Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Joj stávka na súťažné šou nevyšla, končí aj Lucky Room! Oteckovia si naďalej idú svoje, trhli nový rekord

Nie tak dávno pred nástupom Oteckov sa podvečer ešte trápila Markíza, dnes drží pozíciu pevne vo svojich rukách.

Oteckovia sa stali pokladom Markízy. Po jednom z najslabších rokov televízie sa postarali o jej renesanciu. Prinášajú jej výkony, aké boli bežné ešte pred viac ako dekádou v čase, keď nemala na trhu tak početnú konkurenciu. Z ostatného času si na takéto výkony pamätá len z úvodných sérií Búrlivého vína či Hornej Dolnej, pričom dnes sú Oteckovia najsledovanejším programom na trhu. Minulý štvrtok zaznamenali svoj vôbec najsilnejší podiel na trhu od štartu s hodnotou až 44,9 %.

Joj práve popri Oteckoch ukončila nateraz vysielanie šou Moja mama varí lepšie ako tvoja, ktorá ju pritom pár rokov pred tým dostala podvečer do čela. Markíza si ešte dnes pamätá trápenie, ktoré jej priniesla stávka na neúspešný denný podvečerný seriál Kukučka a po nej ďalšie neúspešné programy, ktorými sa pokúšala zvrátiť situáciu, ako Koleso šťastia, návrat Bez servítky, Búrlivé víno aj reprízy starých Susedov.

Dnes sú to zas Oteckovia, ktorí zvrátili situáciu v prospech Markízy. Tej sa to pritom opäť podarilo s denným seriálom, keď pred prepadákom Kukučka, dlhodobo držala podvečerné vedenie so seriálom Chlapi neplačú. Nahradila ním Búrlivé víno, ktoré pre veľký úspech v prvej sérii presunula do prime-time. Vtedy netušila, že o pár rokov neskôr sa už pre nedostatočný záujem divákov na podvečer vráti.

Už dlhodobo pritom platí, že dominancia akéhokoľvek programu nie je neotrasiteľná. Joj dlhé roky fungoval denný seriál Panelák, ktorý sa dokonca otriasol aj z konkurencie dominujúcej telenovely Tisíc a jedna noc. Čo už však nezvládol, bol nástup Búrlivého vína, popri ktorom sa už nedokázal nadýchnuť ani po pár mesiacoch a z jeho konkurencie sa musel stiahnuť. Joj sa zas však neskôr na oplátku podarilo z dominujúceho trónu zosadiť Búrlivé víno obdobnou dennou sériou Divoké kone. Napriek tomu, že seriál Joj držal výkonnosť iba jednu sezónu, Búrlivé víno definitívne pripravil o veľkú základňu divákov. Situáciu proti Hornej Dolnej zas v priebehu viacerých sezón zvrátilo v pondelky Inkognito, ktoré sa v začiatkoch popri nej skôr trápilo, no neskôr ju začalo doťahovať a v celkovom publiku aj pravidelne predbehlo.

Joj sa od tohto roku rozhodla zmeniť proti Oteckom žáner a vyskúšala to s nasadením denných súťažných šou. Ako prvé vytiahla skraja januára IQ Taxi, ktoré sa ešte pred návratom seriálu Markízy dokázalo dostať do nadpriemerov Joj. Popri Oteckoch už nestíhalo a kleslo na úroveň okolo aj pod desať percent. Televízia vyrobila na úvod iba 20 častí IQ Taxi a tak od februára skúšala ďalšiu šou. To sa nakoniec ukázalo ako kľúčová chyba. Okrem toho, že opäť v krátkom čase zmenila podvečer program, nasadila navyše lacno vyzerajúce Po škole, ktoré sa malo prepadnúť na dno a k Oteckom sa presunuli aj poslední diváci. Už neskoro sa tak pustila do realizácie presne opačne vyzerajúcej veľkolepejšej šou Lucky Room, ktorá po svojom predchodcovi zdedila nefungujúci slot.

Lucky Room ani po silnej kampani už nedokázalo osloviť divákov, keď ich Joj po niekoľký raz lákala na novú súťažnú šou. Ešte Po škole dokonca dokázalo po výrazne slabšej kampani odštartovať aj popri Oteckoch na podiele 13,4 %, kým následne padlo. Lucky Room pritom prináša súťažiacim možnosť vyhrať vôbec najviac peňazí v histórii televíznych hier, výrazne viac ako kultový Milionár. Televízia už v krátkom čase dokázala rozdať niekoľko desaťtisícových výhier.

Joj však nakoniec končí aj s ďalšou podvečernou súťažnou šou. Televízia má odvysielať už len posledné nakrútené diely Lucky Room, ktoré podľa programovej zmeny skončí v prvý aprílový týždeň. Medzičasom už pritom z podvečer stiahla aj ďalšiu dennú hru Pošli ďalej, ktorú nasadila na piatky. V prípade Po škole Joj odvysielala všetky pripravené diely, s IQ Taxi ráta aj v budúcnosti a pripravuje ďalšie premiérové časti.

Televízia sa podvečer vráti ku svojej najväčšej klasike. Od 8. apríla nasadzuje znovu nové diely Súdnej siene, reláciu avizuje nateraz od pondelka do piatka. Joj tak bude meniť program aj na svojej menšej stanici Plus, nakoľko tam práve v tomto čase bežia reprízy Súdnej siene. Miesto nich bude Plus vysielať premiérové časti relácie America´s Funniest Home Videos u nás vysielanú pod názvom Fórky, vtipky.

 

Čítať viac...
Nahor