Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: Markíza

Aktuality

Finále 14. série Farmy prevalcoval Filip Jánoš! Bolo o víťazovi rozhodnuté dopredu?

Nekonečné finále Farmy 14 postupne utrhol youtuber Filip Jánoš, ktorý od tretej disciplíny nedal súperom šancu. Špeciálny záver sa však postaral o drámu.

Farma spoznala svojho štrnásteho víťaza.

Najdlhšie vysielaná reality šou na Slovensku vyvrcholila veľkým finále, ktoré tento rok tvorcovia naťahovali až blízko polnoci. Nekonečný priamy prenos napriek tomu prebehol výrazne pokojnejšie a bez trapasov oproti predošlému roku, čomu pomohol aj moderátor Marek Fašiang, ktorému prvý živý prenos vyšiel.

 


Exkluzívne: Markíza už teraz pripravuje nový ročník Farmy! Odštartovať môže v rekordnom časeČítajte →

Tvorcovia pre finále 14. série Farmy pripravili celkovo 7 disciplín. Víťaz na výhru musel nazbierať celkovo 14 bodov.

Z každej z prvých piatich disciplín si víťaz odniesol 2 body, hráč na druhom mieste získal 1 bod. Bez bodu ostal finalista na treťom mieste. Výnimočne až 3 bodmi mohli podporiť diváci najobľúbenejšieho farmára. Prekvapenie prišlo v poslednej disciplíne.

Hneď prvá hra vyvolala kritiku

Prvou disciplínou bola upravená verzia klasického dojenia pod názvom Mechanické vemeno. Miesto kravy či kozy súťažiaci museli „podojiť“ veľké umelé vemená a do odmerky nanosiť čo najviac vody v časovom limite 5 minút.

Pri príprave tejto disciplíny boli jej autori priveľmi optimistickí.

Súťažiacim dali možnosť vyhrať hru, ak do odmerky nanosia vody nad rysku, po piatich minútach sa však najúspešnejší súťažiaci dostal len do polovice odmerky.

V disciplíne sa vôbec nedarilo nájsť spôsob, ako dostať vodu z vemena, Michalovi, ktorého v súťaži prevalcovali Filip s Martinou. Práve tej sa podarilo vyťažiť najviac vody a vysúťažiť si prvé dva body. Filip získal prvý finálový bod. Michal, nespokojný s prvou disciplínou, sústavne po zastavení stopiek nadával a nezískal ani bod.

Úvodná hra však ešte pred svojím začiatkom vyvolala kontroverziu medzi divákmi.

Tí si všimli, že jedno z umelých vemien tieklo už v čase, keď ešte nebola odštartovaná disciplína. Práve toto vemeno si vybrala Martina, ktorú od výhry nad Filipom delili len milimetre.

Michal vyrovnal

Druhá disciplína nebola len o rýchlosti, ale aj o premyslenej taktike a logike.

V hre s názvom Kocky sú hodené museli súťažiaci do priestoru veľkého preskleného valca naukladať všetky malé drevené „kocky“ rôznych tvarov tak, aby vyplnili čo najviac priestoru valca a doň sa vošlo čo najmenej vody.

Najúspešnejší súťažiaci naskladali „kocky“ v stanovenom termíne čo najpravidelnejšie, aby medzi nimi ostalo čo najmenej priestoru.

Najlepšiu taktiku zvolil Michal, ktorý v snahe vyskladať „kocky“ čo najtesnejšie neraz použil aj silu.

Nakoniec sa neobrátila proti nemu a po napustení akvária mal vo valci najmenej vody. Získal tak 2 body, druhý skončil Filip s 1 bodom. Najhoršiu taktiku zvolila Martina, ktorá vôbec nepremýšľala nad uložením „kociek“ a neodniesla si ani bod.

Logika pre Filipa

Po dvoch disciplínach tak bola hra úplne vyrovnaná.

Tretia súťaž si vyžadovala dávku šťastia aj logiky, v ktorej vynikal na farme Filip. Hra Poskladaj kravu mala formu puzzle, pričom Filip v nej potvrdil rolu favorita. Po prvýkrát tak vo finále vyhral so ziskom 2 bodov disciplínu.

Najviac sa v hre trápil Michal, ktorému logické súťaže nešli v priebehu celej Farmy.

Martina však počas skladania puzzle spravila chybu a Michal ju nakoniec v závere predbehol, vďaka čomu si odniesol ďalší bod.

Stratená Martina

Štvrtá súťaž priniesla dosiaľ najväčší rozdiel medzi finalistami.

Hra s názvom Vratká tajnička postavila pred hráčov veľkú tabuľu zloženú zo symbolov, za ktorými sa nachádzali písmená. Na obrazovke sa začali premietať symboly s príslušnými farbami patriacich jednotlivým finalistom, ktoré si museli zapamätať v správnom poradí a následne z tabule povyberať v tomto poradí kocky s písmenami nachádzajúce sa za symbolmi.

Z písmen potrebovali vyskladať správne slovo a po písmene ho vyskladať na vratkej hojdačke, ktorej polohu ovplyvňovali lanom.

V tejto hre bola od začiatku úplne stratená Martina, ktorá nepochopila zadanie.

V čase, kedy Filip disciplínu úspešne ukončil, ešte nemala povyberané ani správne písmená a zložené slovo. To už postupne skladal Michal, ktorému však z hojdačky niekoľkokrát kocky s písmenami spadli. Vďaka tomu mala Martina šancu Michala dobehnúť, nevyužila ju a druhú hru po sebe odišla bez bodu.

Filip v trháku

Piata disciplína, ktorá prišla na rad až po pol jedenástej v noci, bola opäť v réžii Filipa.

V súťaži Palice do police museli finalisti zachytiť padajúce palice, prekonať krátku prekážkovú dráhu a zabodnúť ich na svoje miesto. Ten, kto zachytil a umiestnil viac palíc, vyhral.

Martine až tri palice vypadli pri zachytávaní z rúk a opäť nezískala ani bod. Filip ich zachytil sedem a disciplínu s dvomi bodmi vyhral, Michal zachytil o palicu menej a odniesol si bod.

Po jedenástej v noci prišiel rad na hlasovanie divákov.

V tomto ročníku prišlo celkovo 36 308 diváckych hlasov.

Suverénne hlasovanie ovládol podľa očakávaní Filip, ktorý prevalcoval svojich súperov s 26 937 hlasmi. Michal skončil druhý so 7 404 hlasmi a na chvoste ostala Martina s iba 1 967 hlasmi.

Filip za výhru v SMS hlasovaní zinkasoval tri body, pričom v tomto kole neboli udeľované body aj finalistom na ostatných miestach.

 


Farma po finále: Kde skončili zvieratá zo 14. série a netrpeli počas nakrúcania?Čítajte →

Kvíz mohol všetko zmeniť

Pre záver finálového večera Marek Fašiang avizoval špeciálnu verziu vedomostného kvízu.

V čase, kedy mal Filip na konte už 11 bodov a o víťazovi bolo prakticky rozhodnuté, prišiel na rad kvíz, v ktorom mohli súťažiaci získať neobmedzený počet bodov. Súčasne, na rozdiel od bežného vedomostného kvízu, body nemohli zbierať naraz viacerí hráči.

Súťažiaci za každú správnu odpoveď získali jeden finálový bod. Prihlasovali sa pritom po jednom.

V špeciálnom vedomostnom kvíze dominovala Martina.

Počas poslednej disciplíny nazbierala až osem bodov a postupne sa vytiahla na druhé miesto, pričom sa začala doťahovať na vedúceho Filipa. Stiahla ho na rozdiel iba troch bodov, kým pred disciplínou na neho strácala až deväť finálových bodov.

Filipovi sa však nakoniec podarilo správne zodpovedať tri otázky, ktoré ho priviedli k vytúženým 14 finálovým bodom.

Bolo o víťazovi rozhodnuté?

Napriek mimoriadne napínavej finálovej hre sa neprekvapivým víťazom 14. série reality šou Farma stal Filip Jánoš. Vyhral nakoniec 4 zo 7 finálových disciplín.

O víťazovi sa pritom špekulovalo už dávno pred finálovým večerom.

Nakoľko nakrúcanie na statku skončilo týždne pred konaním priameho prenosu, neoficiálne mená finalistov sa na internete skloňovali dávno pred finále. Najčastejšie sa spomínali práve mená troch hráčov, ktorí sa aj stretli vo finále.

Súčasťou špekulácií však bolo aj meno samotného víťaza.

 


Farma je už niekoľko týždňov opustená! Ako dnes vyzerá statok 14. série?Čítajte →

Časť divákov bolo presvedčených, že víťaz je vybraný produkciou dopredu. Niektorí sa v priebehu prenosu odvolávali na zverejnenie jeho mena vopred na Wikipédii.

Súčasťou špekulácií ostatných dní boli ale rôzne mená.

Niektorí vyjadrili presvedčenie, že pre Farmu 14 bola zvolená za víťazku vopred Martina. Na Wikipédii sa zas objavilo meno Filipa Jánoša, avšak ešte predtým na otvorenej stránke ako víťazka svietila aj Martina či iné mená. Objavili sa tam aj také, ktoré v tohtoročnej Farme ani nesúťažili. Opäť si tak na Wikipédii z jej návštevníkov niekto vystrelil.

Televízia vo finále nechala rozhodnutie o víťazovi na náhodu.

Aj v poslednej disciplíne však nechýbala dávka kontroverzie.

Súťažiaci mohli v špeciálnom vedomostnom kvíze na otázky odpovedať až po prihlásení sa prostredníctvom zariadenia podobnom ako v hre 5 proti 5 alebo Milujem Slovensko.

Najčastejšie sa pritom ako prvej podarilo „zasvietiť“ Martine. Najmenej sa darilo presadiť favorizovanému Filipovi, ktorému na výhru pred poslednou disciplínou chýbali už iba tri body. Aj v priebehu súťaže sa tak časť ex-farmárov dožadovala kontroly zariadenia, keď boli presvedčení, že Filipovi nefunguje.

Prihlasovacie zariadenie mu však fungovalo a nakoniec ho priviedlo aj k zisku posledného bodu potrebného na výhru.

Prehľad finálových disciplín

Mechanické vemeno
2 body: Martina
1 bod: Filip
0 bodov: Michal

Kocky sú hodené
2 body: Michal
1 bod: Filip
0 bodov: Martina

Poskladaj kravu
2 body: Filip
1 bod: Michal
0 bodov: Martina

Vratká tajnička
2 body: Filip
1 bod: Michal
0 bodov: Martina

Palice do police
2 body: Filip
1 bod: Michal
0 bodov: Martina

Vox populi (SMS hlasovanie)
3 body: Filip

Špeciálny vedomostný kvíz
8 bodov: Martina
4 body: Michal
3 body: Filip
_____________
Filip = 14 bodov
Martina = 10 bodov
Michal = 9 bodov

 

Čítať viac...
Nahor