Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

RTVS definitívne ruší prvý televízny kanál! Budúci rok hrozí stopkou dvoch staníc

Hlboko poddimenzované financovanie RTVS sa môže v najbližšom období trpko prejaviť v jej televíznej ponuke.

Archívny kanál RTVS po troch rokoch ukončí svoje vysielanie.

Nový manažment telerozhlasu pristupuje k avizovanému kroku a definitívne ruší tretí televízny okruh Trojka, ktorý začal vysielať 22. decembra 2019. Zameraný bol na relácie a seriály z archívu Slovenskej televízie, vysielal však aj nové programy pre pamätníkov či staršiu generáciu, ako aj akvizičné retro seriály od Českej televízie.

O konci Trojky otvorene prehovoril generálny riaditeľ RTVS, Ľuboš Machaj, ešte pred svojím zvolením do funkcie.

Aj keď je tretí archívny okruh verejnoprávnej televízie najlacnejším spomedzi všetkých staníc, naraziť mal na svoje obsahové limity.

„Archív má svoje limity. Na to, aby ste udržali Trojku, musíte nakupovať archívne programy zvonku, za dva roky sa pomerne vyčerpal archív, ktorý ponúka Slovenská televízia. Takže tie programy musíte začať reprízovať,“ povedal Machaj v júli pred voľbou nového riaditeľa telerozhlasu v debate Denníka N.

Televízia by tak do udržania plného vysielania Trojky musela odznova otočiť archív alebo začať nakupovať viac akvizičných seriálov. Tým sa náklady na jej prevádzku zvýšili. Súčasne sa o archívnu tvorbu už teraz Trojka delí s Dvojkou, ktorá ju ponúka dlhodobo. Čiastočne aj Jednotka.

„Myslím si, že sa Trojka čiastočne prekrýva s Dvojkou. Myslím si, že by sa malo nastaviť formátovanie tak, aby sa niektoré veci z Dvojky presunuli na Jednotku a z Trojky na Dvojku,“ uviedol ešte v lete.

Dátum ukončenia Trojky

RTVS ukončí vysielanie Trojky už na konci tohto mesiaca.

Na základe rozhodnutia manažmentu RTVS televízny okruh Trojka končí vysielanie 30. novembra 2022 o 24. hodine,“ uviedla pre portál Stratégie.sk intendantka Sekcie programových služieb RTVS 3, Judita Gembická.

Trojka sa pritom iba pred necelým polrokom vrátila do ponuky operátorov.

RTVS na konci februára po vypuknutí vojny na Ukrajine dočasne vymenila obsah archívnej stanice za celodenné spravodajstvo, nakoniec na pôvodnej pozícii Trojky plynulo spustila plnohodnotný spravodajský kanál :24.

Pre Trojku požiadala o novú licenciu a zaraďovala ju do ponuky operátorov odznova, diváci si ju mohli po prestávke opäť nájsť od 10. júna 2022.

Rovnaký osud tretích kanálov

Televízne okruhy s názvom Trojka tak pod hlavičkou verejnoprávnej televízie zažívajú neľahký osud.

Prvým kanálom s týmto názvom bola športová stanica STV 3 alebo Trojka STV, ktorá začala vysielať v auguste 2008.

Dočkala sa prakticky rovnakého osudu, ako súčasná archívna Trojka, keď bola taktiež zrušená po troch rokoch vysielania.

STV 3 skončila na konci júla 2011.

Obe stanice mali problém naplniť štruktúru a čelili aj finančným problémom samotnej televízie.

Budúci rok koniec ďalších staníc?

RTVS zrušením archívnej Trojky počíta s finančnou úsporou na úrovni 2 miliónov eur.

Práve financie sú momentálne jednou z hlavných príčin ukončenia vysielania archívnej stanice.

RTVS pred pár dňami netradične prostredníctvom médií informovala o kritickom stave financovania telerozhlasu, ktorý za súčasných podmienok nedokáže zostaviť rozpočet na rok 2023.

Verejnoprávnu inštitúciu ovplyvnili politické rozhodnutia ohľadom zavedenia výnimiek z platenia koncesií ako aj navyšovanie povinností verejnoprávneho vysielateľa vyplyvajúcich z novely mediálneho zákona prijatej toto leto.

Bez garancie finančných zdrojov nie je možné nastaviť rozpočet RTVS na rok 2023. Ide o problém, ktorý si vyžaduje systémové riešenie, ale je dlhodobo odsúvaný. Ministerstvo kultúry navrhuje ako riešenie legislatívnu zmenu Zákona o RTVS. V súčasnej vládnej situácii, je však takáto zmena behom na dlhé trate a pre nás je kľúčové rýchle riešenie. V opačnom prípade budeme môcť plniť len tie záväzky, ktoré nám ukladá zákon a budeme musieť výrazne obmedziť programovú ponuku RTVS,“ uviedol v otvorenej reakcii riaditeľ telerozhlasu, Ľuboš Machaj. 

RTVS doteraz na peniaze potrebné na svoje fungovanie doteraz čaká.

Verejnoprávna televízia už varuje, že výsledkom krízy môže byť vypnutie ďalších staníc.

Rada RTVS k situácii zvolala mimoriadne rokovanie, ktorého sa napriek pozvaniu nezúčastnili zástupcovia Ministerstva kultúry. 

Bez aktívneho prístupu zainteresovaných inštitúcií môže mať manažment RTVS problém zostaviť vyrovnaný rozpočet na rok 2023 bez reštrikčných opatrení, ktoré by viedli k rušeniu ďalších programových služieb RTVS, ako aj k možnému obmedzeniu plnenia zákonných úloh verejnoprávneho vysielateľa,“ uviedla v uznesení Rada RTVS.

Ohrozený Šport a :24

Dvomi ohrozenými stanicami majú byť športový okruh verejnoprávnej televízie :Šport a spravodajská stanica :24.

K obom staniciam mal Ľuboš Machaj doteraz rozdielny postoj. Kým možnosť zrušenia :Športu avizoval už skôr, spravodajský okruh bol preňho prioritou.

„24-ka musí ostať zachovaná, ale musí sa z nej stať naozajstný spravodajský kanál,“ uviedol v spomínanej debate Denníka N.

„Aj na Slovensku by mala byť :24 hlavný informačný líder ako ČT24 v Česku. Nestane sa to hneď, ale dá sa to zrealizovať,“ upresnil svoje zámery.

Pri súčasnom financovaní však Machajove plány ohľadom :24 môžu stroskotať.

 


Skončí Trojka alebo športový kanál? Nové stanice RTVS to majú nahnuté!Čítajte →

V prípade športového kanála bol riaditeľ RTVS skeptický už pred mesiacmi.

„Je paradoxné, že RTVS prišla so :Športom vtedy, keď niektoré licencie stratila,“ povedal v minulosti Machaj.

Telerozhlas od minulej sezóny prišiel o väčšinu prenosov alpského lyžovania s Petrou Vlhovou, od roku 2024 už nebude vysielať ani MS v hokeji či futbalové EURO. RTVS tiež na najbližších šesť rokov prišla o polovicu zápasov slovenskej futbalovej reprezentácie spomedzi duelov Ligy národov EUFA, priateľských zápasov Ligy národov, ale rovnako kvalifikačných zápasov na EURO či MS.

Prioritne ide o to, či máme na to, aby sme získali tie najzaujímavejšie licencie. Myslím si, že teraz, keď sú licencie verejnou súťažou, tak je problém získať všetky,“ dodal.

Bez atraktívnejších podujatí je sledovanosť :Športu mizivá len do pol percentuálneho podielového bodu v skupine 12+.

 

Čítať viac...
Nahor