Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: RTVS

Pikošky

Pečie celé Slovensko je na konci: Nová séria ohrozená, pokračovanie môže dostať stopku!

Pekárska šou je aktuálne najsledovanejšou na Slovensku, tretia séria je napriek tomu neistá.

Druhá séria Pečie celé Slovensko je na konci.

RTVS sa adaptáciou celosvetovo úspešného formátu The Great British Bake Off trafila do čierneho, keď sa už vlani s prvou slovenskou sériou trafila do čierneho a diváci si okamžite vyžiadali pokračovanie.

S druhým ročníkom prišla televízia hneď po roku túto jeseň, kedy sa Pečie celé Slovensko opäť stalo najsledovanejšou šou sezóny a suverénne predbehlo všetky ostatné šou programy na trhu.

Vo finále 2. série dokonca zlomilo všetky rekordy najsledovanejšou epizódou v histórii.

Šou spoznala historicky druhého slovenského víťaza, po prvom šampiónovi Miňovi Macuľovi sa majsterkou pekárkou 2. série stala Lucia Gyenesová. Vo finále o titul s ňou bojovali Jana Baňáková a Anna Borošová.

Vlajková loď pre niekoľko sezón

Ešte minulý rok počas vysielania úvodného ročníka bolo zrejmé, že v prípade udržania úspechu šou sa Pečie celé Slovensko môže stať rovno pravidelným formátom RTVS.

Samotná televízia to potvrdila okamžitou prípravou novej série pre tento rok, ktorú nakrúcala opäť na konci jari.

Pravidelnú výrobu nových sérií naznačoval aj režisér šou, Jeffo Minařík.

Vlani v rozhovore pre  Stratégie uviedol, že Pečie celé Slovensko bude pre RTVS vlajkovou loďou po dobu niekoľkých sezón podobne, ako tomu je vo viacerých krajinách ako vo Francúzsku, Taliansku či domácej Veľkej Británii.

Originálna britská verzia sa bez prestávky každoročne realizuje už od roku 2010 a dosiaľ tak ponúkla 13 sérií.

Tretia séria neistá

Napriek pokračujúcemu úspechu a nadpriemernej sledovanosti to s budúcnosťou Pečie celé Slovensko dnes nemusí byť ružové.

Aj keď diváci automaticky očakávajú pokračovanie šou hneď na budúcu jeseň, rozhodnutie doteraz nepadlo.

„Je to najúspešnejší formát, ktorý máme, v nedeľu je Jednotka lídrom na trhu. Aj divácke reakcie sú pre nás veľmi pozitívne, či budúci rok pôjde, o tom teraz rokujeme,“ uviedol pre Denník N generálny riaditeľ RTVS, Ľuboš Machaj.

Problémom sú opäť financie, ktoré môžu zastaviť prípravu novej tretej série Pečie celé Slovensko pre rok 2023.

„Je to pomerne nákladné,“ pokračuje Machaj.

Šou patrí medzi najdrahšie na trhu, prvá séria stála RTVS celkovo 1,4 milióna eur. Jedna epizóda po zohľadnení rôznych nákladov vyšla na približne 120-tisíc eur s DPH. Na podobnú sumu vyšla jedna epizóda aj pri tohtoročnej druhej sérii.

RTVS sa pritom aktuálne trápi s financiami.

Inštitúcii hrozí rozpočtové provizórium.

Dodnes nemá vykryté všetky výnimky z platenia koncesií ako aj nové povinnosti, ktoré televízii vyplývajú z prijatia novely o mediálnych službách. Rovnako trpí na dlhoročne nevalorizovanú výšku koncesií.

Z dôvodu nedofinancovania vedenie otvorene hrozí pokračujúcim trendom rušenia televíznych kanálov, ktorý definitívne odštartovalo na konci novembra ukončením vysielania archívnej Trojky.

Bez garancie finančných zdrojov nie je možné nastaviť rozpočet RTVS na rok 2023. Ide o problém, ktorý si vyžaduje systémové riešenie, ale je dlhodobo odsúvaný. Ministerstvo kultúry navrhuje ako riešenie legislatívnu zmenu Zákona o RTVS. V súčasnej vládnej situácii, je však takáto zmena behom na dlhé trate a pre nás je kľúčové rýchle riešenie. V opačnom prípade budeme môcť plniť len tie záväzky, ktoré nám ukladá zákon a budeme musieť výrazne obmedziť programovú ponuku RTVS,“ uviedol prednedávnom Machaj. 

Prednosť môže dostať nový seriál

Ten tak aktuálne zvažuje, ktoré programy dostanú na obrazovke prednosť.

Už v minulosti pritom ohlásil, že sa chce viac zamerať na dramatickú tvorbu na úkor zábavných programov, ktorých je na obrazovke Jednotky vôbec najviac spomedzi všetkých veľkých televíznych staníc na trhu. Naopak, RTVS vyrába suverénne najmenej seriálov.

„Bol by som rád, keby sme do vysielania dostali aj nové seriály. Teraz sa dokončuje seriál Niekde v Európe, ten by mal ísť budúci rok a dúfam, že sa nám to podarí,“ dodal aktuálne pre Denník N. Viac o seriáli Niekde v Európe v tomto článku.

Aj v tomto prípade o osude seriálu rozhodnú financie.

Pokiaľ by stalo vedenie pred voľbou, či si vybrať medzi seriálovou novinkou z 30. rokov minulého storočia alebo treťou sériou Pečie celé Slovensko je zrejmé, že prednosť dostane dramatická tvorba.

Tej zábavnej chce RTVS ponúkať aj naďalej nadpriemerne.

Rovno pre jar 2023 verejnoprávna televízia potvrdila druhý rok po sebe šou Milujem Slovensko, ktorú v minulosti vysielala len počas jesenných sezón. Naopak, chýba vedomostná šou Čo ja viem.

Plynule v jarnom vysielaní bude pokračovať aj sobotná zábava Záhady tela a Neskoro večer, vo štvrtky navyše pribudne novinka Hit roka pri príležitosti 30. výročia samostatnosti Slovenska. Viac o novinke v tomto článku.

 

Čítať viac...
Nahor