Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Koláž MB

Exkluzívne

Jojka vyráža do boja: Proti štartu Let´s Dance vytiahne svoj najväčší televízny valec!

Schyľuje sa k najväčšiemu televíznemu súboju tejto jari.

Jarná sezóna sa čoskoro rozbehne naplno.

Po seriáloch Čas nádejí, Dunaj, k vašim službám a Nemocnica či reláciách Záhady tela, Vtip za stovku alebo Milujem Slovensko do vysielania pribudnú ďalšie kľúčové programy sezóny, ktorými budú televízie cieliť na obchodne najdôležitejšie mesiace. Tými budú najmä marec a apríl, počas ktorých by nemali chýbať najmä žiadne jarné highlighty Markízy a Joj.

Dátum štartu Let´s Dance

Jedným z najočakávanejších bude ďalšia séria najdrahšej televíznej šou Let´s Dance, ktorá spoznala mená účinkujúcich.

Televízia neprekvapila a opäť vyskladá jedenásť tanečných dvojíc, v ktorých budú súťažiť známe osobnosti po boku profesionálnych tanečných partnerov. Všetkých 11 celebritných súťažiacich v tomto článku.

 


Všetky mená 9. série Let´s Dance: Toto je kompletná zostava tohtoročných súťažiacich!Čítajte →

Markíza už aktuálne potvrdila všetky informácie Mediaboom.sk ohľadom vysielania šou.

Podobne ako v minulých sezónach by malo byť v príprave celkovo desať priamych televíznych prenosov, ktorým televízia ani pre tento rok nezmení vysielací deň.

Ako sme už v minulosti informovali, Let´s Dance budú opäť patriť nedeľné večery, pričom 9. séria tanečnej šou odštartuje skraja budúceho mesiaca v nedeľu 3. marca po 20:30.

Aj túto jar sa očakáva, že prenosy bude Markíza naťahovať do neskorej nedeľnej noci. Vlani končievala menej ako pol hodinu pred polnocou, rekordne najdlhšie program ťahala až do 23:50.

Let´s Dance bude programovým pilierom televízneho lídra v marci a apríli.

Finále šou sa očakáva v nedeľu 5. mája, a teda týždeň pred Majstrovstvami sveta v hokeji, ktoré sú tohtoročnou najočakávanejšou udalosťou na obrazovke Joj.

Nová konkurencia

S ďalším očakávaným programom jari Joj vyrukuje rovno do konkurencie Let´s Dance.

Televízna dvojka v minulosti ťažiskovým formátom Markízy zvykla konkurovať najmä filmovými premiérami, vlani na jar však po dlhých rokoch zmenila taktiku. Na nedele vytiahla seriály, no ten najsledovanejší stihla odvysielať ešte pred nástupom tanečnej šou.

Na začiatku minulého roka v nedele obrazovky zvalcovala 8-dielna miniséria Iveta, ktorá sa stala historicky najsledovanejším seriálom Joj. Prvý diel si pozrelo priemerne 799-tisíc divákov v univerzálnej cieľovke pri ratingu 14 % a podiele na trhu 36,5 % v obchodnej skupine.

Seriál si vysokú popularitu udržoval do konca.

Iveta sa aj po odpočítaní mimoriadne sledovaných prvých dvoch častí stala najsledovanejším seriálom roka 2023.

V celkovom počte divákov ani raz nepodliezla polmiliónovú hranicu, v druhej polovici vysielania sa jej sledovanosť ustálila najčastejšie okolo 560-tisícovej úrovne. V obchodnej cieľovke si vo väčšine vysielania pripisovala ratingy na úrovni okolo 10 %.

V oboch cieľovkách tak vlani na diaľku prekonala sledovanosť Dunaja, k vašim službám, a to v každej zo štyroch sérií. Ten pritom obrazovky ovládol v minuloročnej jesennej sezóne.

Iveta 2

Po rekordnej sledovanosti nakrútila Jojka pôvodne neplánovanú 2. sériu Ivety, ktorú už vytiahne v obchodne najsilnejšom období.

Televízna dvojka sa podľa oficiálnych informácií pripravuje na novinárske premietanie úvodnej epizódy novej 10-dielnej série, ktorú by na televíznej obrazovke mala odpremiérovať o mesiac neskôr.

Seriálu by pritom mala zachovať pôvodný vysielací večer.

Iveta by sa totiž mala postaviť priamo Let´s Dance, pričom na Jojke by podľa prvých plánov mala odštartovať taktiež od marca.

Týždeň pred štartom Let´s Dance vyvrcholí na Jednotke ôsmou časťou aktuálny seriálový hit Čas nádejí, ktorého finále je naplánované na nedeľu 25. februára.

Vlaňajšie Let´s Dance dosiaľ najslabšie

Let´s Dance každoročne vzbudzuje záujem verejnosti pred štartom, keď sa očakáva, aké osobnosti televízia zláka na tanečný parket.

V minuloročnej 8. sérii šou prilákala najviac divákov práve pri štarte, keď sa začiatkom marca uviedla ratingom 9 % a podielom na trhu až 35 % v pôvodnej obchodnej cieľovke a celkovo 605-tisíc divákmi v univerzálnej skupine.

Už v prvý mesiac vysielania šou postupne klesala divácka popularita, najčastejšie sa pohybovala na ratingovej úrovni okolo 7 – 8 % v obchodnej cieľovke. Na 9-percentnú hranicu dosiahla iba s úvodným večerom.

Naopak, hneď dvakrát zaznamenala najhoršie ratingy v celej svojej histórii od roku 2006.

Prvýkrát sa tak stalo na konci marca s ratingom 6,6 % v obchodnej cieľovke, negatívny rekord a najhorší výkon 8. série dosiahla koncom apríla v 8. kole, kedy sa prepadla na rating 6,1 % s podielom 25,9 %. Zaznamenala aj historicky najhoršiu sledovanosť v univerzálnom publiku so 469-tisíc divákmi.

Rok pred tým v 7. sérii sa v obchodnej cieľovke nad ratingovú hranicu 9 % dostala síce iba dvakrát, iba raz však podliezla úroveň 8 %, aj to tesne. Najhorším výkonom 7. série v obchodnej cieľovke bol rating 7,9 %, v univerzálnej skupine sledovanosť priemerne 529-tisíc divákov.

Iveta si pokračovanie vypýtala

Let´s Dance bude túto jar čeliť Ivete, ktorá pôvodne s ďalšou sériou ani nerátala.

Prvú sériu vyrobila Joj ešte v roku 2021 a v čase nakrúcania Iveta ani nepútala väčšiu pozornosť. Všetko sa zmenilo až počas intenzívnej kampane v priebehu vianočných sviatkov 2022, po ktorej vyvolala novinka veľké očakávania a zvalcovala nielen obrazovky.

Seriál z prostredia východného Slovenska zbúral viaceré tabu, okrem iného aj obsadením Rómky do hlavnej úlohy či homosexuála do hlavnej vedľajšej role. Otváraním citlivých tém vyvolal v úvode vysielania rozruch, počas januára sa stal rovno jednou z najdiskutovanejším tém na Slovensku, ktorá presiakla aj do politiky.

Veľké ohlasy, v ktorých sa miešali pozitívne reakcie s ostrou vlnou kritiky, spoločne s vysokou sledovanosťou, presvedčili televíziu o okamžitej príprave nových dielov.

Na scenároch opäť pracoval Petr Kolečko, réžiu mal naďalej na starosti Jan Hřebejk.

Joj pre nové časti Ivety sľubuje zvraty v osudoch hlavných postáv. Dej druhej série pritom má byť ešte provokatívnejší.

Potvrdené je pokračovanie hlavných herečiek Alžbety Ferencovej a Zuzany Maruéry, v deji sa zároveň začnú viac objavovať postavy z najbližšieho okolia Ivety. Väčší priestor dostane Ivetin otec (Marián Balog) alebo Ivetin priateľ Števo v podaní (Michal Kinik).

Pribudnú aj nové postavy, ktoré budú hrať  Marsell Bendig či Jiří Havelka.

Zdroje dát: oficiálne dáta zdroj PMT/KANTAR SLOVAKIA, tlačové správy TV Markíza, JOJ, RTVS, teletext, portály Stratégie.sk, Mediálne.sk, Aktuality.sk, Facebook, Instagram

Vysvetlivky k uvádzaniu televíznej sledovanosti
Obchodná (komerčná) cieľovka, mladí diváci - obchodná cieľová skupina divákov vo veku 13-55 rokov (od roku 2024). Do roku 2023 bola uvádzaná vo veku 12-54 rokov. Spravidla uvádzaný rating v percentách (%) a podiel na trhu v %;
Univerzálna cieľovka (celkové publikum) - všeobecná trhová sledovanosť divákov vo veku 12+, uvádzaný počet divákov v tisícoch a prípadne podiel na trhu v %.

Poznámka: Od jesene 2014 je do údajov sledovanosti započítavaná oneskorená sledovanosť, od januára 2017 "hostia". Od januára 2024 došlo k zmene obchodnej cieľovej skupiny.

Čítať viac...
Nahor