Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: Markíza, úprava MB

Pikošky

Detaily novej série Dunaja odhalené! Veľký skok v životoch hrdinov, šokujúci zvrat aj nové postavy

Nová séria Dunaja sa začne odohrávať dlhé mesiace po udalostiach jesennej série, na divákov čaká celý zástup nových postáv.

Návrat Dunaja, k vašim službám sa blíži.

Už o približne mesiac plánuje Markíza odštartovať novú 5. sériu svojho aktuálne najcennejšieho televízneho produktu, z ktorého sa v priebehu roka 2023 stal suverén televíznej obrazovky.

Ešte na jar sa Dunaj prepracoval do pozície najsledovanejšieho seriálu, pričom na jeseň ju umocnil rovno pozíciou najúspešnejšieho večerného programu na celom trhu.

Markíza tohtoročné vysielanie ukončila ešte na konci novembra, pričom diváci dlhé týždne čakali na detaily o nových častiach.

Tie sa budú nakoniec niesť v znamení príchodu celej plejády nových postáv, pričom tvorcovia pripravujú nové vzťahové zápletky, ešte vyhrotenejšiu politickú situáciu, ale aj rozbušku, ktorá zatrasie hneď úvodom 5. série.

Walter Klaus ešte pritvrdí

Markíza pre novú sériu Dunaja chystá dosiaľ najväčší časový posun v deji.

Piata séria totiž začne až celý rok po udalostiach, ktorými sa skončila tá predošlá a tvorcovia rovno skočia do obdobia jesene roku 1941. Výrazne sa to odrazí v samotnom deji – či už v priamo v príbehoch seriálových postáv ale aj v spoločenskej atmosfére.

Nová séria Dunaja v tomto smere pritvrdí.

„Na Slovensku začal platiť Židovský kódex, ktorý má krutý dosah na životy viacerých postáv no ani ostatným sa nevedie ľahko,“ píše Markíza.

Hlavným predstaviteľom tejto linky bude naďalej Ján Koleník, ktorého postava Waltera Klausa bude ešte krutejšia.

„Walter Klaus bude hájiť záujmy ríše, pritvrdíme však, keďže vieme, že situácia už bola historicky vážna a Walter je nositeľom tejto dejovej línie,“ prezradil Ján Koleník.

„Doba sa pritvrdzuje a som rád, že Walter prechádza vývojom. Pôvodne bol politicky mierumilovnejší, čo mi ako hercovi príliš nesedelo, ale musím sa priznať, že čím je Walter horší, tým sa to herecky lepšie stvárňuje. Je to herecký odtieň, ktorý ma veľmi baví.“

Nový vzťahový trojuholník

Jeho správanie bude ovplyvňovať aj turbulentný vývoj v súkromí.

Ku Koleníkovi pribudne v seriáli ambiciózny nemecký dôstojník Ludwig Weiss, ktorého si zahrá Marek Fašiang. Podľa prvých ukážok sa môže zapliesť s Walterovou ženou Helgou Klausovou (Jana Majeská).

„V súkromí vznikne vzťahová peripetia – aj vo vzťahu Waltera k Eve, ale tiež v rodine vo vzťahu k Helge. Vznikne nový vzťahový trojuholník,“ potvrdil Koleník.

Medzi Walterom a Evou Dušekovou (Petra Dubayová) bude rásť napätie.

Eva s Davidom Gutmannom (Jakub Jablonský) musia naďalej s bolesťou sledovať, ako ich syn Janko vyrastá v rodine Klausovcov, pričom nevzdávajú nádej, že získajú svoje dieťa späť.

Nová nečakaná láska čaká aj na Alenku Valentovú (Lesana Krausková).

Po tom, čo bez rozlúčky musela zabudnúť na Jakubovho otca Martina Lukáča (Jan Révai), jej do života vstúpi 25-ročný atraktívny seminarista Michal Belan (Peter Pecha), ktorý vždy stojí na strane slabších. Tajne sa angažuje aj pri záchrane židovských detí, no aj keď svoj život plánoval zasvätiť Bohu, stretnutie s Alenou v ňom prebudí najtajnejšie city.

Dráma v úvode novej série

Markíza sľubuje, že 5. sériu Dunaja odštartuje šokujúca správa.

Má k nej dôjsť v samotnom závere prvej časti novej série, pričom sa stane rozbuškou v osudoch hlavných hrdinov. „Dunajom otrasie šokujúca správa, ktorá zmení životy mnohým,“ avizujú tvorcovia.

Ťažké časy medzitým zažíva Klára Zacharová (Kristína Svarinská).

Od tajnej svadby s Petrom Kučerom (Marek Rozkoš) uplynul už rok, no rovnaký čas je to aj od toho, čo odišiel do Anglicka a pridal sa k vojenskému letectvu.

„Svadba bola tajná a mnohí o nej nevedia. Obaja však o svoju lásku bojujú, no nebudú mať na ružiach ustlané,“ povedala o vzťahu Kláry a Petra v novej sérii Kristína Svarinská.

Jej postavu čakajú neľahké chvíle.

„Kláru čaká turbulentné obdobie plné emócií, lásky a drámy. Asi to odzrkadľuje celý jej životný príbeh, že nič nemôže ísť podľa jej plánov a predstáv.“

Hneď v úvode série bude mať starosti o Petra. Z Anglicka sa jej totiž po čase prestal ozývať a nemá o ňom vôbec žiadne správy…

Nové postavy

Veľký časový posun v deji Dunaja sa odrazí aj v príchode nových postáv, ktoré medzitým vstúpili do života seriálových hrdinov.

Diváci sa môžu tešiť na posily v obchodnom dome, ale aj na tajomného pacienta, ktorému Vilma zachráni život.

Albert (Ján Dobrík)

40-ročný Nemec, vojak bez identity. Ťažko zraneného ho priviezli z frontu a teraz sa zotavuje v nemocnici u Važana vo Vilminej opatere. Má amnéziu a vôbec si nepamätá svoju minulosť – meno, povolanie, ani to, ako sa dostal na front a čo tam robil. Trpí desivými nočnými morami, ktoré si ale nevie vysvetliť a spojiť so svojou minulosťou.

Je to však citlivý, príjemný a kultivovaný človek – džentlmen, ktorý si empatiou voči ostatným pacientom a personálu postupne získava sympatie okolia, vrátane Vilmy, ktorá v ňom navzdory jeho nemeckému pôvodu začína čoraz viac vidieť „človeka“ a čoraz ťažšie odoláva záujmu, ktoré jej Albert galantne dáva najavo.

Ludwig Weiss (Marek Fašiang)

30-ročný ambiciózny nemecký dôstojník. Atraktívny, inteligentný a ctižiadostivý. Pod Walterovým patronátom sa čoraz úspešnejšie presadzuje v nemeckých kruhoch a má „našliapnuté“ na veľkú kariéru. Až do momentu, kým sa nezačne zahrávať s ohňom…

Michal Belan (Peter Pecha)

25-ročný seminarista tesne pred kňazskou vysviackou. Aktívny,  sympatický a šikovný mladý muž, športovec veselej povahy. Vždy stojí na strane slabších a spravodlivosti, pomáha františkánom s aktivitami pre deti a tajne sa angažuje pri záchrane židovských sirôt.

Svoj život plánuje zasvätiť Bohu a kňažskej službe z vďaky za uzdravenie svojej chorej sestry. Týmto zámerom však otrasie stretnutie s Alenou, ktorá v ňom nechtiac prebudí zakázané city.

Tereza Lapšanská (Barbora Chlebcová)

30-ročná nová predavačka v Dunaji. Jednoduchšia, no o to viac zapálená „ľudáčka“ z vidieka s veľkými ambíciami, ktorá sa netají svojím nadšením pre nový režim a jeho „výhody“ a neštíti sa ich využívať, rovnako ako sa neštíti v mene vlastného prospechu a povýšenia intrigovať a udávať.

Zahorí sympatiou k Urbanovi, ktorého pokladá za voľného, osamelého chlapa v najlepších rokoch a fakt, že je gardista, mu v jej očiach ešte pridáva na atraktivite

Gréta Kopecká (Chiara Mederová)

20-ročná šikovná zlatnícka učnica. Romantická, nežná a citlivá. Každý deň v reštaurácii Dunaja „vyzerá“ pri okne svoju prvú a veľmi krátku lásku, vojaka, čo ho po ich prvom rande odviedli na front.

Vráti sa jej, alebo si jej srdce získa Jakub, ktorému pri svojich každodenných návštevách reštaurácie padla do oka?

Ernest Almásy (Ady Hajdu)

Šarmantný bonviván so šľachtickým pôvodom. Dokáže komukoľvek povedať čokoľvek, je neuraziteľný a nevyhoditeľný, schopný okamžite realizovať svoje bláznivé nápady a neustále generovať chaos, rozpaky a komplikácie.

Do konzervatívnej domácnosti Kučerovcov vnáša nový vzduch a je sympaticky komickou, no pozitívnou figúrou, ktorej nakoniec človek, a taktiež divák, aj tak vždy všetko odpustí.

Zdroj: TV Markíza

Čítať viac...
Nahor