Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: TV JOJ

Sledovanosť

Jojka na začiatku jesene zachránila jubilejnú sériu Talentu! Polovicu ročníkov ovládli speváci

Radikálna zmena vysielacieho dňa na začiatku vysielania Talentu zachránila sledovanosť jubilejného ročníka, v sobotnom vysielaní šou zažila najhoršie výkony celej jesene. 10. sériu ovládol opäť spev, víťazkou sa stala Nikola Kusendová.

Jojka s Primou uplynulú sobotu uzavreli jubilejný desiaty ročník šou Česko Slovensko má talent, ktorá patrí k najdlhšie vysielaným na Slovensku.

Spomedzi veľkých šou programov sa na Slovensku dočkala dokonca dosiaľ najviac sérií, keď spoločne s prvým čisto slovenským ročníkom na Markíze v roku 2008 ponúkla už jedenásť ročníkov.

Talent týmto prekonal spevácku šou Superstar, ktorá dosiaľ v oboch krajinách ponúkla po desať sérií. Prvé tri ročníky sa uskutočnili ešte samostatne na Slovensku a v Česku, nasledovných sedem sérií už prebehlo vo federálnej verzii.

Česko Slovensko má talent je súčasne najdôležitejšou aj jedinou veľkou šou slovenskej televíznej dvojky.

Kým Markíza dokáže vo svojom vysielaní už niekoľko rokov striedať viacero ťažiskových formátov ako Let´s Dance, Superstar, The Voice Česko Slovensko alebo Tvoja tvár znie povedome, Jojka z dlhodobého pohľadu stavia pravidelne iba na Talente.

Za ostatné roky ho vyskúšala vystriedať niekoľkými formátmi ako speváckou šou X Factor, prime-time zoznamkou Take Me Out alebo súčasným svetovým hitom Zlatá maska, ktorý však v česko-slovenskej verzii vôbec nezabral. Každá zo spomínaných šou na Slovensku ponúkla iba jednu sériu.

Z veľkých televíznych programov Joj okrem Česko Slovensko každoročne realizuje ešte emotívnu rodinnú šou V siedmom nebi, ktorú však ostatné roky uvádza iba v závere roka, spravidla práve v období vrcholiaceho Talentu.

Zmena dňa jubilejný ročník zachránila

Jojka aj tento rok plánovala odvysielať Talent v sobotnom prime-time.

Šou v sobotu na začiatku septembra aj odštartovala, zažila však vôbec najhorší rozbeh vo svojej histórii s ratingom iba 5 % s podielom 17,5 % v komerčnej cieľovke. Celkovo rozbeh desiateho Talentu videlo 303-tisíc divákov. Pre úvodný víkend však Joj naplánovala špeciálne vysielanie v priebehu oboch víkendových večerov.

Práve to sa ukázalo ako kľúčové v úspešnosti celej desiatej série.

Druhá časť odvysielaná hneď na druhý deň v nedeľu, aj za výdatne promovaného vystúpenia Rytmusa v maske brata Jozefa Pátroviča, už vyskočila na rating 7 % s podielom 21,9 %. Po tomto výkone Joj rozhodla o zmene vysielacieho dňa Talentu a presunula ho so všetkými divadelnými kolami zo soboty na nedeľu.

So všetkými nedeľnými vydaniami dosiahol Talent priemerný rating okolo 7 %.

Najvyššie sa v desiatej sérii v sledovanosti dostal v treťom divadelnom kole s ratingom 7,6 % v komerčnej cieľovke. V rámci nedeľného vysielania najnižšie klesol uprostred vysielania kastingov v priebehu októbra na rating 6,2 %.

Všetky sobotné vysielania najhlbšie v sérii

Ani jedno nedeľné vydanie ale nespadlo v sledovanosti tak ako všetky sobotné vysielania tohtoročného Talentu.

V závere sa šou so živými kolami vrátila na sobotné večery, v priebehu ktorých sa celú jeseň vysielala na Prime. Na soboty tak pripadli aj dátumy semifinálového a finálového priameho prenosu.

Práve v týždeň presunu z nedieľ na sobotu zažil Talent na Slovensku najhorší výkon desiatej série, semifinále dosiahlo rating iba 4,4 % s podielom na trhu 16,4 % v komerčnej cieľovke.

Veľké finále 10. série Česko Slovensko má talent nasledujúcu sobotu o niečo podrástlo, nedosiahlo však ani na jednu z nedeľných epizód ratingom 5,4 % a podielom 16,3 % v komerčnej cieľovke.

Celkovo finále sledovalo 321-tisíc divákov starších ako 12 rokov.

Polovicu ročníkov ovládli speváci

Napriek otvorenému kastingu pre všetky druhy talentov si slovenskí a českí diváci najčastejšie vyberajú za víťazov spevácke vystúpenia.

Víťazkou 10. série Česko Slovensko má talent sa stala speváčka Nikola Kusendová. Oproti ostatným speváckym víťazom sa odlišovala skôr pesničkárskym štýlom a vystupovaním s gitarou.

V samotnom finálovom súboji dvoch najúspešnejších finalistov s najvyšším počtom diváckych hlasov zviedla dosiaľ najvyrovnanejší boj s tanečnou skupinou Movement Studios. Na treťom mieste vo finále skončil spevák Alex Rigó.

Z desiatich sérií tak až päť ročníkov ovládli spevácke talenty.

O víťazovi rozhodujú nielen najlepšie vystúpenia a najväčší talent, ale aj sympatie, ktoré dokážu finalisti vyvolať u divákov.

Spev ovládol šou Česko Slovensko má talent rovno trikrát po sebe – tretiu sériu vyhral Jozef Pavlúsik, štvrtý ročník Miroslav Sýkora a piatu sériu Gyöngyi Bodišová.

Už aj niektorí porotcovia po speváckom hetriku vyzývali divákov, aby sa v hlasovaní zamerali aj na iné talenty. Ďalšie dva ročníky už vyhrali iné čísla, spev následne opäť ovládol ôsmy a práve desiaty ročník.

Všetci víťazi šou Česko Slovensko má talent

1. séria /2010/ – Dae Men (akrobacia)
2. séria /2011/ – Atai Omurzakov (tanec)
3. séria /2012/ – Jozef Pavlúsik (operný spev)
4. séria /2013/ – Miroslav Sýkora (operný spev)
5. séria /2015/ – Gyöngyi Bodišová (spev)
6. séria /2016/ – Act 4 Slovakia (krasojazda)
7. séria /2018/ – Nikoleta Šurinová (bicie)
8. séria /2019/ – Margaréta Ondrejková (spev)
9. séria /2021/ – Diamonds (tanec)
10. séria /2022/ – Nikola Kusendová (spev)

 

Čítať viac...
Nahor