Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: Markíza

Pikošky

Alica na Farme rozdeľuje divákov: Hospodár Martin v tom má úplne jasno!

Umelá inteligencia je dosiaľ najväčšou novinkou v najdlhšie vysielanej reality šou.

Druhý mesiac vysiela Markíza v poradí už 14. sériu dennej reality šou Farma, ktorú po prvýkrát na obrazovky uviedla pred jedenástimi rokmi počas letných prázdnin 2011.

Pôvodne letná reality šou sa nakoniec stala každoročnou súčasťou dôležitých jesenných sezón televízneho lídra, pričom jej tvorcovia za vyše dekádu predstavili niekoľko zmien konceptu aj inovácií.

Ich cieľom je najmä udržiavať popularitu šou a zároveň omladzovať divácku základňu, ktorá prirodzene s pribúdajúcimi sériami starne.

Dnes je slovenská verzia Farmy vôbec najdlhšie vysielanou na svete.

Divoký vývoj Farmy

Farma bola pôvodne postavená na tradíciách a ľudových motívoch.

Tvorcovia v priebehu sérií prinášali na statok rôzne náročnejšie výzvy – či už šlo o sériu, ktorej súčasťou bol veľký mlyn a výroba múky, alebo ročník postavený na starostlivosti o obrovské stádo oviec. Týmto štýlom odvysielala televízia pôvodných deväť sérií, po ktorých však začala s reality šou experimentovať.

 


Televízna anketa OTO definitívne skončila: Vieme, prečo sa už nevráti!Čítajte →

Pre jubilejný 10. ročník predstavila v roku 2018 prvú modernú verziu Farmy s novou moderátorkou, vizuálom aj konceptom, keď tri roky po sebe súťažiacich delila na dva tábory – na bežných hráčov a celebrity, západ vs. východ či mesto vs. dedina. V 12. sérii už na statok priniesla aj moderné vymoženosti a luxusné vybavenie, ktoré poprelo pôvodný charakter a koncept šou.

Miesto tradícií už dostávali väčší priestor vzťahy, nahé telá či sexuálne scény. Pred dvomi rokmi to dokonca prepískla natoľko, že sama narýchlo šteklivé zábery z vysielania pre denné reprízy vystrihla.

Vlani však tvorcovia urobili krok späť a vrátili sa späť k pôvodnej verzii Farmy. Súťažiacich už do dvoch skupín nerozdelili a ohlásili návrat náročným podmienkam, ktorými bola šou charakteristická v minulosti. Dokonca prekvapivo obnovili aj pôvodný vizuál a logo reality šou.

Kedysi tradície, dnes umelá inteligencia

Po roku sa však Markíza vrátila k modernej verzii Farmy, pričom priniesla dosiaľ najväčšiu revolučnú novinku.

Do šou zakomponovala umelú inteligenciu Alicu, ktorá dokonca vo väčšine nahradila úlohu moderátora v šou.

Alica je súčasťou farmárskeho stola, z ktorého vychádza kedykoľvek, kedy tvorcovia chcú zasiahnuť do deja. Zároveň plní mnohé pôvodne moderátorské úlohy akým je oznámenie farmára týždňa alebo voľba duelantov.

Aj to je dôvodom, prečo Alica rozdeľuje divákov.

 


Najväčší televízny prepadák sa vracia: Markíza chystá ďalšiu sériu Survivora!Čítajte →

Kým časť sa novinka s jej nevšednými komentármi a strojovým glosovaním diania pozdáva, iným chýba ľudský kontakt s farmármi, ale aj pevná ruka a autorita.

Aktuálny moderátor, Marek Fašiang, už na Farmu dochádza prakticky len v deň Duelu a pri súťažiach o odmenu. Ani tých sa však nezúčastňuje pravidelne, niektoré netradične moderuje hospodár Martin Bagár.

Práve Martin je súčasťou Farmy vôbec najdlhšie.

V úlohe hospodára sa zúčastnil všetkých doterajších sérií reality šou – s výnimkou úplne prvej. Spolu však aj tak pracoval na celkovo štrnástich Farmách, keď participoval aj na jednej českej sérii, kde sa staral o zvieratá mimo záberov televíznych kamier.

Hospodár vidí veľkú výhodu

Aj pre hospodára Martina je zakomponovanie umelej inteligencie Alice dosiaľ najväčšou novinkou na Farme.

Po jedenástich rokoch strávených s reality šou ho tak stále tvorcovia dokážu prekvapiť.

„Každá Farma je úplne iná. Teraz je najväčšia čerešnička na šľahačke umelá inteligencia Alica,“ povedal v rozhovore pre TV Oko.

Napriek tomu, že sa hospodár aj v súkromí venuje tradičným činnostiam spojených so životom na statku, nový koncept Farmy, postavený na inteligentných hráčoch, inováciách a najmä umelej inteligencii, ho nadchol.

Hospodár Martin s umelou inteligenciou Alicou

„Z Alice som úplne unesený, nesmierne ma baví. Najviac sa mi páčia tie jej sarkastické komentáre,“ uviedol.

Bagár priznáva, že Farmu pravidelne pozerá v televízii a sleduje tak, čo sa na statku deje v jeho neprítomnosti.

Veľkou výhodou podľa hospodára je, že sa Alica môže farmárom prihovoriť kedykoľvek. 

Mnohokrát je témou lenivosť niektorých hráčov či neplnenie úloh, pričom v tomto smere dokáže Alica kedykoľvek konfrontovať súťažiacich s realitou.

Keď si farmári myslia, že jáj, super, máme hotovo, môžeme si vegetiť, tak vylezie Alica zo stola a ohlási im, že šanca uspokojiť hospodára je 60 percent a schová sa. Do ich života tým vnesie chaos, uvedomia si, že niečo neurobili tak dobre, ako si namýšľajú,“ dodáva.

Na Farme trávi celý deň

Martin Bagár sa stará o vlastný statok a živí sa predajom produktov z mlieka.

„Vždy je raňajšie a večerné dojenie, fľaškovanie mlieka, lebo ja sa živím hlavne výrobou a predajom mlieka. Cez letné mesiace kosím a vyrábam krmivo na zimu,“ hovorí o bežnom živote na svojej farme.

Počas vysielania reality šou sa však na vlastnom statku takmer nevyskytuje.

 


Viete prví: Veľký celebritný večer končí na obrazovke Markízy! Prechádza ku konkurenciiČítajte →

„Teraz točím Farmu, takže doma nepohnem ani prstom,“ priznáva.

Aj keď diváci farmára Martina na Farme vidia zväčša len pri rozdaní a zhodnotení úloh, na výrobe reality šou sa podieľa väčšinu dňa.

„Ráno vstanem, rýchlo opatrím moje zvieratá a utekám na televíznu Farmu. Zvyknem tam byť do tmy, idem sa domov rýchlo vyspať, opatriť moje zvieratá a na druhý deň sa to opakuje,“ opisuje svoj bežný deň.

Zadania pre farmárov vymýšľa aj skúša

Úlohou hospodára je kontrola starostlivosti o zvieratá, podieľa sa však napríklad aj na kreovaní úloh pre farmárov.

Bolo tomu tak aj v prípade tohtoročnej najväčšej úlohy, ktorou bolo postavenie vodojemu.

Bagár priznáva, že viaceré úlohy najprv skúša sám, aby si bol istý, že je možné ich v podmienkach na statku splniť.

„Často sa ich najprv musím naučiť robiť sám, keďže nie so všetkými vecami sa bežne stretávam. Napríklad postaviť vodojem. Aby som mal istotu, že sa to dá, prišiel som s geodetom, celé sme to vymerali, prípravu stavby som si urobil sám, až potom som im to zadal ako úlohu. Potom si natiahli vlastný vodovod ku zvieratám,“ dodáva.

 

Čítať viac...
Nahor