Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Exkluzívne

Viete prví: Markíza adaptuje svetovú vedomostnú šou! Vyrukovať s ňou môže už čoskoro

Televízia adaptuje denný zahraničný formát, ktorý od tejto jesene etablovala aj sesterská Nova.

Na Markízu mieri nová súťažná šou.

Slovenský televízny líder pokračuje v trende realizovania rovnakých formátov so sesterskou Novou, z ktorých obe televízie však pripravujú pre svoje krajiny samostatné verzie.

Najnovšie by sa takto mala na Markíze objaviť lokálna adaptácia britského súťažného formátu The Chase, ktorý patrí medzi úspešné formáty stanice ITV. 

 


Markíza potichu nakrúca nový seriálový ťahák! Nahradiť môže upadajúcich SusedovČítajte →

Ide o dennú vedomostnú šou, v ktorej v spoločnom tíme súťažia 4 hráči proti vedomostnému kvízmajstrovi. Jeden po druhom najprv absolvujú úvodnú sériu otázok, počas ktorej nahrajú obnos peňazí, s ktorým sa postavia proti majstrovi kvízov. Úlohou hráčov je kvízmajstra poraziť a nahranú sumu doniesť späť do tímu a zachrániť sa tiež v hre. Vo finále sa predstavujú úspešní hráči, ktorých čaká spoločný posledný duel proti majstrovi kvízov, aby si v prípade úspechu rovným dielom rozdelili nahrané peniaze.

V Británii sa kvíz The Chase vysiela už od roku 2009 a ponúkol takmer dve tisícky epizód aj viacero ďalších verzií – celebritnú, rodinnú či špeciál s upraveným konceptom.

Vysvetľovacia upútavka českej verzie

Formát The Chase adaptovali v poslednom desaťročí viaceré krajiny, od konca tohto leta ho poznajú aj diváci v Česku pod názvom Na lovu. Vysiela ho spomínaná televízia Nova v dennom slote pred Ulicou o 17:30.

Na Markíze ponesie novinka rovnaký názov Na love.

Nie je pritom vylúčené, že na rozdiel od sesterskej Novy, s ním Markíza vyrukuje rovno do prime-time.

Rovnaký krok urobila napríklad pri uvedení zábavného kvízu Dobre vedieť v roku 2016, keď originálne dennú panelovú šou Who Knew? predstavila priamo vo večernom vysielaní s menšou periodicitou.

S uvedením šou sa pritom môže televízia aj poponáhľať, keď už aktuálne spustila nábor súťažiacich do novinky.

Zároveň má v prípade potreby v Česku k dispozícii postavené štúdio, kde by mohla stabilne nakrúcať najmä v prípade, ak by novinku uvádzala v obmedzenej týždennej periodicite.

V prípade úspechu by nová šou Na love mohla nahradiť práve spomínané Dobre vedieť.

To sa stalo dôležitou časťou jarnej sezóny Markízy, v ktorej však ostatne nefungovalo. Markíza si Dobre vedieť vypomáhala štandardne v druhom pásme, ale neraz aj o 20:30, kam by mohla mieriť s novinkou.

Nie tak dávno to mal do hlavného vysielacieho času namierené aj iný vedomostný kvíz, ktorého realizáciu nakoniec Markíza stopla.

Na prelome kritického roku 2017, kedy odišla z DVB-T, a nasledovného roku 2018 začala Markíza prípravy realizácie slovenskej verzie vtedy svetovej novinky The Wall, ktorej moderátorom sa mal stať Vladimír Kobielsky. Nakoľko súčasťou šou bolo veľkolepé štúdio, Markíza počítala s výrobou programu v zahraničí, konkrétne chcela nakrúcať v Poľsku, kde mala šou za sebou prvú úspešnú sezónu.

Už o pol roka sa však potvrdili informácie o stopke a zrušení príprav, pod čo sa mala podpísať výrazná finančná náročnosť aj zastabilizovanie sledovanosti. Markíza nakoniec k formátu The Wall aj vrátila licenciu.

Zvučka a logo šou na Nove, ktoré využije aj slovenská Markíza

Epizóda šou The Chase

Čítať viac...
Nahor