Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: TV JOJ

Aktuality

Jojka končí s večernou politickou reláciou! Dibáková po 22 rokoch odchádza

Večerná debata televíznej dvojky sa už po prestávke nevráti, čaká ju podobný osud, ako tie predošlé.

Uplynulý týždeň priniesol prekvapivú správu, keď sa na svojom mieste rozhodla skončiť jedna z hlavných moderátoriek politických debát Jana Krescanko Dibáková.

V Joj pracovala od jej vzniku v roku 2002 a roky pôsobila ako redaktorka politického spravodajstva. Priestor napokon dostala ako dramaturgička relácie Na hrane a neskôr už ako jej moderátorka.

Dibáková odchádza krátko po tom, čo sa opakovane sťažovala na náročnosť skladania hostí do relácie.

Nielen ona medzi moderátormi politických relácií upozorňovala na množiace sa podmienky politikov, na začiatku marca musela pre chorobu jedného z hostí dokonca diskusiu zrušiť, keď sa nepodarilo vyskladať náhradnú dvojicu.

„Vo štvrtok, tak trochu symbolicky, som sa s televíziou Joj definitívne rozlúčila. V dobrom, bez búchania dvier, ale žiadnu inú cestu som už pred sebou nevidela, hoci ma nikto neposielal preč. Inak sa pozerám na dôležitosť politického spravodajstva, ktorého je už vo vysielaní viditeľne menej, na podobu vysielania pred prezidentskými voľbami a perspektívu relácie Na hrane, ktorej som odovzdala kus svojho života,“ napísala moderátorka vo verejnom statuse.

Krátko na to zareagovala aj televízia.

„Jana Krescanko Dibáková bola dlhé roky rešpektovanou politickou moderátorkou a tvárou televízie JOJ. Kvôli neochote politikov diskutovať v relácii Na hrane TV JOJ, ktorá sa začala v poslednom období objavovať a ohrozila samotnú reláciu, sa po vzájomných rozhovoroch s vedením spravodajskej redakcie rozhodla ukončiť svoje pôsobenie v televízii. Je nám to veľmi ľúto. Jane Dibákovej želáme v jej ďalšom pôsobení veľa úspechov a ďakujeme,“ uviedla Joj.

Na hrane sa nevráti

S moderátorkou skončí aj politická relácia Na hrane.

Joj ju odštartovala na jeseň 2019, kedy po takmer desiatich rokoch vrátila na obrazovku hlavnej televízie pravidelnú večernú diskusnú reláciu. Pre novinku pôvodne našla novú moderátorskú tvár v podobe novinára Michala Magušina, ktorý neskôr odišiel do konzervatívneho denníka Postoj. Moderovanie prevzala Dibáková od jesene 2020, dovtedy bola dramaturgičkou relácie.

Dibáková potvrdila, že po nej už relácia nového moderátora nedostane. „Reláciu nebude moderovať nový moderátor a budem rada, keď na ňu budete spomínať v dobrom.“

Joj tak s ňou končí uprostred rozbehnutej jarnej sezóny.

Relácia Na hrane mala v posledných troch týždňoch prestávku – televízia ju vo štvrtkovom vysielaní vynechala dvakrát z dôvodu volebného moratória pred prezidentskými voľbami a raz pre veľkonočné sviatky. Napokon sa po nej nevráti.

Na hrane dosahovalo dlhodobo kolísavú sledovanosť, závislé bolo na atraktivite hostí.

V prípade menej atraktívnych duelov jej v poslednom období padala sledovanosť aj do hlbokých podpriemerov. Túto jar mala výkonnosť oscilovať najvyššie na podieloch na trhu okolo 12 – 13 % v obchodnej cieľovke, viackrát sa však prepadávala na úroveň menších staníc blízko 6 – 8 %.

Joj z relácie vysielala aj pôvodne internetový subformát Analýzy Na hrane, ktorý po spustení spravodajskej televízie Joj 24 zaradila na utorňajšie podvečery.

Stabilný formát nenašla

Kým Slovenská televízia a Markíza si celé roky udržali stabilné politické znaky O 5 minút 12 a Na telo, Jojka dosiaľ stabilný formát nenašla.

Vo vysielaní politických debát má pritom bohatú históriu, a to aj v ich klasickom nedeľnom poludňajšom čase.

V ňom po svojom vzniku vysielala prvú politickú diskusiu Jóóój! s Renátou Klačanskou, reláciu ešte v roku 2002 nahradila značkou Sedmička z televízie Nova, od ktorej prebrala aj grafiku a samotné štúdio. Klačanskú neskôr vystriedala v programe Anna Vargová. V októbri 2006 Joj Sedmičku stiahla ako posledný program prevzatý z Novy a nahradila ju vlastnou debatou Politika.sk s moderátorkou Silviou Kušnírovou. Program vydržal do konca roka 2007.

Od februára 2006 mala televízia v štruktúre dokonca dve politické debaty súčasne, keď okrem tej nedeľnej odštartovala novú tradíciu vo večernom čase.

Na utorky po 22. hodine nasadila novinku Box s moderátorkou Veronikou Homolovou Tóthovou, dosahovala však skôr podpriemerné výkony. Joj sa ale následne podarila jedna z výrazných personálnych akvizícií, keď z Markízy stiahla vtedajšieho moderátora dlhoročnej politickej debaty Sito Daniela Krajcera. Ten rovnako v utorok večer začal od októbra 2006 moderovať novú debatu De Facto, v tom čase najmodernejšiu na trhu. Zrušená bola po takmer štyroch rokoch, po viacerých odsunoch do neskorších hodín a odchode moderátora do politiky. Joj odvtedy pravidelné politické debaty nevysielala.

Vrátila sa k nim až od jesene 2019, kedy v čase turbulentného diania na Slovensku oživila históriu vo vysielaní večerných politických debát odštartovaním novej relácie Na hrane. Prvotne aj s konceptom živého publika známeho z relácií Sito alebo De Facto. Končí s ňou po piatich rokoch.

Zdroje dát: oficiálne dáta zdroj PMT/KANTAR SLOVAKIA, tlačové správy TV Markíza, JOJ, RTVS, teletext, portály Stratégie.sk, Mediálne.sk, Aktuality.sk, Facebook, Instagram

Vysvetlivky k uvádzaniu televíznej sledovanosti
Obchodná (komerčná) cieľovka, mladí diváci - obchodná cieľová skupina divákov vo veku 13-55 rokov (od roku 2024). Do roku 2023 bola uvádzaná vo veku 12-54 rokov. Spravidla uvádzaný rating v percentách (%) a podiel na trhu v %;
Univerzálna cieľovka (celkové publikum) - všeobecná trhová sledovanosť divákov vo veku 12+, uvádzaný počet divákov v tisícoch a prípadne podiel na trhu v %.

Poznámka: Od jesene 2014 je do údajov sledovanosti započítavaná oneskorená sledovanosť, od januára 2017 "hostia". Od januára 2024 došlo k zmene obchodnej cieľovej skupiny.

Čítať viac...
Nahor