Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Nové projekty

Oživí legendárny Hit storočia? Pečie celé Slovensko od januára vystrieda veľká novinka!

Verejnoprávna televízia aj na jar pripravuje tri večerné šou. Miesto nedeľného pečenia uvedie novinku, názvom nadviaže na fenomén roka 2007.

Iba prednedávnom sme vás exkluzívne informovali o pripravovanom veľkom oživení niekdajšej zoznamovacej šou Nevesta pre milionára, ktorá dodnes drží rekord ako najsledovanejšia televízna zoznamka v histórii slovenského vysielania.

Markíza sa k nej vráti po 17 rokoch od jej prvého vysielania, keď pre rok 2023 už nakrútila novú sériu, ktorú odvysiela pod novým názvom Ruža pre nevestu. Po dlhom čase sa taktiež budúci rok v slovenskej verzii na obrazovky vráti známa reality šou Áno, šéfe. Viac v tomto článku.

Novinka po Hite storočia či Legendách popu

Na mimoriadne známy formát si tentokrát spomenula verejnoprávna RTVS.

Tá v priebehu tejto jesene začala s prípravou novej hudobno-zábavnej šou Hit roka, ktorú chce na obrazovky priniesť na jar 2023. S nakrúcaním chce začať už v priebehu decembra.

Novinka pritom nadväzuje na také úspešné šou akými boli Legendy popu alebo Hit storočia, na ktorý sa nová šou názvom nápadne podobá.

Hit storočia bol doslova fenoménom televízneho roka 2007. Diváci v priebehu ôsmich základných kôl vyberali najväčší hit spomedzi 56 piesní, pričom jednotlivé kolá boli rozdelené podľa časových období – šou začínala piesňami z 30. až 50. rokov a následne postupne prechádzala ďalšími desaťročiami. Všetky kolá, vrátane troch semifinále a samotného finále, prebehli naživo.

Sledovanosťou Hit storočia mimoriadne bodoval, jeho priemerný podiel na trhu dosiahol 40 % v univerzálnej skupine 12+. Sledovanosť sa postupne dvíhala od štartu smerom ku finále, ktoré sledovalo až 758-tisíc divákov.

Pre veľký úspech STV na Hit storočia okamžite nadviazala spin-offom Môj najmilší hit, ktorý už skôr pripomínal talentovú šou. Tešil sa pritom podobne rekordnej sledovanosti. Viac na konci článku.

Nahradí ukončené Zlaté časy

RTVS by po 16 rokoch mohla priniesť nový spin-off Hitu storočia.

Aj Hit roka totižto bude veľkou štúdiovou šou pred početným publikom, v ktorej sa budú striedať viaceré známe tváre a znieť najväčšie slovenské hity. S nakrúcaním tentokrát verejnoprávna televízia počíta v predstihu a šou sa tak nebude odohrávať v priamom prenose.

Kým Hit storočia mapoval hudobnú scénu za takmer jedno storočie, novinka Hit roka bude zameraná na obdobie od vzniku samostatnej Slovenskej republiky.

Nová šou je podľa našich informácií náhradou za ukončenú reláciu Zlaté časy, ktorú RTVS zrušila krátko po úmrtí Milana Lasicu. Ten bol dlhoročným pravidelným hosťom relácie.

Práve tomu by mala byť prispôsobená aj podoba novej šou, ktorá sa môže pokúsiť ťažiť z niekdajšieho úspechu Hitu storočia.

RTVS totižto stavila na rovnakých tvorcov, keď výrobu novinky zverila produkčnej spoločnosti Maya. Tá stála ako za Hitom storočia, tak za jeho prvým spin-offom Môj najmilší hit. Budúci rok zrealizuje aj druhý spin-off Hit roka. V minulosti pre STV pripravila tiež Legendy popu, Poštu pre teba či Zlaté časy.

Hit roka by mohol aj dramaturgiou pripomínať práve Zlaté časy.

Mapovať bude najdôležitejšie okamihy a udalosti jednotlivých rokov od vzniku samostatného Slovenska, chýbať nebudú ani ukážky z filmov a najväčšie hudobné hity.

Šou Hit roka vzniká pri príležitosti 30. výročia vzniku samostatnej Slovenskej republiky.

Ide tak o ďalší spomienkový program, ktorý RTVS uvádza v reakcii na významné výročie.

Aj Zlaté časy štartovali pri príležitosti 60. výročia Slovenskej televízie, po ukončení relácie o päť rokov neskôr RTVS priniesla v rámci 65. výročia špeciálnu reláciu Boli sme pri tom.

Tri jarné šou

RTVS plánuje pre najbližšiu jar opäť najviac zabavných programov spomedzi všetkých televízií.

Pokračovať aj v ďalšej sezóne budú ako Záhady tela tak Milujem Slovensko, chýbať však bude nedeľná šou Pečie celé Slovensko. Nové vydania, naopak, dostane Neskoro večer.

Namiesto pečenia RTVS uvedie práve nový program Hit roka.

Zaujímavosťou je, že pri svojom zvolení generálny riaditeľ RTVS, Ľuboš Machaj, kritizoval priveľké množstvo zábavných večerov na obrazovke Jednotky na úkor hraných seriálov.

Na jar 2023 tak budú zábavným programom na Jednotke opäť patriť tri večery v týždni.

RTVS tým znovu predbehne komerčné stanice, Markíza nateraz pre budúcu jar avizuje iba nové Let’s Dance, objaviť sa však môže aj Chart Show a v neskoršom čase Dobre vedieť, Joj bude pokračovať s Inkognitom.

Dátum štartu Hitu roka

Hit roka však nedeľný večer neobsadí.

Machaj už skôr uviedol, že v budúcnosti chce nedele vyhradiť skôr dramatickej tvorbe a zábavné programy sústrediť na piatkové a sobotné večery.

Nová šou rovno obsadí niekdajší slot Zlatých časov, keď RTVS po čase vráti zábavu aj na štvrtkový prime-time.

Práve vo štvrtky vysielala zábavné programy niekoľko sezón po sebe.

Päť rokov tento večer od jesene 2016 patril Zlatým časom, po ich zrušení RTVS na jeseň 2021 pripravila spomínaný nový spomienkový program Boli sme pri tom. Tento rok na jar na štvrtky presunula zábavný kvíz Čo ja viem a následne s treťou sériou cestopis S úsmevom po Slovensku. Túto jeseň štvrtkom vyhradila filmy.

Hit roka by mal štvrtkové večery obsadiť rovno od začiatku budúceho roka. Prvý diel chce Jednotka ponúknuť vo štvrtok 5. januára 2023 o 20:30.

RTVS si už zazmluvnila celkovo 25 vydaní hudobno-zábavnej spomienkovej relácie, ktorú bude vysielať celú jar.

Absolútny fenomén roka 2007

Hit storočia v roku 2007 zaznamenal úspech, aký si nepredstavovala ani samotná televízia.

Vtedajšia STV odvysielala od apríla do začiatku júla celkovo dvanásť súťažných kôl, o jedno viac než pôvodne plánovala. Šou kompletne odvysielala naživo. Celkovo osem základných kôl predstavilo najväčšie hity postupne od 30. rokov minulého storočia až do vtedajšej súčasnosti. Naplánované boli dve semifinále, tvorcovia však pre veľký úspech šou rozšírili ich počet na tri.

Diváci si vo finále za najväčší hit zvolili pieseň Vyznanie od Mariky Gombitovej.

RTVS iba prednedávnom zreprízovala Hit storočia na archívnej stanici Trojka, ktorá tento týždeň, v stredu 30. novembra 2022, ukončila svoje vysielanie. Viac v tomto článku.

 


RTVS definitívne ruší prvý televízny kanál! Budúci rok hrozí stopkou dvoch stanícČítajte →

Úspech Hitu storočia si okamžite vyžiadal pokračovanie. STV vymyslela spin-off v podobe talentovej šou Môj najmilší hit, ktorú odštartovala okamžite po finále pôvodnej šou.

Kým v Hite storočia najznámejšie slovenské piesne odzneli v podaní známych umelcov, šou Môj najmilší hit sa priblížila skôr talentovým súťažiam, keď v nej účinkovalo desať finalistov, ktorí každé kolo zaspievali niektorú zo svojich obľúbených piesní. Víťazkou sa stala Ivana Poláčková.

Aj Môj najmilší hit sa tešil mimoriadnej diváckej priazni. V priebehu leta 2007 sa dokonca približoval sledovanosti Hitu storočia s približne 600-tisíc divákmi, vo finále vystrelil až na úroveň 724-tisíc divákov. Podielovo taktiež viackrát prekročil hranicu 40 %.

 

Čítať viac...
Nahor