšou stanicou mohla vyrukovať aj tento rok, kedy jej začnú bežať práva na viaceré zimné športy.

O myšlienke športovej stanice totiž Joj začala verejne hovoriť iba pár mesiacov po tom, čo zrealizovala nákup mimoriadne atraktívneho balíka práv. Okrem najväčšej akvizície, prenosov Majstrovstiev sveta v hokeji, ktoré bude ale vysielať až od roku 2024, televízia získala práva tiež na prenosy alpského lyžovania, a teda aj na disciplíny s Petrou Vlhovou.

Práva na alpské disciplíny pritom Joj začne vlastniť už od najbližšej sezóny 2021/2022, ktorá odštartuje tento rok na jeseň. 

Pokiaľ s prenosmi nebude počítať napríklad pre posilnenie menšej stanice Joj Plus, ako to robila v prípade športových prenosov doteraz, môže potom s takýmto obsahom prísť práve na novom kanáli. Alpská sezóna štartuje spravidla na konci októbra.

Naopak, o výrazné športy so slovenskou účasťou príde už čoskoro RTVS.

Prenosy s Petrou Vlhovou patria medzi najsledovanejšie programy víkendového vysielania, prenosy Majstrovstiev sveta v hokeji zas k suverénne najsledovanejším televíznym programom na celom trhu. Práve na najsledovanejších prenosoch slovenských športovcov chcela verejnoprávna televízia dlhodobo stavať, a to aj pri novom kanáli.

S nárastom popularity športových prenosov však rastie aj ich cena, ktorá v prípade niektorých líg dosiahla už astronomické hodnoty. Aj to je dôvodom, prečo sa niektoré športy z voľne dostupných staníc presunuli na platené kanály u výhradne jedného operátora, ktorý na takomto obsahu môže stavať svoj biznis model. Niektoré športy sú tak pridrahé už aj pre komerčné celoslovenské stanice.

Joj už teraz ťaží zo spomínaného nákupu práv, keď posilnil obsah internetovej televízie Huste.tv. Práve dlhoročná športová značka Joj sa môže stať základom aj pre nový televízny kanál, ktorej povýšenie do lineárneho vysielania by výrazne zvýšilo jej povedomie a silu do ďalších rokov. Televízia pod značku Huste nakoniec presunula aj svoje športové online spravodajstvo.

Samotné internetové Huste by sa k tomu malo stať platformou pre online sledovanie aj najväčších športových prenosov, na ktoré práva vlastní Joj. Rovnako tak sa dá očakávať, že podobným spôsobom posilní svoju staničnú mobilnú aplikáciu TV JOJ, cez ktorú by mohli byť prenosy dostupné v rámci mobilných platforiem. Je tomu tak už aj pri doterajších prenosoch, ktoré dosiaľ bežali len na Huste.

Čítať viac...
Nahor