Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: IG Richard Dírer

Aktuality

Končí ďalší moderátor politických diskusií! Presvedčili ho udalosti posledných týždňov

Vysielanie televíznych politických debát sa otriasa v základoch, k ďalším zmenám môže dôjsť už čoskoro.

Kedysi jeden z najstabilnejších televíznych žánrov prechádza turbulentným obdobím.

Kým v iných krajinách by vysielanie politiky uprostred nedeľného obeda pôsobilo bizarne, práve víkendové politické debaty patria k dlhoročnému slovenskému folklóru, ktorý si týždeň čo týždeň nenechajú ujsť státisíce divákov.

V ostatných rokoch sa situácia v politickom živote vyostrila natoľko, že vlastnú diskusnú reláciu mala každá veľká televízia. Joj sa vrátila ku konceptu večerných debát uprostred pracovného týždňa, Markíza zas oživila legendárne Na telo a pridala sa k nedeľným reláciám V politike a O 5 minút 12.

Po parlamentných voľbách v roku 2023 sa politická mapa prekreslila a s ňou aj prístup vládnych politikov k médiám.

Najviac to pocítili práve politické diskusie súkromných staníc, do ktorých vysokí predstavitelia štátu prestali prijímať pozvanie. Vyvrcholilo to zrušením štvrtkovej debaty Na hrane a odchodom Jany Krescanko Dibákovej, či výrazným prekopaním dramaturgie nedeľného Na telo, ktoré už formátom pripomína skôr jeho internetovú verziu Na telo plus.

Dôvodom je bojkot predstaviteľov vlády diskusie Michala Kovačiča, ktorý bol za viaceré televízne diskusie spred parlamentných volieb 2023, v ktorých bol ešte účastný vtedajší líder opozície Robert Fico, čerstvo ocenený Novinárskou cenou.

Blíži sa zmena RTVS

Zmena sa blíži vo verejnoprávnej televízii, ktorej súčasná podoba má už čoskoro formálne zaniknúť.

Parlament tento týždeň do druhého čítania posunul zákon o Slovenskom rozhlase a televízii (STVR), ktorým sa ruší doterajšia RTVS a s ňou skončia aj vysokí manažéri na čele s generálnym riaditeľom Ľubošom Machajom.

Ani koaliční predstavitelia neskrývajú, že jedným z motívov je práve „odinštalovanie“ súčasného riaditeľa či nespokojnosť so spravodajským vysielaním telerozhlasu, v ktorom chcú presadzovať viac pohľadov z alternatívneho názorového spektra.

V hľadáčiku je však aj najdlhšie vysielaná diskusná relácia O 5 minút 12, ktorá je v tomto roku často najsledovanejšou televíznou diskusiou na mediálnom trhu. Pod novým vedením novej STVR ju tak môže čakať zmena vo vedení diskusií, výbere hostí ale aj moderátorov.

Tvrdej kritike zo strany koaličných politikov čelí najmä dlhoročná novinárka Marta Jančkárová, ktorá sa už dvakrát úmyselne stala otvoreným cieľom internetových vyhrážok. Prvý raz po tom, čo vo februári 2023 nepustila do štúdia Sobotných dialógov bez pozvania Ľuboša Blahu, druhý raz v apríli tohto roka, kedy bol Blaha, už ako podpredseda parlamentu, pozvaným hosťom O 5 minút 12 a moderátorku pravidelne napádal. V závere relácie mu bol pre nerešpektovanie moderovanej diskusie nakrátko stiahnutý mikrofón.

Blaha sa Jančkárovej venoval aj po relácii na sociálnych sieťach, následne sa jej opäť začali hromadiť nenávistné správy. Blaha, okrem iného, zdôraznil, že súčasná vláda dostala od voličov mandát na to, aby v RTVS upratala.

Odchádza po dvoch rokoch

Zmenou si prejde aj politická diskusia spravodajskej televízie TA3 V politike.

V stredu večer jej moderátor Richard Dírer ohlásil svoj odchod z relácie, ako aj koniec v televízii. „Uplynulá nedeľa bola poslednou, v ktorú som moderoval reláciu V politike. S televíziou TA3 sme sa dohodli na ukončení spolupráce,“ oznámil.

Richard Dírer sa do TA3 vrátil po 11 rokoch len v apríli 2022. Pod riaditeľkou spravodajstva Zuzanou Martinákovou vytvoril moderátorský tandem relácie V politike s Rastislavom Ilievom, ktorý sa do horúceho televízneho kresla posadil ešte v máji 2021. Nahradil dlhoročného moderátora V politike Nora Dolinského, ktorý v relácii skončil po jazde pod vplyvom alkoholu.

„Je to pre mňa takpovediac symbolické vrátiť sa do ta3 presne po 11 rokoch, a práve do relácie V politike. Vážim si ponuku Televízie ta3 a veľmi sa teším z možnosti vrátiť sa k práci, ktorá mi toľké roky dávala zmysel,“ povedal Dírer pri svojom návrate do TA3.

Po dvoch rokoch médiá opúšťa.

„Príprava a moderovanie politických diskusií vždy dali zabrať, no najmä posledné týždne a mesiace boli pre mňa náročné. Nielen, ale aj vzhľadom na spoločenskú situáciu, ktorá okolo nás panuje,“ uviedol už po rozhodnutí odísť z TA3.

Dírer ubezpečil, že sa nechystá vstúpiť do politiky.

Čítať viac...
Nahor