Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: TV JOJ

Aktuality

Jojka od jesene mení začiatok večerného programu! Televízie s ním meškajú stále viac

Jojka prizná, kedy začína svoj hlavný program.

Začiatok najsledovanejších večerných programov je večnou témou slovenských divákov.

Kým kedysi hlavný televízny program začína o ôsmej, za posledných dvanásť rokov sa jeho začiatok posunul aj o pol hodinu, no čo viac, televízie ho ďaleko odsúvajú aj za čas, aký samé uvádzajú vo svojich štruktúrach a upútavkách.

Raketový posun Markízy

Ešte v minulom desaťročí Markíza, Joj a Jednotka svoje hlavné programy oficiálne začínali medzi 20:00 až 20:15.

Vôbec ako posledná od tradičného času o ôsmej upustila Markíza, ktorá sa konkurencii prispôsobila začiatkom roka 2012. Oficiálny začiatok programu vtedy posunula z 20:00 na 20:15.

Už vtedy však v skutočnosti televízie stanovené časy nedodržiavali a programy často začínali o niekoľko minút neskôr.

Prešiel iba rok a program Markízy už oficiálne začínal o ďalších pätnásť minút na 20:30. Tento čas si drží doteraz.

Dôvodom rýchleho posunu začiatku večerného programu bol stupňujúci sa tlak konkurenčnej Joj v spravodajskom aj nasledovnom pásme.

Televízna dvojka totiž hľadala akúkoľvek príležitosť, kedy by odchytila prepínajúcich divákov z Markízy. Ako úspešný sa ukázal ťah s nadlžovaním hlavných Novín aj zaradením Najlepšieho počasia pred hlavný program.

Joj navyše začala stále častejšie pridávať krátky doplnkový obsah alebo súťaže medzi hlavné správy a šport či počasie, čo odsúvalo večerné relácie, seriály či filmy ešte viac.

Koniec Novín TV JOJ a Najlepšie počasie boli dlhé obdobie absolútne najsledovanejšími pásmami Jojky.

Kým Joj hľadala cestu, ako Markíze zobrať divákov, tá sa snažila každú stratu eliminovať. Výsledkom bolo predlžovanie Televíznych novín aj posun večerného programu.

Už v roku 2015 sme boli svedkami posunu začiatku večerných programov až za 20:30, čo bolo kedysi pre televízie nepredstaviteľné. Psychologickú hranicu sa niekoľko rokov snažili udržať v čase okolo 20:20, stupňujúci sa súboj ju nakoniec vysunul na 20:30.

Jojka neskôr priznala, že sa jej nedarí dodržiavať ani tento čas, a od jesene 2016 upravila začiatok hlavného večerného programu na 20:35. Platí až doteraz.

Meškajú aj desať minút

Dnes je to najčastejšie Markíza, ktorá so svojím večerom mešká najviac.

Aj keď už viac ako desať rokov nezmenila oficiálny začiatok večerného programu a doteraz ho promuje v čase o 20:30, realita je už niekoľko sezón úplne iná.

Zmena prišla pred tromi rokmi, kedy televízia zmenila radenie reklamných brejkov v hlavnom vysielacom čase.

Na jeseň 2020 začala televízna jednotka experimentovať s presunom prvej reklamy z hlavného večerného programu ešte pred jeho začiatok po Športových novinách. Oproti Jojke tým získala konkurenčnú výhodu, zároveň sa však reálny začiatok programu posunul na 20:35. Markíza tým pokrývala aj Najlepšie počasie, keď rovno po jeho skončení štartovala svoj večerný highlight.

Joj po pár mesiacoch pristúpila k rovnakej úprave radenia reklám.

Ďalší zásadný posun prišiel na jeseň 2021, kedy Markíza reagovala na úspešný konkurenčný seriál Nemocnica.

Tá spôsobila lídrovi vrásky na čele, keď pripravila o úspech dlhodobo fungujúce seriály Sestričky aj Horná Dolná. Markíza sa situáciu snažila riešiť ďalším posunom večerného programu a vysúvaním týchto seriálov čo najviac po skončení Nemocnice. Takto aspoň čiastočne korigovala stratu a na oko vylepšovala priemernú sledovanosť programov.

Odvtedy Markíza prakticky zastabilizovala skutočný začiatok večerného programu až okolo 20:40.

Slovenský televízny líder už niekoľko sezón nerešpektuje svoj publikovaný štart večerných programov o 20:30, najčastejšie mešká osem až desať minút.

Joj prizná neskorší štart večera

Lepšie na tom nie je konkurenčná Jojka.

Tá sa v posledných mesiacoch taktiež začala od svojho publikovaného času 20:35 približovať či pravidelne usádzať okolo času 20:40, pričom neraz ho aj prekročí.

Minulú jeseň svoj ťažiskový projekt Česko Slovensko má talent v 10. sérii pravidelne začínala okolo 20:45. Výnimkou boli iba priame prenosy, kde sa prispôsobovala partnerskej Prime a šou začínala už po 20:20.

Televízna dvojka po posledných dvoch sezónach, kedy meškala s programom najčastejšie, prichádza so zmenou.

Joj od septembra zmení oficiálny začiatok svojho večerného programu a po 7 rokoch ho posúva na 20:40.

Televízia sa takto prispôsobuje realite a prizná, kedy skutočne štartuje svoj prime-time po spravodajstve.

Hodinové správy

Tri najsledovanejšie televízie tak budú naďalej pokračovať vo vysielaní hodinového spravodajstva, ktoré sa najviac pričinilo o posun hlavných programov.

Aj keď už každá televízia priznala, že takto dlhé správy sú extrém, ani jedna nechce spraviť prvý krok a skrátiť celé spravodajské pásmo.

V minulosti sa o to pokúšala, paradoxne, napríklad Joj, ktorej to prinieslo stratu divákov.

Naposledy zásadnú zmenu avizovala verejnoprávna televízia.

Nový generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj prišiel pred nástupom do funkcie s jasným stanoviskom, v ktorom oznámil zámer skrátiť večerné správy a vysunúť začiatok hlavného programu.

„Spravodajstvo by malo byť kratšie, dynamickejšie, témy by mali byť jasnejšie vyberané, nech sa tam nedostávajú veci, ktoré sú, povedzme, rozpačité a znamenajú odliv divákov,“ povedal vlani pre Denník N.

Jednotka dnes hlavné správy vysiela od 19:00 do 19:50, Markíza svoje Televízne noviny ťahá od 19:00 až za 20:00. Pri reklamnej prestávke však obe televízie musia správy naplniť podobne dlhým obsahom. Joj hlavné večerné Noviny vysiela od 19:30 do 20:10, ešte predtým však od siedmej ponúka krimi spravodajstvo. Spravodajstva tak denne musí priniesť vôbec najviac.

RTVS chce začínať po ôsmej

Filozofia nového šéfa RTVS mala vyriešiť aj ďalšiu kritiku divákov s neskorým začiatkom hlavného televízneho programu.

Jednotka sa posunu prime-time na Markíze a Joj pravidelne prispôsobovala, a aj keď dlhý čas zotrvávala s nástupom svojho večera na čase 20:20, ani ona však neodolala a v priebehu mesiacov nenápadne vyposúvala. Dnes už pravidelne štartuje večerné programy o 20:30.

Machaj chcel prime-time na Jednotke vysunúť výrazne bližšie k ôsmej hodine.

Prvé informácie hovorili, že vedenie zvažovalo večerný program v blízkej budúcnosti posunúť na 20:10.

„Rád by som skrátil spravodajstvo, aby sa začali hlavné večerné programy skôr,“ povedal minulý rok pre Nový čas.

Ku žiadnym zmenám však dodnes nedošlo.

Telerozhlas sa ku skráteniu správ ani vysunutiu hlavného programu neodhodlal a aj najbližšiu jeseň ho chce štartovať na Jednotke o 20:30.

RTVS by zásadným vysunutím večera mohla spôsobiť pohyby na televíznom trhu, keď práve v čase o 20:10 vysielajú komerčné stanice reklamné prestávky po správach.

Čítať viac...
Nahor