Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Zaujímavosti

RTVS spúšťa športový kanál, predbehne komerčnú JOJ! Vieme, kedy najskôr odštartujú obe stanice

Odkladaný štart novej športovej celoplošnej stanice sa stane realitou v najbližších týždňoch.

Minulý rok mala RTVS s veľkými očakávaniami spustiť v poradí štvrtý televízny okruh, s ktorým plánovala reštartovať projekt vlastnej športovej stanice.

Prípravy nového športového kanála smerovali k spusteniu v rámci jedného z troch najväčších sviatkov naplánovaných na minulý rok – MS v hokeji, futbalového EURA, resp. letnej olympiády, pričom práve spustenie uprostred leta s olympijskými hrami sa malo stať aj realitou.

Koronakríza však zastavila organizáciu všetkých športových podujatí, a teda aj spustenie samotného kanála RTVS Šport.

Reštartované prípravy spustenia nového športového kanála RTVS sú už pritom opäť vo finále.

Minulý rok generálny riaditeľ RTVS, Jaroslav Rezník, podmienil spustenie stanice finančnou situáciou, ktorú pandémia aj v telerozhlase zhoršila. Nevylúčil však odštartovanie nového kanála súčasne s Majstrovstvami sveta v hokeji, ktoré sa však začínajú už o dva týždne v piatok 21. mája.

K tomuto termínu však RTVS svoju stanicu spúšťať, podľa všetkého, nebude.

Ako informoval portál Živé.sk, telerozhlas aktuálne informoval operátorov o zaradení testovacieho vysielania novej stanice Šport, ktoré majú očakávať v priebehu 17. až 20. mája. K samotnému spusteniu stanice by podľa portálu malo dôjsť až v priebehu nasledovných týždňov.

„Športový program RTVS bude dostupný cez anténu v rámci DVB-T vysielania – vo verejnoprávnom a 1. multiplexe. Či bude cez anténu v HD kvalite, nevedno. Zároveň bude stanica šírená aj operátormi. RTVS Šport bude šírený na satelite Astra 3B, odkiaľ poskytuje služby Skylink. Rokovania o zaradení budú nasledovať. Očakáva sa však, že program pridajú mnohí hráči – bude pre nich bez poplatku,“ uviedol portál.

RTVS by pritom nový kanál predsa len mohla spustiť ešte pred letnou olympiádou.

Športová stanica RTVS by svoj ostrý štart mohla naplánovať ešte na začiatok druhého veľkého športového sviatku – Majstrovstiev Európy vo futbale, ktoré začínajú v sobotu 12. júna a potrvajú do 12. júla.

Dôvodom by mala byť najmä účasť slovenskej reprezentácie na šampionáte, ktorá dopyt po televíznych prenosoch výrazne zvýši. Pri snahe o rozšírenie povedomia o novej stanici a dopyte po jej vysielaní ide o významnú príležitosť, RTVS pritom bude mať ambíciu odvysielať v lineárnom vysielaní čo najviac futbalových duelov z turnaja.

Zároveň RTVS priznala, že svoj nový kanál bude chcieť významným spôsobom stavať na imidži domova slovenského športu.

Práve futbalové EURO pritom bude komerčne výrazne atraktívnejšie na imidžové spustenie novej stanice, než olympijské hry. Stane sa tak najmä v kontexte zriedkavej účasti Slovákov na najväčších futbalových turnajoch sveta.

Samotné Letné olympijské hry v Tokiu sú naplánované od piatka 23. júla do 8. augusta. Nová stanica RTVS tak začne vysielať najneskôr v prvej polovici leta.

Verejnoprávna televízia pritom pri spustení svojej novej športovej stanice predbehne komerčnú Joj.

Práve tá v ostatných mesiacoch začala s výrazným nakupovaním športových práv, medzi ktoré budú už od najbližšej jesennej sezóny patriť aj preteky alpského lyžovania s Petrou Vlhovou či od roku 2024 kompletné prenosy Majstrovstiev sveta v hokeji.

Najväčší nákup športových práv televíznou dvojkou na Slovensku má taktiež vyústiť do spustenia novej celoplošnej stanice, o ktorej sa, paradoxne, hovorilo v najskoršom termíne už od júna.

Joj by však nakoniec svoj športový kanál mohla smerovať do obdobia po letných prázdninách.

Odštartovať by tak podľa prvých informácií mohol v druhej polovici roka, kedy sa začnú rozbiehať nové sezóny športových súťaží. Joj z hromadne nakúpených práv vysiela prenosy už teraz, zatiaľ ich však uvádza výhradne na online platformách – internetovej televízii Huste a televíznej aplikácii Joj.

Čítať viac...
Nahor