Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Foto: Markíza

Pikošky

Markízu čaká dôležitá sezóna: V kľúčové pondelky môže po rokoch nastať zemetrasenie!

Od roku 2015 si Markíza vypestovala v kľúčový pondelňajší večer stabilnú pozíciu s komediálnymi seriálmi, po poklesoch Hornej Dolnej na ňu úspešne nadviazala návratom fenoménu Susedia. Televízia v lete začne s nakrúcaním nových častí, no ich sila sa po rokoch vytráca. Markízu tak môžu postaviť pred dôležité rozhodnutie.

Pondelňajší večer patrí medzi televíziami k najkľúčovejším. Obe hlavné komerčné televízie ho od roku 2015 stavajú na dlhoročnej stabilite, kedy Joj vrátila na obraz Inkognito a dnes je jej vlajkovou loďou, Markíza zas rozrazila cestu nosným komediálnym seriálom Horná Dolná, ktorý dodnes vyprofiloval jej pondelky postavené na nosnom stabilnom sitkome.

Markíza urobila v pondelky zmenu v roku 2018. Nešla však do risku, keď do popredia vysunula televízny fenomén Susedia, ktorý od Nového roka oživila. Susedia spolu s Oteckami stáli za imidžovou renesanciou Markízy, z ktorej čerpá doteraz. Kým denný seriál má potenciál valcovať podvečeru ešte nejednu sezónu, Susedia už po obsahovej vyčerpanosti ukazujú únavu aj v číslach sledovanosti.

Sitkomový fenomén v posledných sezónach začal padať a zároveň prehlbovať svoje minimá, no zlom mohol naznačiť tento rok. Susedia v marci stihli odštartovať svoju novú ôsmu sériu, pričom z nej nakoniec odvysielali iba dve časti. Ich vysielanie zastavila koronakríza, na ktorú Markíza reagovala radikálnym škrtaním premiérových programov.

Susedia sa v tohtoročnej zastavenej sérii rozbehli výrazne najslabšie. Kým v predošlých sezónach na minimá padali až v priebehu či ku koncu série, tú ostatnú podpriemerní rovno odštartovali. Medzi siedmou a novou ôsmou sériou padli rovno o dva ratingy na 7 % s podielom 19,5 %. O týždeň stúpli bližšie k osmičke, ďalší vývoj sme už pre ich zastavenie sledovať nemohli.

Trend televízneho fenoménu je však v ostatných sériách podobný. V prvom roku od návratu sa Susedia dokázali hýbať v okolí 11 ratingov, vlani to už bolo častejšie bližšie a okolo 9 %. Vážnejší úbytok divákov začal sitkom zaznamenávať minulú jeseň, kedy ho už prvýkrát začalo predbiehať Inkognito nielen v celkovom publiku, kde dominovalo už dlhodobejšie, ale aj komerčnej cieľovke, ktorá v pondelky ovládala pre seba Markíza.

Markíza sa uprostred leta chystá na nakrúcanie nových častí Susedov. Výrobu mala naplánovanú ešte na jar, čo však znemožnila kríza, po zrušení vysielania seriálu túto jar jej ostalo v zálohe neodvysielaných šesť epizód z ôsmej série. Ďalšie pridá v najbližších týždňoch.

Susedia by sa do programu mohli vrátiť na jeseň, pričom už táto sezóna môže rozhodnúť, či Markíza nebude musieť pristúpiť v dôležité pondelky k zmene. V prípade, ak by sa dokázali držať v okolí ratingovej osmičky, svoju púť na televíznej obrazovke by bezpečne natiahli aj naďalej, pri častejších poklesoch k okoliu 7 % by ich osud začal byť otázny. Výkon štartu ôsmej série bol pre Markízu sklamaním a neuspokojením očakávaní.

Seriálu navyše hrozí, že môže prísť o svoju pozíciu v hlavnom vysielacom pondelňajšom čase. Kým Susedom totiž sledovanosť padla, potenciál vykázal nový komediálny seriál Pán profesor, ktorý mal pôvodne pôsobiť v pondelky ako dvojička k Susedom a druhý program vysielaný o 21:30.

Pri štarte však Pán profesor dokázal Susedov vysielaných skôr predčiť, navyše predtým, než ho Markíza taktiež pre koronakrízu zastavila, ho po stopnutí Susedov jedenkrát vysunula na 20:30, kde už poriadne vystrelil ratingom 11,9 % s podielom 26,8 % v komerčnej cieľovke. Seriálu výrazne pomohlo aj plné rozbehnutie krízy na Slovensku, ktoré zatvorilo Slovákov doma. Dá sa však očakávať, že Susedia by na takýto rating zďaleka nedosiahli.

Zo seriálu Pán profesor Markíze ostala neodvysielaná väčšina prvej série. Ako sme informovali, televízia už pred krízou chcela so seriálom pokračovať a nakrútiť ďalšie časti. Druhú sériu mala začať podľa pôvodných plánov vyrábať od júna. Televízia tak počíta so seriálom dlhodobejšie.

Zaujímavosťou je, že Markíza Pána profesora nateraz nepotvrdila pre jesennú sezónu, kde sa čakalo pokračovanie zastavenej prvej série. Nie je vylúčené, že sa vráti až budúcu jar. Naopak, prednosť by mohli dostať práve Susedia, pri ktorých by televízia odsledovala dlhodobejšiu výkonnosť a mohla by rozhodnúť o stratégii pre ďalšie sezóny. Pre jeseň sa v pondelky nasadenie dvoch komediálnych seriálov za večer neočakáva, nakoľko Markíza plánuje vysielať novú sériu dennej reality šou Farma vysielanej od pondelka do piatka. Pri súčasnom šetrení by tak do pondelka investovala zbytočne viac peňazí.

Ani pokles sledovanosti ale stále nemusí Susedov odstaviť z vysielania. Markíza bude mať stále k dispozícii možnosť urobiť práve zo sitkomu pondelňajšiu „dvojku“, ktorou bola v minulých rokoch Kuchyňa a aktuálne mal byť Pán profesor. Susedov by tak stabilne prehodila na 21:30 a na 20:30 by zaraďovala nové programy.

Nevýhodou však je potenciálna nestabilita, kedy by bola odkázaná na úspešnosť nových projektov. Televízii doterajšia filozofia mimoriadne vyhovovala, keď mala pondelok v hlavnom čase zastabilizovaný rovnako, ako pred rokmi s Hornou Dolnou.

Tá jej pritom potrebné čísla prináša stabilne dodnes vo štvrtkovom prime-time. Zdá sa navyše, že aj keď je na obrazovke nepretržite každú sezónu o tri roky dlhšie ako Susedia, vykazuje menšiu únavu a aktuálne vyšší potenciál sledovanosti. Momentálne sa ani jeden z programov nevysiela a tak porovnanie bude možné sledovať pravdepodobne od jesene.

Ak by Markíze Susedia naďalej padali a televízia by si zároveň chcela v pondelky zachovať stabilný hlavný program, vylúčené nemusí byť ani opätovné presunutie Hornej Dolnej späť na pondelky. Vo štvrtky pravidelne v komerčnej cieľovke predbiehala konkurenčné Inkognito, ktorého nosný deň je práve v pondelky.

Čítať viac...
Nahor