Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Pikošky

RTVS začala útočiť na konkurenčné Na telo! V Markíze si posťažoval Kovačič

Verejnoprávna televízia začala s nadlžovaním O 5 minút 12, moderátor konkurenčného Na telo to komentuje ako snahu poškodiť debate Markízy. 

Na televíznom trhu došlo k nečakanému konkurenčnému boju. Postarala sa oň netradične verejnoprávna televízia, ktorá už zo svojej povahy nemá prečo k podobným krokom pristupovať, pokiaľ sa vyslovene nebráni pred podpásovkami iných staníc.

Dlhé roky je čas nedeľného obeda tradičným časom pre politické debaty, pričom v súčasnosti ponúka rovno tri hlavné politické debaty. Tú svoju začína ako prvá spravodajská TA3, keď od 11. hodine odštartuje V politike, nasleduje ju RTVS so svojou tradičnou reláciou O 5 minút 12 a už niekoľko sezón po rokoch opäť vysiela Markíza o 13. hodine svoju debatu Na telo.

Nakoľko všetky tri debaty začínajú v rozmedzí iba dvoch hodín, priamo na seba nadväzujú. TA3 ťahá V politike až dve hodiny, pričom presne na poludnie jej divákov získava Jednotka, tá zas svoju debatu doteraz končila o 13-tej, a tak tá zas posielala divákov priamo Markíze.

Aj keď má RTVS už dlhšie problém s moderátormi O 5 minút 12, ktorí sú pravidelne ostro kritizovaní a vnímaní ako slabí, televízia sa miesto skvalitnenia obsahu rozhodla pre nečakané blokovanie konkurencie.

O 5 minút 12 totiž začala RTVS nadlžovať, čím tak blokuje nástup konkurenčného Na telo, ktorého čas je presne stanovený na 13. hodinu. Posledné vydania už telerozhlas predlžuje O 5 minút 12 o približne štvrtinu pôvodného času a naťahuje reláciu za 13:15, čím sa snaží RTVS prekryť Markíze zaujímavé témy zo začiatku Na telo a nepustiť divákov.

Box ďalší článok

Na tento fakt už najnovšie upozornil aj samotný moderátor Na telo, Michal Kovačič. Urobil tak rovno pred ex-premiérom Petrom Pellegrinim a ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom pred začiatkom dnešnej debaty, ktorej boli hosťami.

„Oni sa teraz snažia, aby nám poškodili nástup, tak to naťahujú,“ okomentoval kroky konkurencie Kovačič v debate mimo kamier s politikmi. Moderátor Markízy sa po mesiaci a pol, kedy sa striedal ako tvár večerných koronašpeciálov, začal opäť prioritne sústrediť na Na telo a z Mimoriadnych relácií sa stiahol. Urobil tak po dosiaľ poslednej utorňajšej debate, kedy oznámil, že v najlepšom treba prestať, práve jeho posledná relácia ale dosiahla jednej z najhorších výkonov a prepadla, po čom Markíza okamžite rozhodla o stiahnutí špeciálov po pondelku aj zo štvrtka.

Faktom je, že Markíze RTVS týmto krokom uškodila. Minulý týždeň dokázala prekryť celú prvú tretinu debaty Na telo, ktorej hosťom bol premiér Igor Matovič, pričom vďaka nadlžovaniu O 5 minút 12 časť divákov udržala pri sebe a Markíza tak na začiatku Na telo nemala hneď nastúpených všetkých divákov, ako keď debata RTVS končila o jednej.

Pri Jednotke, od ktorej pred tým o 13. hodine odišla väčšina divákov na Markízu, teraz v čase prekrývania s Na telo ostala polovica divákov, zároveň sa Na telo na svoj vrchol dostalo až na samom konci, kým predtým zväčša končilo na podobne vysokej úrovni, ako štartovalo.

Markíza v priebehu ostatných mesiacov začala s nadlžovaním Na telo, ktoré predtým trvalo len pol hodinu. Momentálne už Markíza ťahá debatu rovno 50 minút, čo jej dovoľuje aj veľký výpadok reklamy v dôsledku koronakrízy. Aj o dĺžke relácie sa Kovačič neformálne rozprával s Pellegrinim a Sulíkom, kde si minister hospodárstva na jej veľkú dĺžku posťažoval. Kovačič však reagoval, že verejnoprávna televízia svoju debatu ťahá 75 minút.

RTVS prichádza s blokovaním konkurenčného Na tela po tom, čo reláciu začiatkom marca, teda týždeň po parlamentných voľbách, vynovila. Reláciu refreshla novým štúdiom aj grafikou, obsahovo ostala na mieste.

Na svojom mieste ostal aj moderátor Marek Makara, ktorý sa stal moderátorom O 5 minút 12 len začiatkom septembra. Do dnešných dní sa nevyhýba diváckej kritike za svoje slabé moderovanie a vystupovanie voči politikom. V kresle vystriedal už slabého predchodcu Jozefa Hajka, ktorý na mieste vydržal iba jeden rok. Telerozhlas pritom za Hajka hľadal náhradu ešte pred tým, ako reláciu začal moderovať.

 

Čítať viac...
Nahor