Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: TV JOJ

Aktuality

Einstein sa prepadol na dno jarných seriálov! Známy dátum finále, týmto ho Joj nahradí

Einstein úspešný príbeh svojho českého predchodcu nenapodobní, sleduje ho najmenej divákov spomedzi všetkých seriálov na trhu.

Jojka na začiatku roka vytvorila nový seriálový slot, ktorý sa rozhodla umiestniť rovno v najsledovanejší nedeľný večer.

Po rokoch uvádzania nedeľných filmov alebo šou ako Česko Slovensko má talent od januára zmenila žáner a posledný večer týždňa vyhradila hlavným seriálovým minisériám sezóny.

Rozhodnutie sa jej v prvých týždňoch vyplatilo.

Sériu nedeľných seriálov odštartovala s doposiaľ najvýraznejšou novinkou tohto roka Iveta, ktorá sa na pár týždňov stala rovno celospoločenskou témou.

Napriek ostrej kritike časti verejnosti je Iveta doposiaľ najsledovanejším programom tohto roka mimo spravodajstiev, keď aj so svojimi najmenej sledovanými časťami by doteraz s vysokým náskokom predbehla sledovanosť programov ako Let´s Dance, Dunaj, k vašim službám, Klamstvo, Nemocnica, Bez servítky, Milujem Slovensko alebo Mama na prenájom.

Iveta ako jediný pravidelný večerný program v tomto roku prekračovala v obchodnej cieľovke minimálne hranicu 10 ratingov a v celkovom počte divákov pravidelne prekračovala pol milióna divákov. Rekordy zo štartu siahajú ešte ďaleko vyššie, podobne aj priemerná sledovanosť celého seriálu.

Tento úspech posmelil Jojku v rozhodnutí vyhradiť nedele seriálom.

Po skončení Ivety však zmenila žáner, keď vytiahla nový komediálne ladený kriminálny seriál Einstein. Dobre známy bol viacerým divákom už z obrazoviek českej Primy, kde hlavného hrdinu stvárnil Vojta Kotek.

Polovičné čísla Ivety

Slovenský Einstein zaznamenal úspech ešte pri štarte.

Využiť dokázal voľnú konkurenciu a návyk divákov Ivety, už o týždeň však odštartovalo Let´s Dance a pozornosť časti publika sa presmerovalo k Markíze.

Aj keď Let´s Dance doposiaľ s každým týždňom divákov strácalo, k Einsteinovi sa už nevrátili.

Od silného štartu na ratingu 8,8 % v obchodnej cieľovke sa Einstein prvé dva týždne v konkurencii Let´s Dance pohyboval medzi 6 – 7 ratingami.

Nasledoval náhly prepad uprostred rozbehnutého vysielania, keď prišiel o takmer dva ratingové body a prepadol sa na svoje doterajšie minimum ratingom 5 % s podielom na trhu 15,2 %.

Ide o polovičný výkon, než aký s najmenej sledovaným dielom dosiahla predchádzajúca miniséria Iveta.

Paradoxne, v čase zostrenej konkurencie v podobe futbalu minulý týždeň stúpol na rating 5,7 % a podiel 16,5 %, čo je jeho stabilnejší priemer. V univerzálnej cieľovke, vyjadrujúcej všeobecnú popularitu programov, si malo piatu časť Einsteina na konci marca pozrieť priemerne 260-tisíc divákov.

V celkovom publiku sleduje Einsteina vôbec najmenej divákov spomedzi všetkých jarných seriálov.

V univerzálnej cieľovke sa predchádzajúca Iveta dokázala pravidelne držať nad dvojnásobnou úrovňou sledovanosti Einsteina. Spravidla výrazne prekračovala polmiliónové publikum.

Einsteina sleduje menej divákov, než koľko ich spravidla láka seriál Hranica. Ten sa hýbe v širšom okolí 300-tisíc divákov.

Ostatné večerné seriály Klamstvo, Dunaj, k vašim službám a Nemocnica pravidelne prekračujú hranicu 400-tisíc divákov, Mama na prenájom sa hýbe v jej širšom okolí.

V Česku pokračovanie, u nás môže skončiť

Kým v Česku sa po úspechu Einsteina chystá druhá séria, na Slovensku sa môže seriál chýliť k definitívnemu koncu.

Aj Jojka adaptovala minisériu v podobe osmičky dielov, ktoré jej už prinášajú len vlažnú sledovanosť.

Televízii sa síce podarilo vylepšiť výkonnosť oproti aj niektorým filmovým premiéram vysielaných v minulých sezónach počas nedeľného večera, Einstein patrí medzi nákladnejšie projekty a mala mať od neho vyššie očakávania.

Dá sa ta tak očakávať, že ďalšiu osmičku dielov, na ktorej adaptácii momentálne v českej verzii pracuje Prima, už neprinesie.

Einsteina v nedeľnom prime-time čakajú posledné tri epizódy. Vyvrcholiť by mal v nedeľu 16. apríla o 20:35.

Joj bude so seriálom plynule pokračovať aj počas Veľkej noci, kedy ho bude čakať ešte náročnejší súboj. Na Veľkonočnú nedeľu sa proti sebe stretnú tri veľké pôvodné programy – Let´s Dance, Einstein a veľkonočný špeciál Pečie celé Slovensko.

Čím vyplní nedele po Einsteinovi

Jojka so seriálom Einstein seriálové nedele nateraz uzavrie.

Televízna dvojka podľa plánov ďalší nový seriál do nedeľného prime-time v rámci tejto sezóny už neuvedie a vráti na záver týždňa filmy.

Prvú nedeľu bez seriálu však udrží ešte v lokálnom duchu, keď avizuje českú premiéru filmu Pánsky klub (2022).

Zahrali si v ňom napríklad Boleslav Polívka, Hana Vagnerová, Kristýna Hrušínská, Jiří Mádl, Jan Hrušínský, Milan Šteindler alebo Patricie Pagáčová známa z poroty speváckej šou Superstar.

Následne by podľa prvých plánov mala v ďalšie nedele odvysielať napríklad premiéru trileru Mrazivá pasca (The Ice Road, 2021) alebo reprízové filmy Bournov odkaz či nové spracovanie Múmie.

Zdroje dát: oficiálne dáta zdroj PMT/KANTAR SLOVAKIA, tlačové správy TV Markíza, JOJ, RTVS, teletext, portály Stratégie.sk, Mediálne.sk, Aktuality.sk, Facebook, Instagram
Vysvetlivky: obchodná (komerčná) cieľovka, mladí diváci – obchodná cieľová skupina divákov vo veku 12-54 rokov, spravidla uvádzaný rating v percentách (%) a podiel na trhu v %; celkové publikum – všeobecná trhová sledovanosť divákov vo veku 12+, uvádzaný počet divákov v tisícoch a prípadne podiel na trhu v %
*od jesene 2014 je do údajov sledovanosti započítavaná aj oneskorená sledovanosť, od januára 2017 aj „hostia“

Čítať viac...
Nahor