Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: TV JOJ

Nové projekty

Vianočná premiéra tohto roka odhalená, novou rozprávkou prekvapí JOJ! (dej, herci, foto)

Poznáme už dve vianočné premiéry pripravované pre tohtoročné sviatky, po prvýkrát vlastnú rozprávku uvedie Jojka.

Tohtoročné Vianoce môžu byť na pôvodné slovenské premiéry bohatšie.

Už začiatkom jari sme vás informovali o prvej sviatočnej novinke z dielne RTVS, ktorá by tento rok mala, okrem iného, staviť na premiéru rodinného filmu.

Verejnoprávna televízia sa pustila do spracovania námetu vianočného rodinného filmu s pracovným názvom Kôň, ktorý sa aj stane hlavným hrdinom príbehu a nositeľom viacerých symbolov. Viac nájdete v tomto článku.

Nový televízny film s úspechom RTVS uviedla iba tento rok 1. januára, kedy odvysielala novoročnú premiéru Jozef Mak. V tomto prípade však staví na odlišný žáner aj námet.

 


Poznáme prvú vianočnú premiéru RTVS: Po Jozefovi Makovi nakrúti nový rodinný film!Čítajte →

S vlastnou rozprávkou príde Joj

Vlastnú vianočnú premiéru pritom pridá tento rok netradične aj komerčná televízia.

Joj aktuálne potvrdila, že sa pridala k produkcii televízneho spracovania príbehov slávnej českej rozprávkovej postavy Krakonoša, ktoré pripravuje Česká televízia. Televízie po tohtoročnom odvysielaní spoločného seriálu Ultimátum tak potvrdzujú ďalšiu spoluprácu.

Nová rozprávka ponesie názov Krakonošove tajomstvo, pričom sa, podľa všetkého, stane jedným z highlightov tohtoročných vianočných sviatkov na Českej televízii.

Ústredná dvojica rozprávky Krakonošove tajomstvo Leona Skleničková a Jan Nedbal

„Rozporuplná a tajomná postava Krakonoša patrí k najzaujímavejším hrdinom našich povestí a rozprávok. Ľudia si o tomto vládcovi a ochrancovi Krkonôš a tamojších pokladov rozprávajú už niekoľko storočí a kníh o ňom sú desiatky, možno stovky. Ani vedci sa však nevedia zhodnúť na tom, kto vlastne Krakonoš je a kde sa vzal. Náš príbeh prináša jednu z možných odpovedí na túto večnú otázku… Kľúč k záhade sa skrýva v starom obraze a príbehu, ktorý siaha hlboko do minulosti. V rozprávke nemôže chýbať ani láska, obzvlášť tá pravá, schopná obetovať svoje šťastie pre šťastie milovanej bytosti. A pretože sme v Krkonošiach, sú tu aj poklady ukryté hlboko v horách, ku ktorým vedú tajné cesty a ktoré mnohým nedávajú spávať,“ uviedla kreatívna producentka Českej televízie, Barbara Johnsonová.

ČT každoročne pripravuje hneď niekoľko vlastných či koprodukčných projektov.

Po prvýkrát sa v ich príprave spojila s komerčnou Joj, keď dosiaľ vianočné rozprávky koprodukčne nakrúcala s RTVS. Pridávala sa tiež aj k realizácii slovenských premiér verejnoprávnej televízie, ktoré zväčša vysielala v hlavnom vysielacom čase na 1. či 2. sviatok vianočný.

Na Joj sa podobná pôvodná rozprávková premiéra objaví vôbec po prvýkrát.

„Teším sa, že po projektoch Svet pod hlavou či Ultimátum prehlbujeme s Českou televíziou vzájomnú spoluprácu a našim divákom už tieto Vianoce prinesieme úplne novú pôvodnú rozprávku, ktorá bude vôbec prvou svojho druhu na obrazovke TV JOJ. Som presvedčený, že spojenie jedného z najoceňovanejších slovenských režisérov a príbehu o preslávenej mýtickej postave Krakonoša bude jednou z udalostí tohtoročných vianočných sviatkov,“ uviedol generálny riaditeľ JOJ Group, Marcel Grega.

Režisér absolútneho fenoménu roka

Režisérsky sa pod novou vianočnou rozprávkou podpíše autor viacerých oceňovaných filmov Peter Bebjak.

Kým dlhé roky sa zameriaval skôr na dramatické seriály a filmy, pred štyrmi rokmi nakrútil aj svoju prvú vianočnú rozprávku v kariére.

Vtedy pre slovenskú verejnoprávnu televíziu RTVS, v spolupráci s Českou televíziou a DNA Production, pripravil sviatočnú premiéru Vianočné želanie, ktorej televíznu premiéru si na Štedrý deň 2018 pozrelo 603-tisíc divákov (12+). Ide o tretiu najsledovanejšiu vianočnú rozprávkovú premiéru RTVS od roka 2014, kedy sa k produkcii vianočných premiér vrátila.

„Krakonošove tajomstvo má v sebe všetko – akciu, napätie, ale aj humor, detektívnu zápletku, trocha mágie, ale aj príbeh lásky. Zároveň je táto rozprávka krásna aj vizuálne, či už hovoríme o kostýmoch, maskách alebo exteriéroch, kde nakrúcame a podarilo sa nám dať dokopy hercov, vďaka ktorým osudy postáv skutočne ožili. Pre mňa je dobrý príbeh ten, ktorý vo vás zanechá takú emóciu, akú ste v ňom hľadali. Budem preto veľmi rád, ak si z našej rozprávky odnesiete práve ten kúzelný a zábavný pocit,“ hovorí Bebjak k jeho druhej rozprávkovej produkcii.

Peter Bebjak má aktuálne za sebou viaceré projekty s mimoriadnym ohlasom.

Režisérsky stojí za absolútnym českým seriálovým fenoménom Devadesátky, ktorý začiatkom tohto roka dokonca prepísal rekordy sledovanosti v celej histórii peoplemetrov.

Devadesátky ponúkli začiatkom roka 2022 celkovo šesť epizód, ktoré priemerne podľa portálu Mediaguru.cz dosiahli sledovanosť 2,32 milióna divákov s podielom 47,5 % (15+). S piatou časťou navyše prepísali všetky rekordy, keď sa s 2,41 miliónom divákov stali absolútne najsledovanejším nedeľným programom v hlavnom vysielacom čase od začiatku peoplemetrového merania v Česku v roku 1997.

Krakonošove tajomstvo je druhou rozprávkou Petra Bebjaka

Bebjak taktiež režisérsky pracoval na českej verzii seriálu Druhá šanca, rovnako u susedov uviedol oceňovanú minisériu Herec. Na Slovensku ostatne režisérsky spracoval spomínaný televízny film Jozef Mak či seriál Slovania alebo Za sklom.

Dej a obsadenie novej rozprávky Krakonošove tajomstvo

Na hrad na úpätí Krkonôš prichádza jeho nový majiteľ Štěpán so svojou snúbenicou, krásnou kontesou Blankou, a mladším bratom Adamom. V horskom mestečku je ešte jeden nový návštevník, národopisec Jiráček, ktorý zbiera miestne povesti a nevychádza z údivu nad tým, že tunajší ľudia ešte stále veria na Krakonoša. Štěpánov kočiar zrazí okoloidúce dievča, ktorej pomôže Adam a ona sa doňho zamiluje. Naplní sa Liduškina láska k Adamovi? Akú záhadu ukrýva obraz na zámku Hůrka a čo strašné sa kedysi stalo v horách? Kto rozlúšti tajomné značky vlašskej knihy? A kto je vlastne Krakonoš a aké je jeho najväčšie tajomstvo?

Hlavnými tvárami vianočnej novinky sa stanú českí herci David Švehlík, Leona Skleničková, Jan Nedbal, Jakub Prachař alebo Ondřej Sokol, ktorý aktuálne patrí medzi najväčšie hviezdy na českom trhu. Je pritom tvárou komerčnej Novy.

V česko-slovenskej rozprávke sa predstavia aj naše domáce tváre. Medzi slovenskými hercami sú potvrdené mená ako Martin Huba, Diana Mórová a Dominika Morávková.

Zľava David Švehlík, Leona Skleničková, Jan Nedbal, Dominika Morávková, Jakub Prachař a Ondřej Sokol

Krakonošove tajomstvo
Minutáž: 90 min
Scenár: Barbara Johnsonová
Kamera: Martin Žiaran
Hudba: Juraj Dobrakov
Réžia: Peter Bebjak
Hrajú: David Švehlík, Leona Skleničková, Jan Nedbal, Jakub Prachař, Dominika Morávková, Diana Mórová, Martin Huba, Ondřej Sokol a ďalší

Čítať viac...
Nahor