Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: TV JOJ

Pikošky

Zmenou plánov prekvapila porotcov: Najväčšia šou Jojky mohla po desiatich sériách skončiť!

Televízna dvojka sa mala pripravovať na tohtoročné vysielanie bez 11. série Talentu. Porotcovia očakávali, že jubilejnou sériou skončí.

Jojka ani tento rok vo svojom jesennom programe nevynechá veľkú ťažiskovú šou Česko Slovensko má talent.

Program, ktorý vysiela so svojou partnerskou českou televíziou Prima už od roku 2010, oslávil minulý rok jubilejnú 10. sériu, ktorá zažila niekoľko neplánovaných zvratov.

Najprv sa uviedla vôbec najhorším štartom v histórii ešte v sobotnom prime-time, no už o deň neskôr ju zachránilo špeciálne uvedenie vo forme supervíkendu, keď sa jednorazovo objavila aj v nedeľu. Tam v sledovanosti vyskočila a porazila Tvoju tvár na Markíze.

 


Jojka na začiatku jesene zachránila jubilejnú sériu Talentu! Polovicu ročníkov ovládli speváciČítajte →

Jojka krátko na to radikálne zmenila plány, Talent presunula trvalo na nedele a v sobotu odvysielala už iba záverečné priame prenosy naplánované ešte počas leta.

Dlho sa pritom na jeseň v zákulisí šepkalo, že Talent 10. ročníkom môže skončiť.

Nebolo zrejmé, či Jojka viac nepočítala so svojou hlavnou televíznou šou na dlhé obdobie, alebo pripravovala ďalšiu ročnú prestávku, ako to urobila v rokoch 2014, 2017 a v covidovom roku 2020.

Naposledy však k pauze pristúpila neplánovane z dôvodu pandémie, dokonca sa hovorilo o alternatívnej príprave vôbec prvej jarnej série Česko Slovensko má talent s nakrúcaním na jeseň 2020.

Očakávali koniec

Správy o očakávanom konci Talentu pritom prednedávnom otvorene priznal aj porotca Jakub Prachař.

„Minulý rok sme si mysleli, že je to naposledy. Desiaty jubilejný ročník a dosť,“ povedal pre časopis Eurotelevízia.

Spoločne s ostatnými porotcami a moderátormi tak mali ostatnú sériu nakrúcať tak, akoby bola ich poslednou.

O to viac tváre Talentu prekvapilo, keď prišla správa o pokračovaní.

„To, že pokračujeme, je pre mňa milé prekvapenie. Byť v porote tejto súťaže ma baví. Sedím, hovorím áno a nie, a dobre sa zabávam,“ dodal Prachař, ktorý prvé štyri ročníky pôsobil v pozícii moderátora šou.

Česko Slovensko má talent je kľúčovým projektom najmä pre slovenskú Jojku.

V roku 2015 ho dokonca pripravila sama a vysielala iba na svojich staniciach Joj a českej Joj Family, aj o rok neskôr vysielala šou iba Joj, opäť sa do nej vrátila Prima, no do vysielania ju nasadila až na jar 2017 dávno po tom, čo prebehlo finále a vyhlásenie víťaza. V roku 2021 zas finále Talentu prebehlo v Česku naživo iba online a v televízii bolo odvysielané zo záznamu o deň neskôr.

Práve od roku 2021 však sledovanosť šou na Slovensku začala dosahovať skôr priemernú úroveň.

Z niekdajšieho televízneho hitu, ktorý sa bežne pohyboval v okolí 9 – 11 ratingov v obchodnej cieľovke, sa po covidovej prestávke stal projekt so sledovanosťou na úrovni 6 – 7 ratingov. Aj to mohlo stáť za špekuláciami o konci programu, ktorého sledovanosť klesla na úroveň bežných televíznych projektov.

Televízie však súčasne od leta 2022 zaznamenali citeľný celkový pokles ratingov, pričom Talent si dokázal udržať výkonnosť na podobnej úrovni spred roka. Podarilo sa mu to aj v konkurencii ďalších dvoch veľkých sezónnych šou.

Rozhodnutie, že bude Česko Slovensko má talent nakoniec pokračovať, malo padnúť v priebehu vysielania jubilejnej série.

Televízia to nakoniec potvrdila v priebehu novembra na prezentácii tohtoročných plánov.

„Je to najuniverzálnejšia šou, akú kto kedy vymyslel,“ povedal vlani obchodný riaditeľ Joj, Martin Heržo.

Pripravuje sa na nakrúcanie

Televízia aktuálne uzatvára hľadanie talentov pre rok 2023.

Ešte v marci absolvovala v celkovo 24 mestách po celom Slovensku a Česku klasické kastingy, ktoré následne dopĺňa možnosťou ukázať sa aj online. Túto formu zaviedla počas pandémie, kedy nemohla absolvovať tradičné fyzické kastingy.

Záujemcov v týchto dňoch pritom láka finálnou náborovou upútavkou, keď ponúka posledné dni na zúčastnenie sa šou.

Jojka už totižto rozbehla prípravy na nakrúcanie 11. série, ktoré prebehne počas júna.

Televízie natáčajú šou Česko Slovensko má talent naraz v priebehu niekoľkodňového intenzívneho nakrúcania, pravidelne sa tak deje pred letom. V minulosti najatraktívnejšiu prvú fázu vyrábali spravidla v Mahenovom divadle v Brne, posledné roky sa výroba „divadelných kôl“ presunula priamo na bratislavskú Kolibu do ateliérov Joj.

Črtala sa kuriózna jeseň

Na poli hlavných šou mohlo túto jeseň nastať až nebývalé zemetrasenie.

Kým počas minuloročnej jesennej sezóny sa neštandardne v rovnaký nedeľný večer proti sebe postavili rovno tri značkové formáty všetkých najväčších televízií – Pečie celé Slovensko, Česko Slovensko má talent a Tvoja tvár znie povedome, tento rok mohla každá stanica prísť so zmenou.

V prípade, ak by Jojka naplnila pôvodné plány a vynechala na jeseň talentovú šou, mohla na Slovensko prísť s novinkou.

Pri prestávke Česko Slovensko má talent v roku 2014 odvysielala ako náhradu doposiaľ jediný ročník speváckej šou X Factor, v 2017 zas na večer vytiahla novú štúdiovú zoznamku Take Me Out. V roku 2020 nahradila Talent svetovou novinkou Zlatá maska, ktorú chcela pôvodne odvysielať na jar. Zastavila ju pár dní pred štartom po vypuknutí pandémie covidu v Európe.

Zmenu pri vysielaní svojej hlavnej šou jesene už skôr naznačila RTVS.

Tá tretí rok po sebe staví na jeden z najsledovanejších zábavných programov ostatných sezón Pečie celé Slovensko, s ktorým dvakrát obsadila nedeľný prime-time. Nový šéf RTVS, Ľuboš Machaj, však už vlani uviedol, že zábavné relácie chce sústrediť primárne na piatkový a sobotný večer, pričom nedele chce vyhradiť primárne dramatickej tvorbe.

 


Prvé detaily o novej sérii Pečie celé Slovensko! Známy počet častí, zmení šou vysielací deň?Čítajte →

RTVS pritom na jeseň počíta s odvysielaním nového historického seriálu Niekde v Európe, ktorý by mohol obsadiť práve nedeľný večer. Nakoľko dostane celkovo osem častí, v prípade potvrdenia tohto nasadenia by Pečie celé Slovensko muselo nedele uvoľniť. Presunúť by sa mohlo napríklad na soboty, kde RTVS aj v minulosti vysielala ťažiskovú šou Zem spieva.

Ako sme už informovali, veľká talentová šou môže túto jeseň chýbať na Markíze.

Škrt cez rozpočet jej spravil vlaňajší prepadák šou Tvoja tvár znie povedome, s ktorou pôvodne počítala aj tento rok. Po neúspechu ju nateraz vrátiť neplánuje a bez nej nemá v zálohe ďalší formát. Na jar odvysielala Let´s Dance, spevácke šou Superstar a The Voice nepripravuje.

Práve tieto štyri formáty rotuje ako hlavné šou vyše dekádu a pričom posledných osem rokov držala rekordnú šnúru uvádzania ťažiskových šou v každej sezóne. V minulosti to bežné nebolo.

 


Jesenná šou Markízy po prepadáku záhadou: Let´s Dance môže nahradiť svetovou novinkou!Čítajte →

Aj samotná Markíza priznáva, že na poli veľkých šou chýba na svetových trhoch novinka. Pripravovať má do vysielania nový formát, ktorý by mohla uviesť túto jeseň. Popri tom v budúcej sezóne uvedie aj novú večernú reality šou Jama levova.

Markíza posledne z nových svetových projektov priniesla na Slovensko formát Tvoja tvár znie povedome, odvtedy prišiel len jeden podobný celosvetový hit Masked Singer, ku ktorému sa dostala Jojka s Primou. V ich podobe pod názvom Zlatá maska však dopadol katastrofou, kým v iných krajinách ponúkol už niekoľko sérií.

 

Čítať viac...
Nahor