Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: Markíza

Aktuality

Novými časťami Dunaja zatrasie sériový vrah! Potvrdený dátum štartu 5. série

Netrpezlivé čakanie na termín návratu obľúbeného seriálu Markízy sa končí.

Dobové projekty sú aktuálne v kurze.

Najočakávanejšími programami na začiatku roka 2024 je dvojica seriálových projektov, ktoré svoj dej posadili do podobného historického obdobia 20. storočia.

Netrpezlivo očakávaný je štart výpravnej 8-dielnej minisérie RTVS Čas nádejí, ktorá sa do vysielania dostane ako prvá v nedeľu 7. januára na Jednotke. Obsiahne väčší časový úsek a viaceré najvýznamnejšie historické míľniky ako prvú svetovú vojnu, rozpad Rakúsko-Uhorska, vznik Československej republiky, druhú svetovú vojnu, Slovenské národné povstanie aj Február 1948.

Trend dramatických dobových seriálov však vlani odštartovala Markíza.

Minuloročná ambiciózna novinka Dunaj, k vašim službám si napokon tak podmanila divákov, že jej pripravované pokračovanie sa na začiatku tohto roka stalo jednou z najočakávanejších televíznych udalostí u divákov.

Práve na základe úspechu Dunaja si veľa od svojho seriálu Čas nádejí sľubuje aj RTVS.

Dunaj 5 odštartuje skôr

Dunaj sa na obrazovky dostane druhý rok po sebe o niečo skôr, ako sa pôvodne očakávalo.

Už 1. séria mala byť v roku 2023 plánovaná od februára, no Markíza napokon urýchlila kvôli konkurencii jej nástup už na začiatok januára. Dunaj nefiguroval ani v prvých januárových plánoch televízneho lídra na rok 2024 a návrat sa tak očakával až vo februári.

Ešte koncom novembra sme však informovali, že prvé plány Markízy sa môžu meniť a seriál môže vytiahnuť od prelomu mesiacov.

Televízia krátko na to pred vianočnými sviatkami spustila intenzívnu inzertnú kampaň, v ktorej aj oficiálne oznámila nové časti Dunaja ešte v januári. Od konca minulého roka ju doplnila aj televíznou kampaňou.

Nenechá pritom nič na náhodu.

Líder potvrdzuje, že dobový hit je aktuálne pre neho vôbec najdôležitejším projektom, ktorému na televíznej obrazovke dopraje netradične dlhú intenzívnu kampaň. Potrvať by totiž mala takmer jeden celý mesiac.

Pomôcť by mala zmobilizovať všetkých divákov, ktorých seriál dokázal prilákať v čase prepisovania rekordov počas minuloročnej jesene.

Markíza totiž podľa našich prvých informácií stanovila štart 5. série Dunaja, k vašim službám na utorok 23. januára po 20:30.

Seriál sa tak na obrazovke objaví o dva týždne neskôr, ako tomu bolo pri vlaňajšom uvedení 1. série.

Nič sa nezmení na jeho nasadzovaní – Dunaj sa bude naďalej vysielať dvakrát do týždňa v priebehu utorňajších a štvrtkových večerov.

 


Poznáme prvé seriály roka 2024: Jojka vyrukuje s novinkou z raja dovolenkárov!Čítajte →

Zareaguje Nemocnica?

Nemení sa ani jeho konkurencia, tretiu sezónu po sebe bude jeho hlavným súperom jojkárska Nemocnica.

Situácia medzi seriálmi pri ich nástupe sa ale obracia.

Markíze sa totižto po prvý raz podarilo s nasadením Dunaja do vysielania konkurenčnú Jojku predbehnúť. Doposiaľ na ňu zakaždým musela reagovať ona.

Joj ju pod tlak dostala v decembri 2022, kedy ohlásila návrat Nemocnice v novom roku už na 10. januára 2023. Markíza s Dunajom počítala o niekoľko týždňov neskôr, napokon sa rýchlou zmenou programu prispôsobila. Stálo ju to týždne stresov a dokončovania epizód na poslednú chvíľu.

Podobne reagovala aj v lete 2023, kedy Jojka naplánovala expresný štart jesenných častí Nemocnice už od 22. augusta. Markíza znovu menila program a s Dunajom ju napokon pokryla.

Do tretice sa však môže prispôsobovať Joj.

Tá na celý január na utorky a štvrtky naplánovala romanticko-kriminálny taliansky seriál Viola, ktorým cieli na ženského diváka. Hrá v ňom aj hviezda tureckých telenoviel Can Yaman.

Seriál má celkovo 12 častí a pri avizovanom nasadení by Joj vydržal do 1. februára.

S novými časťami Nemocnice podľa prvých plánov počítala až následne, a to od utorka 6. februára 2024.

 


Jojka vytasí novinku s tureckou hviezdou telenovely Doma! Nástupcu môže dostať 911Čítajte →

V Dunaji udrie vrah

Seriál čaká v nových častiach dosiaľ najväčší dejový skok.

Ako sme už informovali, dej sa posunie o celý rok dopredu do jesene 1941, čo sa odrazí aj v životoch hlavných hrdinov. Tvorcom dal tento výrazný časový posun priestor akcelerovať dejové zvraty a zakomponovať do seriálu viacero nových postáv naraz. Všetky sme ich predstavili v druhej polovici tohto článku.

Hneď na úvod 5. série sľubujú scenáristi nečakanú drámu, ktorá zatrasie viacerými osudmi. Detaily zatiaľ neprezradili.

Mohlo by však ísť o ďalšie nebezpečenstvo, ktoré číha na seriálových hrdinov.

Popri všetkých hrôzach, ktoré so sebou prinieslo zavedenie Židovského kódexu, začne totiž v meste vyčíňať sériový vrah.

Nikto netuší, kde udrie najbližšie a kto bude jeho obeťou…

Prvé zápletky 5. série Dunaja

Všetko, čo vieme o zápletkách nových častí, zhŕňame na jednom mieste.

Holubcovi narastú krídla

Vo svojom živle bude v novej sérii Anton Holubec.

Ako prezradil jeho predstaviteľ Filip Tůma, funkcia šéfa tajných mu otvorí nebývalé možnosti, ktoré sa Holubec nebude zdráhať využiť. „Táto funkcia mu dáva moc, takže dostane vietor do plachiet.“

Dusno bude v jeho manželstve s Lenou (Jana Kovalčíková). „Bude to turbulentný vzťah. Čaká nás pekná zápletka,“ naznačil Tůma.

Po tom, čo Lena chcela odovzdať Kláre a Petrovi Kučerovcom svoj podiel v Dunaji, sa s ňou Holubec porátal radikálnym spôsobom. Ako už Markíza naznačila v prvých ukážkach, Lena sa v novej sérii objaví psychicky na dne. Anton sa postaral, aby pred okolím vyzerala ako nesvojprávna…

„Čaká ju osud plných zvratov a aj ťažkých pádov. Lena si vytrpí, no nič nie je také strašné, ako sa zdá,“ poznamenala Kovalčíková.

Klára s Petrom

Klára Zacharová (Kristína Svarinská) na konci minulej série spoznala svoju pravú matku a vydala sa za Petra Kučeru (Marek Rozkoš). Ten však krátko na to narukoval do anglického letectva a je to už rok, čo sú od seba.

„Svadba bola tajná a mnohí o nej nevedia. Obaja však o svoju lásku bojujú, no nebudú mať na ružiach ustlané,“ povedala o vzťahu Kláry a Petra v novej sérii Svarinská.

Hneď v úvode série bude mať starosti o Petra. Z Anglicka sa jej totiž po čase prestal ozývať a nemá o ňom vôbec žiadne správy…

Imrich v nebezpečenstve

Dramatický vývoj v živote svojej postavy potvrdzuje herec Ivan Šándor. V Dunaji stvárňuje stále populárnejšiu postavu Imricha Bočkaya.

Ako je už známe, dôvodom jeho problémov bude Walter Klaus.

Imrich má na svedomí viacero dosiaľ nepoznaných hrdinských činov, ktoré sa však priečia vtedajšiemu režimu. „V spise, ktorý Walter čítal vo svojej pracovni, má Imrich viaceré prehrešky voči vtedajšiemu režimu. Píše sa tam, že Imrich je podozrivý z páchania špionážnych činností smerujúcich k podnecovaniu antiríšskych nálad a zosnovania a kolaborovania s odbojovým hnutím,“ uviedla televízia.

Klaus našiel slabé miesto v rodine Kučerovcov, ktorých chce zničiť. Imrich sa mu bude musieť postaviť.

„Walter na konci série zistil, že Imrich je za niektorými odbojárskymi aktivitami. Pôjde mu po krku a príde aj ku konfliktu. Boli to nebezpečné časy a Imrich bude v nebezpečenstve,“ prezradil Šándor v rozhovore Markízy.

Klausovci

V manželstve Klausovcov to bude vrieť.

Novú tvár ukáže Helga Klausová (Jana Majeská), ktorá sa podľa prvých indícií oslobodí od Waltera Klausa (Ján Koleník) a začne žiť naplno. „Helgu čaká veľa nového. Trošku vystrčí pazúriky, na čo sa veľmi teším,“ hovorí jej predstaviteľka Jana Majeská.

V minulých sériách videli diváci Helgu najčastejšie doma, čakať na svojho muža, kým ten sa venoval svojej milenke Eve. Jej najväčším snom bolo splodiť dieťa, ktorého sa napokon aj dočkala. Z malého syna Wolfieho sa však dlho netešila a o bábätko prišla…

V nových častiach sa už Schatzi utápať nebude a po Walterových avantúrach sa sama odviaže. Helga si začne užívať vlastný život, pyžamo vymení za honosné róby a chodiť bude viac do spoločnosti a kabaretu. Tam pritom na ňu čaká nový nápadník.

 


Horúce správy o návrate Druhej šance: Dátum 3. série odhalený, pribudnú nové postavy!Čítajte →

Tvorcovia už naznačili, že sa o Helgu bude zaujímať nový nemecký dôstojník Ludwig Weiss (Marek Fašiang). Pod Walterovým patronátom sa čoraz úspešnejšie presadzuje v nemeckých kruhoch a má našliapnuté na veľkú kariéru. „Až do momentu, kým sa nezačne zahrávať s ohňom…“ dodáva Markíza. Naznačovať pritom môže práve jeho dvorenie Helge.

„V súkromí vznikne vzťahová peripetia – aj vo vzťahu Waltera k Eve, ale tiež v rodine vo vzťahu k Helge. Vznikne nový vzťahový trojuholník,“ potvrdil Koleník.

Napätie bude rásť aj medzi Walterom a Evou Dušekovou (Petra Dubayová).

Eva s Davidom Gutmannom (Jakub Jablonský) musia naďalej s bolesťou sledovať, ako ich syn Janko vyrastá v rodine Klausovcov, pričom nevzdávajú nádej, že získajú svoje dieťa späť.

„Budeme hľadať akúkoľvek cestu, ako sa dostať k nemu naspäť. Samozrejme tak, aby bol v bezpečí on aj my,“ prezradil Jakub Jablonský. „Dávida čaká turbulentné obdobie. Naďalej bojuje za to správne a s odbojom má veľké plány. Nevzdáva sa ale ani v boji o svojho syna Janka a ani o Evu.“

Nové lásky

Nová nečakaná láska čaká na Alenku Valentovú (Lesana Krausková).

Po tom, čo bez rozlúčky musela zabudnúť na Jakubovho otca Martina Lukáča (Jan Révai), jej do života vstúpi 25-ročný atraktívny seminarista Michal Belan (Peter Pecha), ktorý vždy stojí na strane slabších. Tajne sa angažuje aj pri záchrane židovských detí, no aj keď svoj život plánoval zasvätiť Bohu, stretnutie s Alenou v ňom prebudí najtajnejšie city.

Nový muž vstúpi aj do života Vilmy Rusnákovej (Monika Hilmerová).

Láskou pritom zahorí rovno k človeku z „opačného tábora“. Vilma bude aj naďalej na strane slabších a neraz za cenu ohrozenia samej seba pomáhať tým, ktorí to potrebujú. „Vilma stojí vždy na správnej strane a je ochotná pomôcť.“

Tentoraz sa však do jej starostlivosti dostane ťažko zranený 40-ročný vojak bez identity (Ján Dobrík), ktorý trpí amnéziou a na nič sa nepamätá. Zotavuje sa v nemocnici u Važana vo Vilminej opatere, ktorá má k nemu stále bližšie.

Neznámy vojak je pôvodom Nemec a do nemocnice ho priviezli z frontu, kde bojoval na strane nacistov. Netuší, ako sa volá, ani aké má povolanie a ako sa na fronte ocitol. Svojou citlivosťou a empatiou si však postupne získa sympatie pacientov aj personálu. Napriek jeho nemeckému pôvodu v ňom Vilma uvidí najmä človeka, ktorý navyše o ňu stále otvorenejšie prejavuje záujem…

Čítať viac...
Nahor